Третій рік великої війни змусив українців покинути рідні домівки й шукати прихистку не лише у відносно мирних містах рідної держави, а й по закордоннях. За прогнозом Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, в умовах затяжної війни чисельність українських біженців війни в Європі в 2024 році залишатиметься значною і становитиме 5,9 мільйона осіб (зокрема близько 1,3 мільйона – у росії та Білорусі). Ще 400 тисяч – у неєвропейських країнах. При цьому серед них жінок працездатного віку (18-59 років) – 39 відсотків, дітей до 18 років – 38, осіб, старших 60 років – 14, чоловіків – 10 відсотків.
В принципі таке явище, на жаль, звичне для періоду війни. Утім, викликають не лише глузування, а й справедливе обурення у справжніх патріотів ниці вчинки чоловіків призовного віку. Хтось тікає з країни, перепливаючи водойми, хтось крадеться лісами, придбавши сценічний костюм хижого звіря, хтось – у бебі-боксах, хтось – взявши за дружину удвічі старшу багатодітну маму, хтось – супроводжуючи інваліда, а хтось нібито їде за гуманітаркою… І прикро не лише за їхні, а й за вчинки тих, хто у цьому допомагає, підробляючи документи, віднаходячи методи, щоб просто набити кишені. Комусь – війна, а комусь – період жнив. Хтось втрачає найрідніших, а для когось це просто пригода, подорож, байдуже спостерігання з-за кордону… «Загалом близько 400 організованих злочинних груп було викрито правоохоронними органами, які за кошти обіцяли людям сприяння у незаконній подорожі через кордон», – повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко в ефірі загальнонаціонального телемарафону. Він розповів, що спроби незаконного перетину кордону відбуваються поза межами пунктів пропуску, часто через річки і гори.
Крім того, не припиняються спроби перетину кордону за підробленими документами. При цьому плата «винахідникам», які організовують незаконний виїзд, коливається від 3 до 10 тисяч доларів. Нагадаємо, після повномасштабного вторгнення рф більшості українських чоловіків віком від 18 до 60 років заборонили залишати країну, виїхати вони можуть лише за наявності спеціального дозволу. Але ця заборона для деяких стала стимулом для пошуків незаконних шляхів виїзду. Наприклад, ви без проблем знайдете в інтернеті оголошення, що шлюб з жінкою, яка має потрібну групу інвалідності, щоб перетнути з нею кордон, коштує 7 тисяч доларів. Затим ця жінка розлучиться з одним «клієнтом» й розпишеться з іншим.
Прикордонники розповіли комічний випадок, коли українець з Анатолія став Антоніною, змінивши ім’я, не міняючи статі. Деякі чоловіки їдуть нібито за гуманітарною допомогою, прикрившись купленим посвідченням волонтера, і… забувають повернутися. Як, до слова, і ті, хто супроводжує родича з інвалідністю. 15 відсотків чоловіків, які перетинають кордон, супроводжують осіб з інвалідністю. «У законодавстві не деталізована можливість контролю за особою, яка супроводжує особу з інвалідністю. Тобто одну особу з інвалідністю можуть супроводжувати в різний час різні люди на підставі акта встановлення факту догляду, який видається будь-кому. Тож з однією особою з інвалідністю можуть виїхати кілька людей, а перевірити, чи повернулися попередні, неможливо», – розповів заступник начальника штабу Західного регіонального управління Держприкордонслужби України Ігор Матвійчук.
Направду, й великий відсоток чоловіків, які виїжджають за кордон, мають довідки про непридатність до військової служби.
Якщо ті, кому все ж вдалося незаконно перетнути кордон, ховаючись від мобілізації, після Перемоги повернуться в Україну, що казатимуть через роки внукам: «Допоки інші воювали, гинули, виборювали Перемогу, я ховався і чекав»?
Понад пів мільйона чоловіків призовного віку виїхали з України від початку повномасштабного вторгнення росії. Частині з них виїзд за кордон офіційно заборонений, писало ще минулорічного листопада австрійське видання Express із посиланням на дані Євростату (офіційний статистичний орган ЄС).
У Євростаті стверджують, пише видання, що у 27 державах-членах ЄС, а також у Швейцарії, Ліхтенштейні й Норвегії, перебувають 650 тисяч українських біженців чоловічої статі, які за віком підпадають під призов. Проте не уточнено, скільки з цих чоловіків виїхали легально як батьки трьох дітей, інваліди ІІ групи чи інші категорії осіб, які мають на це право. Також окремо не рахують чоловіків, які могли виїхати до ЄС з окупованих росією територій. Лише до Німеччини, проаналізувала статтю закордонних колег ВВС NEWS Україна, за даними німецького МВС, після 24 лютого 2022 року приїхав 221 571 український чоловік віком від 18 до 60 років. З них 189 484 перебувають там і сьогодні. Ці дані охоплюють лише тих, що зареєстровані офіційно. У МВС Німеччини вважають, що ще 100 тисяч не зареєстровані й перебувають в країні нелегально. Схожа ситуація і в Австрії – туди виїхали щонайменше 14 тисяч українських чоловіків за підробленими документами чи користуючись «послугами» контрабандистів. Деякі чоловіки заплатили по 10 тисяч доларів за довідку, що підтверджує їхню непридатність до військової служби.
Закордонне видання констатує, що для України втрата придатних до військової служби чоловіків на другий рік війни є серйозною проблемою: «Ракети, танки, боєприпаси та інше військове обладнання можна поповнювати – за умови, що західні союзники його поставлять, але з особовим складом так не вийде».
Як з’ясувала ВВС, щонайменше 20 000 чоловіків втекли з України від початку повномасштабної війни, щоб уникнути мобілізації. «З лютого 2022 року до 31 серпня 2023 року 19 740 осіб незаконно перетнули кордон України із сусідніми країнами. Про це свідчать дані, які ВВС отримала від влади Румунії, Молдови, Польщі, Угорщини та Словаччини. Ще 21 113 чоловіків намагалися втекти, але були затримані українською владою, повідомили у Києві. Більшість порушників (14 313) перетнули кордон пішки або уплав через річки. Решта 6 800 використали документи, отримані у шахрайський спосіб, в яких були вказані фейкові звільнення від призову, приміром через сфабриковані хвороби», – пише видання.
У серпні Президент України Володимир Зеленський видав указ про перевірку рішень військово-лікарських комісій щодо придатності чоловіків до військової служби, які видали від початку повномасштабного вторгнення, і визнав, що через корупцію в системі військово-лікарських комісій з України виїхали тисячі людей, які не мали такого права. Він також заявив, що всіх регіональних чиновників, які відповідали за військовий призов, звільнили, а понад 30 осіб притягнули до кримінальної відповідальності.
Представник Президента України у Верховній Раді Федір Веніславський запевнив, що кількість чоловіків, які виїхали чи намагалися виїхати, жодним чином не вплинула на військові дії: «Я переконаний, що стійкість і готовність українців захищати свою незалежність, суверенітет і свободу важлива для 95-99 відсотків. – Уникнути мобілізації намагаються 1-5 відсотків українських чоловіків. Вони точно не мають вирішального значення для оборони України».