Планові та аварійні вимкнення електроенергії змушують нас замислюватися над тим, щоб не отруїтися продуктами, які купуємо про запас. Особливо непокоять молочні вироби.
Тривалість зберігання молока залежить не лише від температури, а й від виду, дати розливу та упакування. Звичайне молоко в невідкритій упаковці може зберігатися до вказаного на упаковці терміну, якщо температура нижче 4 градусів. Проте при вищій температурі термін його зберігання скорочується до 2 годин. Пастеризоване молоко проходить теплову обробку і втрачає частину корисних властивостей, але термін зберігання збільшується до кількох днів без холоду. Ультрапастеризоване обробляють високою температурою, після чого гине вся мікрофлора, а термін придатності зростає до кількох місяців. Отже, якщо ви шукаєте спосіб, як зберегти молоко без холодильника, то купуйте ультрапастеризований напій. Користі в ньому небагато, але й бактерій немає, а значить, і скисати він не буде. Молоко таких видів може зберігатися за кімнатної температури 4-6 місяців, однак після відкриття упаковки термін придатності знижується до кількох днів. Щоб молоко простояло більше тижня без світла, його необхідно прокип’ятити кілька хвилин. Додати до нього на вибір ложку цукру, дрібку солі, трохи соди, лист хрону або м’яти. Це природні консерванти, які подовжать термін придатності продукту. Перелити молоко в скляну тару і закрити кришкою. Поставити ємність у прохолодне темне місце, наприклад, підвал, льох або вимкнений холодильник. Для збільшення терміну придатності можна помістити пляшку з молоком у миску з холодною водою.
Кефір може зберігатися 3-5 днів за температури від 0 до 6 градусів, а за температури 18 градусів він зіпсується вже за 4 години навіть у невідкритій пляшці. Подібні процеси відбуваються й в інших кисломолочних продуктах, хоча можуть тривати трохи довше – до 5 годин.
Сметана – продукт з високим відсотком жиру, тому зіпсується досить швидко. За температури до 4 градусів сметана в закритій упаковці може зберігатися до 21 дня, при вищій температурі – простояти 2-3 години.
Твердий сир за температури до 4 градусів може зберігатися до пів року в упакуванні, 3-4 тижні – відкритий. При вищій температурі тверді сорти сиру можуть зіпсуватися вже через кілька годин. Однак можна подовжити термін зберігання сиру навіть без холодильника. Для цього потрібно змочити бавовняну тканину в міцному соляному розчині та загорнути в неї сир. Покласти його у темне прохолодне місце. Раз на день змочувати тканину в соляному розчині. Так у твердому сирі не розмножуватимуться бактерії й він не засохне. Другий варіант – загорнути сир у пергамент, покласти його в герметичний контейнер та опустити в миску чи відро з холодною водою. Ці способи допоможуть зберігати сир до тижня навіть без холодильника.
Втім, більшість холодильників можуть підтримувати температуру до чотирьох годин, що може запобігти псуванню. Один з варіантів перевірити, чи холодильник зберігає холод, – помістити всередину спеціальний термометр для чіткого відстеження змін температури.
Підготувала Ангеліна ПІДЛІСНА.