Зубний біль — це характерний симптом багатьох стоматологічних захворювань. Однак дуже часто він може свідчити й про інші проблеми. За словами голови спілки громадської організації «Зубні лікарі України», зубного лікаря вищої категорії Віри Шиміліної, больові відчуття у лівій частині нижньої щелепи можуть бути проявом хвороб серця, а оніміння підборіддя – ознакою раку з метастазами. «Існує чимало захворювань, які можуть маскуватися під зубний біль, – каже Віра Віталіївна. – До прикладу, захворювання ЛОР-органів (гайморит, середній отит, захворювання придаткових пазух), хвороби серця (стенокардія, інфаркт міокарду), неврологічні розлади (невралгія трійчастого нерву), первинні цефалгії (мігрень, кластерний головний біль), дисфункція м’язів голови та шиї, патології скронево-нижньощелепного суглобу, порушення в роботі нервової системи та навіть психічні розлади (істерія, неврастенія, хронічні стресові стани)».
Невралгія трійчастого нерва
При невралгії трійчастого нерва пацієнти можуть скаржитися на біль в щелепі або в половині обличчя, при цьому зуби будуть абсолютно здоровими. Щоб напевне відрізнити невралгію від зубного болю, необхідно обстежитися у стоматолога-терапевта на наявність карієсу та його ускладнень в порожнині рота. «Діагноз «невралгія» встановлюється неврологом на основі симптомів. Можливі такі дослідження як магнітно-резонансна томографія (МРТ) для того, щоб виключити пухлини, інші для визначення того, чи є патологічний вплив на нерв, чи він відсутній», – ділиться пані Віра.
Гостра невралгія трійчастого нерва викликає раптовий біль по ходу нервової гілки. Він проявляється різкими нападами та носить прострілюючий та пекучий характер, можливе відчуття, ніби «вдаряють електрострумом» в ділянці щік, вилиць, щелепи, лоба, очей. Біль посилюється при рухах лицьових м’язів, жуванні, яскравому світлі, дотику до шкіри. За словами лікарки, в середньому тривалість нападу складає до трьох хвилин, приблизно у 7 відсотків пацієнтів він триває до трьох діб. При цьому спостерігається біль в лицевій частині та головний біль або мігрень. Локалізація болю залежить від зони іннервації гілки запаленого нерву. Частіше симптоми виникають в ділянці щік та нижньої щелепи, рідше – в ділянці лоба та очей. При цьому хворобливість посилюється при рухах м’язами обличчя.
Невралгія трійчастого нерва також може носити запальний характер і виникати після сильного місцевого переохолодження обличчя — у цьому разі говорять, що людина «застудила» нерв, або розвинулося «запалення трійчастого нерва».⠀
«Часто ми чуємо, що для захворювань серця характерний біль за грудиною. Однак насправді при інфаркті міокарду він далеко не завжди має типову локалізацію. До прикладу, деякі пацієнти відмічають появу зубного болю, зазвичай у зубах нижньої щелепи», – зазначає лікарка.
Гострий середній отит
«Це інфекційно-запальний процес, який локалізується в порожнині середнього вуха та може віддавати болем в ділянці зубів, – запевняє Віра Шиміліна. – Багато пацієнтів при зубному болю скаржаться на те, що він віддає у вухо (так часто буває при захворюванні нижніх зубів). Проте трапляється і зворотня ситуація, коли запальний процес вуха провокує розвиток неприємних симптомів в ділянці зубів».⠀
Гайморит
Найчастіше має інфекційну етиологію та виникає при проникненні в пазуху патогенного мікроорганізму. Незважаючи на те, що лікуванням гаймориту займається отоларинголог, більшість пацієнтів з хронічною формою захворювання звертаються саме до стоматолога. «Біль в проєкції пазухи верхньої щелепи здається симптомом стоматологічного захворювання. Та іноді це дійсно так. В стоматології існує такий термін як одонтогенний гайморит. Це коли інфекція потрапляє у верхню щелепу через інфіковані канали зубів або інфікований отвір, який утворився після видалення зуба, – каже пані Віра. – У цьому разі стоматолог зможе усунути причину захворювання. В інших ситуаціях лікуванням гаймориту займається лікар-отоларинголог».
Психічні розлади
Хронічні стресові ситуації та неврастенія можуть призводити до того, що в людини з’являється стійкий больовий синдром. «Як правило, при цих станах позбутися болю не дозволяють навіть найсильніші знеболювальні препарати – розповідає Віра Віталіївна. – Біль у зубах турбує таких людей протягом тривалого часу. Навіть якщо під час огляду не виявлено жодних патологічних змін. Психогенний характер болю можна виявити на підставі таких ознак: больовий синдром не має чіткого початку; пацієнту важко назвати та показати його локалізацію; інтенсивність болю залежить від поточного настрою людини; біль не минає після прийому знеболювальних пігулок. Натомість позитивна динаміка спостерігається після антидепресантів та седативних препаратів. Під час сну пацієнт не має больових відчуттів. В цьому випадку лікування больового синдрому має проводити психіатр, психотерапевт та психолог. Воно обов’язково має поєднувати психотерапію та прийом медикаментозних засобів».
Світлана ЯСЬКОВА.