Про лікування цієї неприємності, а також вплив навколишнього середовища, нестачу догляду та вологи, пошкодження та інші причини, що провокують цю недугу, ми попросили розповісти сімейну лікарку Валентину Гой
– Валентино Іллівно, які фактори впливають на тріскання п’ят?
– До однієї з основних причин слід віднести сухість шкіри. Адже на стопах, особливо на п’ятах, міститься менше сальних залоз, а це робить їх більш схильними до зневоднення. Не варто скидати з рахунку й навколишнє середовище. Екстремальні погодні умови, зокрема холодне та сухе повітря, а також вологість, можуть позбавляти шкіру стоп вологи та сприяти утворенню тріщин. Відсутність регулярного видалення загрубілої шкіри – теж одна з причин, і часто вона може вимагати лікування. Незбалансоване харчування та нестача вітамінів A та E, Омега-3 жирних кислот та цинку теж може викликати таку дискомфортну проблему. А ще – недостатній обсяг споживання води, що може призвести до зневоднення організму, а отже стати причиною порепаних п’ят. Викликають подібну проблему і механічні ушкодження та мікротравми, носіння незручного взуття. Тривалі періоди стояння або ходьби по твердій поверхні, а також інтенсивні фізичні навантаження можуть погіршити стан п’ят через постійну механічну дію.
– А чи є захворювання, які викликають цю доволі неприємну проблему?
– Звісно. До прикладу, інфекції, спричинені грибками чи бактеріями, можуть пошкодити шкіру п’ят. Високий рівень цукру в крові у пацієнтів з цукровим діабетом може негативно вплинути на нерви та кровоносні судини, що погіршує кровопостачання та зволоження шкіри стоп. А також сприяють утворенню тріщин хронічні захворювання шкіри, такі як екзема та псоріаз, зайва вага, порушення функцій щитоподібної залози, авітаміноз, порушення гормонального фону внаслідок вагітності, клімаксу тощо. Все це в результаті призводить до одночасної присутності ороговілих натоптишів (гіперкератозу) та загальної сухості шкіри. Така суха ділянка не витримує тиску, який здійснюється на нього при ходьбі, і тріскається. Глибина тріщин може бути різною: від незначної до дуже глибокої, аж до сосочкового шару дерми, де розташовані судини. Тоді при тиску на стопу людину турбують біль і виділення крові з тріщини.
– Як позбутися потріскань?
– Якщо тріснула п’ята, її треба лікувати, інакше буде запалення, що спричинятиме сильний біль. Найефективніший засіб від тріщин на п’ятах – це, звісно, медичний апаратний педикюр. Лікар-подолог ретельно та безболісно проведе лікувальну процедуру за допомогою різних насадок. Якщо ж така процедура недоступна, сімейний лікар чи лікар-дерматолог допоможе не лише підібрати дієву мазь, але й, як і належить, встановити першопричину.
– Як все ж запобігти тріщинам на п’ятах?
– Відсутність зволоження – одна з основних причин, чому тріскається шкіра п’ят. Використовуйте зволожувальні креми чи лосьйони, багаті на натуральні олії, гліцерин, щоб підтримувати оптимальний рівень вологи. Регулярне видалення загрубілої шкіри за допомогою пілінгів чи скрабів сприяє збереженню м’якості та гладкості п’ят, запобігає утворенню тріщин. Купуйте взуття з натуральних матеріалів, що дозволяють шкірі дихати. Також важливо вибирати взуття правильного розміру, щоб уникнути натирання та тиску на п’яти. Взуття з хорошою амортизацією та підтримкою стопи допомагає розподілити навантаження рівномірно та зменшити тиск, щоб не з’явилися тріщини.
– А що стосується харчування, на якому ви наголошували?
– Обов’язково має бути в раціоні вітамін Е, який сприяє загоєнню шкіри та підтриманню її зволоженості. Слід включати до свого раціону харчові джерела вітаміну Е, такі як горіхи, насіння та зелені овочі. Омега-3 жирні кислоти є в рибі, горіхах та лляній олії, вони сприяють зміцненню шкірного бар’єра та покращенню рівня зволоження. До слова, для тих, хто страждає на хронічні захворювання, зокрема цукровий діабет, важливо регулярно моніторити стан стоп та дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, щоб запобігти загостренню проблеми та правильно лікувати п’яти, що тріскають.
– А п’яти тріскаються лише у зрілому віці?
– П’яти тріскають навіть у дітей. Дитячі та підліткові стопи перебувають у стадії активного росту та розвитку, і правильний догляд у цьому віці відіграє важливу роль у формуванні здорової шкіри на п’ятах. Відсутність такого догляду та носіння неправильного взуття стають основними чинниками утворення тріщин на дитячих п’ятах. Основна ж причина цієї проблеми у літніх людей у тому, що з віком шкіра стає менш еластичною. Тож потрібно використовувати багаті на поживні речовини креми та олії, щоб підтримати захисний бар’єр шкіри.
«Суха шкіра ніг пов’язана із загальним станом всього організму. Потрібно пити більше води. Розрахувати легко – 30 мл на 1 кг ваги. І, звичайно, дотримуватися збалансованого харчування та вживати вітаміни», – радить Валентина Гой.
– Що порадите нашим читачам?
– Якщо дбайливо ставитися до своїх стоп і доглядати їх, то можна легко уникнути тріщин. Слід використовувати спеціальні косметичні засоби для ніг – бальзами, креми, скраби. Вони містять низку важливих компонентів. Крем потрібно наносити на розпарену шкіру – це чудовий спосіб профілактики недуги. Але якщо це наслідок захворювання, то самостійно ви тріщин не позбудетеся, а найголовніше – недуг прогресуватиме. У таких випадках необхідно звернутися до лікаря. Важливо також правильно обирати взуття, воно має бути максимально зручним для ходьби. У жодному разі не взувайте чуже взуття на голу ногу. Основний догляд – це душ щодня, чищення п’ят спеціальною пилкою або щіткою один раз на кілька тижнів, наносячи одразу пом’якшувальну мазь від тріщин на п’ятах.