З часом кімнатна рослина розростається, і їй уже не вистачає простору у горщику. Це може призвести до затримки розвитку або навіть до її загибелі. Тому дуже важливо вміти визначити, коли вже час пересаджувати рослину. Олена Василівна переконана: цю процедуру варто виконувати тоді, коли кімнатна рослина припиняє рости, має нездоровий вигляд або у неї в’яне листя, а також коли її коріння видно на поверхні ґрунту чи воно вилазить через дренажні отвори, починає загнивати. Ці ознаки свідчать про те, що рослині варто оновити ґрунт і перемістити її у просторіший горщик.
Найкраще пересаджувати рослини навесні. Але можна це робити і влітку та восени, поки нехолодно, стверджує квітникарка. Якщо кімнатна рослина захворіла – її потрібно рятувати негайно.
Багато хто вважає, що рослину не можна пересаджувати у період її цвітіння. Це дійсно так? «Зі свого досвіду і додаткових джерел інформації я знаю, що рослини пересаджують часто-густо й у квітучому стані, – каже пані Олена. – Це насамперед стосується тих, які постійно цвітуть. Їх, буває, необхідно просто пересадити, бо якщо цього не зробити, у рослини починають сохнути або осипатися листочки, тому що коріння повністю заповнює горщик і рослина просто не тримає вологу. Коли ми пересаджуємо кімнатну рослину, то новий горщик завжди має бути більшим від попереднього максимум на два сантиметри у діаметрі. Якщо пересадити у значно більший горщик, окремі рослини можуть загинути, а деякі просто перестануть нарощувати зелену масу, бо інтенсивно ростиме коріння, поки не заповнить горщик. При пересаджуванні рослин важливо додавати дренаж (керамзит, гальку), щоб вода не застоювалася і не загнивало коріння. Звісно, заповнити горщик ґрунтом. Для кожної рослини його потрібно підбирати індивідуально. Для деяких рослин ґрунт має бути більш рихлим, у такому разі можна додати часточки пінопласту. Є й такі (наприклад, цикас), які потребують щільнішого ґрунту. Чимало рослин прекрасно почувають себе у звичайній землі з городу, лісу або у комбінованій. Щоб рослина добре розвивалася, потрібно правильно підібрати кислотність ґрунту. При пересадці орхідей горщики заповнюються тільки корою дерев, хоча у кожного свої методи. Для орхідей дренажу не потрібно».
Виймати рослину з горщика потрібно акуратно, щоб не пошкодити, рекомендує Олена Василівна. Не обов’язково поливати перед цим, хоча, коли сухо, можна зволожити. Ґрунт витрушувати не потрібно. Пересаджувати варто методом перевалки. Обов’язково потрібно оглянути коріння, видалити пошкоджене. Потім додати дренаж, ґрунт, і рослина буде рости і розвиватися.
Коли можна поливати і підживлювати пересаджену кімнатну рослину? «Це залежить від рослини,— пояснює квітникарка. – Є такі (наприклад, спатифілум), які після пересаджування треба зразу поливати, а є такі (заміокулькас та інші) – через тиждень-півтора. Орхідеї пересаджуються зволоженими, тож їх теж поливають через деякий час. Підживлювати пересаджену рослину бажано приблизно через місяць, коли вона вже адаптується до нових умов. Для кожної кімнатної рослини потрібен індивідуальний підхід, тож і добриво для кожної з них своє».
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.