Майже кожна людина у своєму житті стикається з легкими опіками. Вони часто можуть виникати у побуті. До прикладу, при приготуванні їжі, розпалюванні багаття, грубки. А також термічні опіки можуть бути наслідком контакту з гарячими предметами, а іноді й парою.
Якщо пошкодження на шкірі внаслідок опіків поверхневі, то процес загоювання буде швидким та мати малопомітний або зовсім непомітний наслідок. А от глибокі або великі пошкодження, навпаки, небезпечні для здоров’я та навіть життя. В таких випадках дуже важливо правильно надати першу допомогу та вчасно звернутися до лікаря.
Про те, як діяти, коли людина отримала опік, запитали у завідувача опікового відділення обласної лікарні Олександра Гринчука.
«Найперше, що потрібно зробити – охолодити місце пошкодження, – каже лікар. – Для цього згодиться звичайна вода кімнатної температури 12-15 градусів. Дуже холодну рідину або лід використовувати не варто, бо це може поглибити опік. Охолоджувати травмоване місце потрібно протягом перших 20-40 хвилин після отримання опіку. Потім, після охолодження, можна накласти суху пов’язку з бинта. Не бажано мастити рану різними мазями, бо після звернення до лікаря їх все одно будуть змивати, важко буде визначитися з глибиною опіку та й фактичної користі від них не буде».
На фото: “Опіки, які становлять понад 20 відсотків шкіри тіла, – це вже загроза для здоров’я”, – каже лікар Олександр Гринчук. Фото з архіву лікаря.
Також медики радять прибрати одяг або аксесуари, розташовані поблизу ураженої ділянки шкіри, та дати потерпілому попити води, щоб знизити інтоксикацію організму та запобігти зневодненню. Не можна самостійно розкривати пухир та видаляти рідину, що накопичилася, – у рану може потрапити інфекція.
Опік – це пошкодження шкіри та підшкірних тканин, спричинене тривалим перебуванням на сонці, контактом з вогнем чи гарячими предметами, потраплянням на шкіру окропу чи агресивних хімічних речовин, а також впливом електричного струму або радіоактивного випромінювання.
У медичній практиці опіки поділяють на чотири ступені. При опіках І ступеня виникають сильний біль, легкий набряк, почервоніння шкіри та місцеве підвищення температури. Симптоми можуть зберігатися протягом двох-трьох днів, після чого починається одужання. Якщо площа ураження невелика, такі опіки не вимагають звернення до лікаря та добре піддаються лікуванню у домашніх умовах.
Опіки ІІ ступеня супроводжуються відшаруванням зовнішнього шару шкіри, утворенням пухирів, наповнених рідиною, підвищенням температури тіла. Симптоми можуть зберігатись до двох тижнів. Без правильного лікування існує ризик утворень рубців та шрамів.
А от при опіках ІІІ ступеня шкіра набуває сірого відтінку, на ній утворюються пухирі та плями коричневого, рідше чорного кольору, розвивається некроз та відторгнення пошкоджених тканин.
IV ступінь – найнебезпечніший. Відбувається обвуглювання шкіри, некроз шкіри та підшкірних тканин і опіковий шок до втрати свідомості.
При опіках ІІІ-ІV ступеня слід викликати швидку допомогу або негайно доставити пацієнта до лікарні.
Крім, власне, опіків шкіри, людина може отримати опіки легень або надихатися чадним газом. У будь-якому випадку потрібно вивести її на свіже повітря і викликати лікарів, радить Олександр Петрович.
«Діти та люди середнього віку легше переносять опікові травми, а от у людей старшого віку, які мають супутні захворювання, такі рани гояться довше, – зазначає завідувач опікового відділення. – Загалом опіки, які становлять понад 20 відсотків шкіри тіла, – це вже загроза життю людини. А для дітей цей показник становить більше 10 відсотків. У них інші компенсаторні можливості шкіри. І дуже важливо якнайшвидше звертатися по професійну медичну допомогу».
За словами лікаря, кожна рана гоїться через рубець. Не важливо, чи вона після опіку, чи після травми, операції.
«Рани від опіків гояться через рубець. Є рубці хворі, є здорові. Хворі рубці утворюються при різних гнійних ускладненнях, і 25 відсотків людей має схильність до утворення рубців генетично. Тому треба вчасно звертатися до спеціалістів, щоб у майбутньому не мати проблеми. Якщо опік поверхневий, рубця може не бути, а якщо глибокий, то пошкодження шкіри піде на всю товщину, і він обов’язково буде. Так природа придумала. Рубець дозріває до шести років, перші півтора року – найактивніше», – каже Олександр Гринчук.
А для того щоб ваше життя і здоров’я не зазнали описаних вище проблем, неухильно дотримуйтеся правил пожежної безпеки, правил безпеки вдома, на роботі, на відпочинку тощо та, якщо біда таки трапилася, неодмінно зверніться до лікаря.