Зокрема, взимку рослинам, як правило, не вистачає світла, адже дні стають коротшими, частіше переважає хмарна погода. Як їм допомогти у цьому?
«Найперше, – радить досвідчена, відома на Бершадщині Вінницької області квітникарка Наталія Сирота, – необхідно перемістити рослини ближче до тих вікон, що виходять на південну або західну сторону, де доступніше природне світло. Також варто подбати про додаткове освітлення. Для цього можна використовувати флуоресцентні або LED-лампи для рослин, розташувавши їх на відстані близько 30 сантиметрів від квітів. Освітлювати рослини потрібно 12-16 годин на день».
У холодний період помешкання опалюють, тож повітря в них стає сухим. Найбільш чутливі до цього фікуси, орхідеї, пальми і багато тропічних рослин. Щоб підтримувати вологість на належному рівні, Наталія Василівна радить використовувати одразу кілька зволожувачів повітря. Можна також розмістити контейнери з водою поруч із горщиками або на підвіконнях. Ще один зі способів зволоження повітря – облаштування вологого оазису.
Дуже важливий аспект – полив квітів. «Багато рослин потребують меншого поливу взимку, оскільки їх ріст сповільнюється, – каже пані Наталія. – Перед поливом обов’язково потрібно переконатися, що верхній шар ґрунту сухий. Варто звертати увагу на потреби конкретної рослини. Залишення води в піддоні може призвести до гниття коренів. Щоб уникнути стресу у рослин, їх потрібно поливати водою кімнатної температури».
Квітникарям варто пам’ятати: різкі перепади температури можуть викликати у рослин шок і стрес. Через це вони будуть рости повільніше, може жовтіти та опадати листя. Щоб уникнути цього, Наталія Сирота рекомендує обирати для вазонів стабільне місце й не розміщувати рослини поблизу обігрівачів або кондиціонерів.
У зимовий період більшість кімнатних рослин менше потребують або зовсім не потребують підживлення. Його можна відновити навесні, коли рослини знову починають активно рости. Пані Наталія не рекомендує проводити взимку обрізування. «Якщо є потреба, то можна видалити сухі або пошкоджені гілки. Активною обрізкою варто зайнятися навесні, коли починається новий відросток», – радить квітникарка.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.