На початку 2025 року росія, ймовірно, збереже наступальний імпульс на полі бою. Однак вже 20 січня у президентські повноваження у США вступить Дональд Трамп, який обіцяв негайно припинити війну, розпочату путіним. Його команда вже натякнула, що змушуватиме до компромісу обидві сторони. Найімовірніше прийдешній рік принесе в Україну припинення активних бойових дій внаслідок зусиль обраного президента США, втім, навряд чи це означатиме остаточне примирення України та росії, аналізують експерти.
Академічний співдиректор Центру геополітики та бізнесу ESSEC (Франція) Чедомір Несторович зазначає, що небажання Трампа просто так продовжувати військову підтримку України змусить Київ «почати переговори зараз, поки не стало надто пізно». На його думку, за укладення перемир’я Україна отримає допомогу від НАТО без формального вступу до альянсу, а росія – часткове пом’якшення санкцій. «Втрата території для України не означає остаточну втрату, тому що можна вигадати багато формул, щоб задовольнити вимоги як росії, так і України», – переконаний Несторович.
Професор політичних наук бізнес-школи ESSEC Орельєн Колсон теж очікує початку мирних переговорів вже цього року: «путін — через страх додаткових військових коштів, наданих Україні, а Зеленський — щоб уникнути значного припинення підтримки США. У будь-якому разі це буде не кінець війни, а швидше озброєне припинення вогню».
Едгар Беллоу, професор міжнародного менеджменту та геополітики в бізнес-школі NEOMA (Франція), не виключає «вирішального припинення війни» у 2025 році, але більше схиляється до сценарію замороженого конфлікту із триваючими сутичками, «невирішеними територіальними суперечками та періодичною ескалацією».
Кореспондент британського Sky News Івор Беннетт, який працює в росії, вважає, що у 2025 році повномасштабна війна в Україні буде остаточно зупинена і перейде у заморожений конфлікт. Журналіст припускає, що кремль прагне укласти подобу мирної угоди до 9 травня.
А у виданні Financial Times вважають, що у 2025-му між Україною і росією буде укладено мирний договір, але обраному президенту США Дональду Трампу доведеться пригрозити росії посиленням санкцій, а також посилити підтримку України, що переконало б кремлівського диктатора в необхідності участі в переговорах.
До слова, ще 20 листопада 2024-го агентство Рейтер написало, що путін готовий обговорювати з Дональдом Трампом угоду про припинення вогню в Україні, але відкидає будь-які значні територіальні поступки й наполягає на тому, щоб Київ відмовився від амбіцій вступити в НАТО. 19 грудня путін заявляв, що чотири роки не спілкувався з Трампом, готовий до контактів і зустрічі з ним, але не знає, коли це може статися. Він також стверджував, що країна-агресор нібито завжди готова до «переговорів» і до «компромісів» щодо України. До цього він давав зрозуміти, що не погодиться на заморожування війни.
20 грудня видання «Вашингтон Пост» писало, що Трамп у 2025 році зустрінеться з путіним. Однак аналітики вважають, що надій на мирну угоду мало з огляду на максималістську позицію путіна і побоювання Трампа виглядати слабким, якщо він піде на поступки росії.
31 грудня у зведенні Інституту вивчення війни йшлося, що нові заяви російського міністра закордонних справ лаврова свідчать про незмінне прагнення росії до повної капітуляції України та небажання москви вести рівноправні переговори з Києвом. Лавров наголосив, що Україна має відмовитися від територій, і таким чином, вважають аналітики, підтвердив не зацікавленість російської федерації в добросовісних переговорах.
«В інтерв’ю кремлівському виданню новин ТАСС, опублікованому 30 грудня, лавров заявив, що росія не братиме участі в жодних переговорах щодо припинення війни в Україні, якщо Україна не відмовиться від свого права та мети звільнити свою територію до міжнародно визнаних кордонів 1991 року. лавров додав, що росія вважає ультиматумом завдання України щодо звільнення своєї території до міжнародно визнаних кордонів 1991 року. кремль, імовірно, намагається нав’язати Україні нереалістичні вимоги, які порушують міжнародне право, щоб завадити проведенню законних добросовісних переговорів», – ідеться у звіті інституту вивчення війни (ISW).
