Кого шукають
З січня по квітень цього року у Державній службі зайнятості здебільшого пропонували роботу за вакансіями продавця, водія, менеджера з продажу. У п’ятірку галузей ринку праці з найбільшою кількістю вакансій на одному з найбільших сайтів з пошуку роботи Work.ua увійшли: сфера обслуговування – майже 20 500 вакансій; робочі спеціальності, виробництво – близько 19 тисяч; продаж, закупівля – майже 14 500; роздрібна торгівля – понад 13 тисяч; готельно-ресторанний бізнес, туризм – понад 11 500.
Більше вакансій, ніж поданих резюме – у сферах інформаційних технологій (ІТ), маркетингу, реклами, піару, медицини, фармацевтики, охорони, безпеки, продажу, закупівель, роздрібної торгівлі, сільського господарства, агробізнесу, транспорту, автобізнесу, управління персоналом.
За інформацією Держслужби зайнятості, станом на 1 травня 2024 року є нестача представників робітничих професій та спеціальностей, що вимагають вузьких навичок:
* слюсар-сантехнік (розміщено 423 вакансії на 193 шукачі);
* електромонтер з ремонту та обслуговування устаткування (708/308);
* монтер колії (210/77);
* гірник з ремонту гірничих виробок (50/6);
* електрогазозварник (536/401 шукач);
* слюсар-електрик з ремонту електроустаткування (216/65);
* машиніст екскаватора (177/57);
* лікар загальної практики-сімейний лікар (210/11) і лікар-педіатр (96/28);
* фармацевт (340/277).
Згідно з даними дослідження порталу robota.ua, 53,5% компаній впроваджують перекваліфікацію співробітників і перерозподіл обовʼязків у колективі, 32,6% – програми для молодих фахівців, 23,9% – автоматизацію процесів, 16% – аутсорсинг (передача повноважень виконання робіт), 8,8% – програми для людей літнього віку, 3,6% – наймання фахівців з інших країн.
Хто шукає
Найбільше українці шукали роботу у сфері нерухомості (понад 30 тисяч). Трохи менше подано резюме у галузі страхування, а також топменеджерів, керівників вищої ланки. Попит на робочі місця вищий, аніж пропозиція, також у таких видах діяльності, як: адміністрація, керівництво середньої ланки, будівництво, архітектура, бухгалтерія, аудит; логістика, готельно-ресторанний бізнес, туризм, дизайн, творчість, медіа, поліграфія, видавництво, краса, фітнес, спорт і культура, музика, шоу-бізнес.
Скільки платять
Найвищу середню зарплату серед вакансій на Work.ua пропонують топменеджерам і керівникам вищої ланки – 28 300 гривень. На другому місці – нерухомість – 25 032 гривні, на третьому – будівництво, архітектура, продаж, закупівля та транспорт, автобізнес – трохи більше 22 тисяч гривень. Найменше пропонують у сфері обслуговування, роздрібній торговлі, секретаріаті, діловодстві – від мінімальної зарплати.
На різних порталах з пошуку роботи одну з найбільших зарплат пропонують адміністраторам – від 20 до 40 тисяч гривень. Касирам-продавцям – 14-18 тисяч гривень. А прибиральниці та посудомийниці готові платити максимум до 12 тисяч гривень…
Жінки у «чоловічих» професіях
Від початку повномасштабного вторгнення військ рф в Україні суттєво побільшало жінок, які виконують «чоловічу» роботу. Багато працівників стали на захист країни, тож виникла нестача кадрів, передусім, у будівництві, на промислових виробництвах в агросекторі тощо.
За даними Державної служби зайнятості, на 1 лютого 2024 року в Україні мали статус безробітного 101,4 тисячі осіб. З них майже чверть – чоловіки. А також у службі зазначають, що все частіше виникають труднощі з укомплектуванням вакансій за професіями, на які традиційно більше працевлаштовувалися чоловіки: будівельники, електрогазозварники, слюсарі, електромонтери, водії. Тому роботодавці погоджуються брати на роботу жінок на нетипові для них раніше посади. Як приклад – машиністку на шахті, електромонтерку, трактористку. Деякі компанії, щоб подолати дефіцит кадрів, навіть готові вкладатися у навчання працівниць.
Частина жінок, які проходили навчання торік, обирали професії машиністки котельні, водійки громадського транспорту, верстатниці, електрозварювальниці. «Ваучери» на навчання українки отримували для опанування спеціальності трактористки, електромонтерки, слюсарки-ремонтниці, саперки…
До речі, раніше існувало близько 450 спеціальностей, де жінкам заборонялося працювати через важкі та шкідливі умови праці, зокрема у галузях металообробки, будівництва, залізничного транспорту тощо. А з 2017 року в Україні скасували поділ професій за статтю, хоча стереотип про суто «жіночу» та «чоловічу» роботу продовжував існувати.
Згідно з даними Державної служби зайнятості, у 2023 році на будівництві працевлаштувалося 1,2 тисячі жінок, що становить 38% загальної чисельності усіх працевлаштованих у цій сфері. А за 2021 рік – 20%. Побільшало представниць прекрасної статі й у видобувній промисловості – торік їх було 49% від усіх працевлаштованих проти 27% у 2021 році.
За словами міністерки економіки Юлії Свириденко, у 2023 році 51% малих та середніх компаній в Україні мали жінок-керівниць.
Роботодавці все частіше не зважають на вік при працевлаштуванні
Українці старшого віку все більше цінуються на місцевому ринку праці. Вони приваблюють роботодавців через дефіцит робочої сили, що виник на тлі війни та міграції з України. «Повномасштабна війна зробила українців пенсійного віку цінним активом ринку праці. Наклалося дві тенденції – зменшення працівників на ринку праці та старіння нації. Залучення літніх працівників чи не обовʼязкова умова післявоєнного відновлення країни, дійшли висновку у Центрі Разумкова», – йдеться у матеріалі Forbes.ua.
Тому працівники, що досягли 60-65 років, наразі не залишають ринок праці.
Більше того, багато з тих, хто до великої війни вже не працював та насолоджувався пенсією, тепер повернувся на ринок праці. Серед таких досить часто трапляються пенсіонери у віці 75 років та більше.
Підготувала Світлана ЛІСОВА.