«Центр протидії дезінформації» продовжує писати про іноземних медійників, які працюють на російську пропаганду, зокрема, про учасників організованого «престуру» на окуповані території. Однією з таких медійниць є американська журналістка Фіорелла Ізабель (Майорка).
Фіорелла Ізабель уже тривалий час живе у москві. Пропагандистські медіа називають її американською журналісткою, однак сама вона не приховує, що працює на телеканалі RT. Ізабель у соцмережах висвітлює події у світі, зокрема в Україні та на Близькому Сході, у світлі кремлівської пропаганди. Стала «зіркою» російських пропагандистських медіа у 2023 році, коли розпочала свою діяльність на тимчасово окупованих територіях. Тоді ж поширювала наративи кремлівської пропаганди про війну як «боротьбу рф зі світовим злом» та просувала тезу про «руку США» у діях української влади. На свою англомовну аудиторію поширює заклики відмовитися від допомоги Україні, мовляв, це єдиний спосіб зупинити війну.
Розслідування «Вашингтон пост»
Журналісти «Вашингтон пост» (The Washington Post) отримали доступ до понад 100 документів, які свідчать про масштаби кремлівської пропаганди, націленої на президента Володимира Зеленського, щоб розділити та дестабілізувати українське суспільство. Значна частина цієї пропаганди була спрямована на роздмухування конфлікту між Зеленським та генералом Валерієм Залужним, пише Суспільне. «Нам потрібно посилити конфлікт між Залужним і Зеленським у стилі «він має намір його звільнити», — написав один кремлівський політтехнолог рік тому після зустрічі високопоставлених російських чиновників і московських експертів.
За даними розслідування, навесні 2023 року пост кремлівських стратегів у Фейсбуці про те, що «Валерій Залужний може стати наступним президентом України», набрав 4,3 мільйона переглядів. Потім кремль видав накази створити подібні дописи та повідомлення про те, що західні лідери шукають заміну Зеленському і що Залужний має намір зупинити контрнаступ.
У червні російські боти намагалися підкреслити, що Залужний зник з поля зору громадськості, а російські блогери отримали вказівку публікувати коментарі, у яких заявлялося, що Залужний зник з публічних обговорень, бо міг зайняти місце Зеленського. В іншій замовній статті описувалося, як Зеленський буцімто підштовхував українські сили до оборони Бахмута всупереч волі Залужного.
Також російські ферми тролів писати коментарі на кшталт: «Чому українські генерали ненавидять Зеленського? Піар з крові бійців» і «Розстріляти виснаженого президента? В Україні зріє генеральська змова».
Загалом в отриманих журналістами документах йдеться, що росіяни були готові заплатити до 39 тисяч доларів за розміщення антиукраїнських публікацій у головних медіа на Заході. А так звані російські «працівники ферм тролів» отримували 60 тисяч рублів на місяць, або 660 доларів, за написання 100 коментарів на день. Водночас російські стратеги скаржилися, що українське суспільство залишалося надзвичайно згуртованим після вторгнення росії. Офіційні особи в москві, як показують документи, висловлювали розчарування через свою нездатність розпалювати розкол.
Як росія зміщує акценти з смерті Навального
Проросійські блогери та журналісти за кордоном намагаються зменшити негативний медійний вплив на росію після смерті в тюрмі опозиційного активіста Олексія Навального. Зокрема, американський медійник Такер Карлсон, який узяв інтерв’ю у диктатора владіміра путіна, прокоментував розмови про причетність росії до смерті опозиціонера Олексія Навального.
Він назвав людей, які так вважають, «ідіотами». Про це Карлсон сказав під час інтерв’ю журналісту Ґленну Беку. У свою чергу він зазначив, що рф не могла зробити цього. «Я не маю уявлення, ніхто в Сполучених Штатах не має жодного уявлення про те, що росія зробила це (вбила Навального, — ред.). Насправді я не маю жодного уявлення. Але я можу сказати вам, що це не могла зробити росія, вони вже посадили його до в’язниці. Ви можете сперечатися про те, чи була у них причина для цього», — сказав Карлсон.
Також Такер під час спілкування зі своїм колегою додав, що росія не є вільною країною, але нібито смерть Навального не принесла б їй жодної користі. Людей, які говорять про причетність путіна до вбивства Навального, журналіст називає «ідіотами» і порівнює з тими, хто каже, що Україна переможе у війні.
Варто додати, що спочатку після того, що сталося з Навальним, Такер Карлсон висловив DailyMail зовсім іншу позицію. «Те, що трапилося з Навальним, жахливо. Все це варварськи та жахливо. Жодна порядна людина не стане це захищати», — говорив він, пише Телеграф.
В мзс рф звинуватили США у «позамежному цинізмі» через реакцію на повідомлення про смерть Навального «Смерть людини — завжди трагедія. Цікаво, чому для Білого дому та Держдепу смерть російського громадянина в російській виправній колонії виявилася набагато важливішою і здалася жахливішою, ніж загибель американського громадянина, журналіста Гонсало Ліри, закатованого в українській в’язниці? Замість загальних звинувачень слід було б виявити стриманість та дочекатися офіційних результатів судмедекспертизи», — заявили в російському зовнішньополітичному відомстві.
Інформація про смерть проросійського блогера Гонсало Ліри, який мав громадянство США та Чилі, з’явилася у січні. З початком повномасштабного нападу рф Ліра почав активно висвітлювати події в Україні, повторюючи майже всі фейки російської пропаганди. Його цитували російські пропагандистські медіа, а у квітні 2022-го він навіть дав інтерв’ю російським «Известиям».
У травні 2023 року СБУ затримала Ліру у Харкові за обвинуваченням у виправданні збройної агресії рф (стаття 4362 Кримінального кодексу). Пізніше його відпустили під домашній арешт, але у липні знову заарештували за порушення застави та спробу залишити Україну. Однак інформацію по смерть Ліри досі не підтвердили ні в Україні, ні у Сполучених Штатах. Наразі єдиним доказом є слова його батька. Також жодне надійне медіа не писало про тортури, яким нібито піддавався блогер у в’язниці в Україні.
Павло НОВИК.