Потроху минає сезон перших улюблених квітів. Тож після відцвітання тюльпанів потрібно вчасно викопати цибулини, інакше квіти з року в рік ставатимуть дрібнішими або загинуть.
Тюльпани потрібно викопувати, коли зів’яне дві третини всієї зелені, а стебло стане м’яким. Найкращий період – червень та початок липня. Поспіх та запізнення з цим процесом однаково небезпечні. Якщо лис-
тя повністю пожовтіє, збільшується ризик зараження посадкового матеріалу і втрати маленьких дочірніх цибулин. Якщо ж не дочекатися, доки більшість листя пожовкне, а стебла зів’януть, цибулини не встигнуть «витягнути» з них всі ресурси, і ви будете закладати їх на зберігання недозрілими.
Видові тюльпани витриваліші. Вони розростаються групами, і чим більші «сім’ї» утворюють, тим рясніше цвітуть. Розділяють видові тюльпани раз на 3-5 років, орієнтуючись на дрібніші квіточки та менш рясне цвітіння, що є основними сигналами про надмірне загущення.
Сортові тюльпани потребують щорічного викопування. Інакше вони будуть дрібнішати, заглиблюватись, давати слабкі дочірні цибулинки замість сильних. Якщо сортові тюльпани не викопувати тривалий час, вони можуть взагалі зникнути, загинувши від виснаження і заглибокої посадки.
До речі, викопувати тюльпани різних сортів потрібно поступово. Всі разом – не можна. Ті тюльпани, що відцвітають найраніше, і викопують першими.
Догляд
Тюльпани добре зберігаються і рідше хворіють, коли їх викопують в теплі, погожі й обов’язково сухі дні. Сухість – в пріоритеті над температурами.
Крім того, варто одразу розділити рослини за критеріями, які важливі для вас: терміни цвітіння, сорти, забарвлення, махровість тощо.
До остаточного очищення і закладання на зберігання тюльпани підсушують. Потрібно розкласти цибулинки вільно, нещільно в ящичках і розташувати у затінку, з захистом від прямого сонця під навісом чи на веранді, терасі, на свіжому повітрі. Якщо погода сприятлива, можна розкласти тюльпани сохнути на ряднинці просто в садку у затінку дерев. Їм достатньо кількох днів. Після підсушування цибулинки потрібно остаточно очистити – обрізати всі корінці і зняти «вільні» лусочки.
Обробка перед закладанням на зберігання вважається не-обов’язковою. Але якщо тюльпани хворіли чи були заражені шкідниками, дезінфекція – єдиний спосіб не допустити подальшого розповсюдження проблем.
Для всіх тюльпанів оптимальний діапазон температур для зберігання – близько 22-25 гра-
дусів. У прохолоді є потреба лише незадовго до висадки: приблизно за два-три тижні, орієнтовно з другої декади серпня, варто перемістити тюльпани у приміщення з температурою близько 16-17 градусів. У прохолоді цибулини зберігають доти, доки температура ґрунту не знизиться до 10 градусів – це ідеальний час для висаджування тюльпанів, що триватиме приблизно з вересня до початку листопада, залежно від погоди.
Для нормального зберігання тюльпанам потрібно забезпечити захист від світла, хорошу вентиляцію приміщення і правильну тару: квіти добре зберігаються у «дихаючих» ємнос-
тях – бавовняних, полотняних та лляних торбинках, дерев’яних та пластикових ящичках з дірками, картонних коробках з численними отворами.