Гаряча фаза війни, на жаль, не зможе закінчитися у 2025 році. Таку думку висловив керівник Центру досліджень росії, ексміністр закордонних справ України Володимир Огризко в інтерв’ю виданню «Главред»: «На превеликий жаль, за моїми розрахунками весь 2025 рік буде роком бойових дій, оскільки не з’являться передумови, які могли б поставити крапку в цій війні. Передусім маю на увазі здатність росії продовжувати війну», – каже дипломат. На його думку, як тільки Україна разом із Заходом заберуть у росії здатність вести війну – вона закінчиться. Допоки цього не буде, росія продовжуватиме бойові дії, попри всі заяви кремля про готовність до переговорів. Тож питання стоїть так: або ми разом із західними партнерами змушуємо путіна зупинитися, позбавивши його засобів для ведення війни, або війна триватиме. «Чесно кажучи, поки що я не бачу підстав говорити про те, що ми разом із Заходом такі речі зробимо. Хіба що Трамп раптом надасть нам усю можливу зброю, і ми знищимо інфраструктуру росії на глибину 300-500 кілометрів – тоді справді війна може закінчитися за три місяці. Але чи це відбудеться – питання в задачі. Звичайно, ми можемо розраховувати і на наш військово-промисловий комплекс (ВПК)… Якщо все це складеться докупи, можливо, війна закінчиться. Якщо цього не буде, війна, на превеликий жаль, триватиме», – сказав Огризко.
Продовження війни з росією вимагатиме залучення додаткових ресурсів Україною, вважають як економісти, так і військові експерти, думки яких проаналізували «Факти». Так, військовий аналітик і ветеран російсько-української війни Олексій Гетьман каже, якщо війна триватиме, то головною потребою українського війська буде людський ресурс і, передусім, піхота. «Піхота, люди в першу чергу. Все інше ми робимо. Нам не вистачає людей, як би це дивно не було. Бо за наявності всіх «нанотехнологій» і штучного інтелекту у війні – саме піхота грає вирішальну роль на полі бою», – каже Гетьман.
Щодо озброєння, то сьогодні тих типів зброї, які надають партнери, Україні достатньо. Загалом може йтися лише про обсяги та темпи постачань, а не про різноманіття зброї. «Цю зброю, яку нам продають партнери, її треба більше. Вона сучасна, тож сподіваємося на наш ВПК. Нам потрібно усього більше: артилерії, снарядів, танків, гармат. Але це все буде марно, якщо не буде людей та інженерних військ, які будуть якісно будувати фортифікації в місцях, де ми маємо тримати оборону», – констатує ветеран війни.
Він визнає, що сьогодні виснажуються як москва, так і Київ. Та якщо за підтримкою росії стоять Іран і Північна Корея, то Україну підтримує майже увесь демократичний і цивілізований світ.
Політолог Володимир Фесенко вважає, що продовження війни у 2025 році може стати причиною розширення кадрових переставлень не тільки в уряді, а й у військовому командуванні: «Якщо війна буде продовжуватися, зміни теж будуть. Інше питання – в якій формі. Наприклад, якщо не вдасться зупинити наступ ворога, а проблеми у війську зростатимуть, тоді політичне керівництво країни може задуматись про нового головкома».
В уряді теж зміни будуть. Інша річ — наскільки масштабні. Чи змінять прем’єра? Це відкриті питання, але точкові зміни точно будуть – в різних органах державної влади, можливо, і в Офісі президента. Це неминуче, – каже політолог. Втім, резюмує експерт, головним питанням, яке визначатиме внутрішні політичні процеси, буде ситуація з війною і переговорами.