Про те, що не можна переїдати, ми всі знаємо. Однак все ж бувають випадки, коли зайва їжа таки потрапляє в шлунок. Цей надлишок шкодить організму. Якщо таке траплятиметься постійно, то може спричинити розлад харчової поведінки або призвести до набору зайвої ваги. А остання, як відомо, суттєво збільшує ризик серцевих захворювань, може призвести до інсульту, діабету, проблем з диханням та багато інших негараздів зі здоров’ям. Але навіть поодиноке переїдання впливає на організм. Ось що відбувається з тілом, якщо надто багато їсти.
Розширюється шлунок, відтак він тисне на інші органи. Порожній шлунок маленький, а коли розтягнений з додатковою їжею всередині, то роздуває живіт.
Швидше б’ється серце. Це відбувається, щоб відправити додаткову кров у травну систему. Коли їсти занадто багато, то тіло відволікає потік крові та енергії від мозку й інших органів до шлунка і кишківника. Це найочевидніша причина відчуття втоми. Протягом кількох годин серце змушене битися швидше, щоб перекачувати додаткову кров, необхідну організму для травлення.
Втома та млявість. Чи не кожен помічав, що енергія зменшується, коли шлунок набитий. Так, падіння рівня енергії – це нормально, бо тіло наполегливо працює, щоб перетравити їжу. Після вживання їжі органи також виділяють додаткові ферменти й гормони, зокрема лептин та серотонін, які можуть сприяти втомі. Дослідження доводять, що після переїдання людина відчуває сонливість і млявість впродовж чотирьох годин.
Прискорюється метаболізм. Щоб допомогти організму перетравити їжу, метаболізм тимчасово прискорюється після значної кількості вжитої їжі. Це у декого може викликати навіть тимчасове відчуття жару, пітливості або запаморочення.
Рівень цукру в крові різко зростає, а потім падає. Після вживання їжі, особливо продуктів із високим вмістом цукру та вуглеводів, рівень цукру в крові підвищується. Це спонукає тіло виробляти гормон інсулін. Якщо організм не може виробити достатню кількість інсуліну, рівень цукру в крові різко зростає, а потім різко падає. Це й дає відчуття млявості та втоми.
Дошкулятиме печія та кислотний рефлюкс. Так, вони часто виникають саме після переїдання. Печія з’являється, коли шлункова кислота й решта вмісту шлунка потрапляють у стравохід, створюючи неприємне відчуття печіння в грудях.
Проте здорова людина, без хронічних хвороб, зокрема шлунково-кишкового тракту, здатна швидко відновитися вже через кілька годин після одного переїдання. Є кілька дієвих порад, щоб можна було уникнути дискомфорту після переїдання:
перебувати у вертикальному положенні. Це допоможе природному процесу травлення, а також знижує ризик печії та кислотного рефлюксу;
легка активність, зокрема прогулянка, може допомогти полегшити дискомфорт і спонукати організм почати спалювати зайві калорії;
випити води. Додана рідина до наявної їжі в шлунку здатна полегшити процес травлення і навіть може допомогти запобігти ймовірному закрепу;
можна прийняти аптечний засіб від печії. Навіть безрецептурні ліки такої дії допомагають нейтралізувати шлункову кислоту і швидко полегшити симптоми печії.