Гіпофіз — це маленька залоза розміром з горошину, розташована біля основи мозку. Разом з тим вона відіграє вирішальну роль у регуляції різних гормональних функцій в організмі. Про функції гіпофізу, його влив на різні органи та системи і які симптоми вказують на проблеми з гіпофізом – розмовляємо з лікаркою-ендокринологинею Юлією Пазюк.
– Юліє Сергіївно, розкажіть, що таке гіпофіз та які функції він виконує??
– Гіпофіз – це залоза внутрішньої секреції, розташована у головному мозку. Гіпофіз є своєрідним «диригентом» усіх залоз внутрішньої секреції людського тіла. Його розміри в нормі не перевищують 1,5 сантиметра, а вага становить лише один грам. При цьому він керує безліччю фізіологічних процесів у нашому організмі, контролює вироблення гормонів щитоподібною залозою; стимулює функцію надниркових залоз; контролює функцію чоловічих і жіночих статевих залоз, а саме – виділення статевих гормонів; регулює дію плаценти як тимчасової залози; початок пологів, а також ріст організму і водний баланс.
– Які гормони виділяє гіпофіз?
– Гіпофіз складається з трьох часток: передньої (аденогіпофіз), середньої та задньої. Передня виділяє: гормон росту (GH), який стимулює ріст, розмноження та регенерацію клітин; тиреотропний гормон (ТТГ), що регулює функцію щитоподібної залози та вироблення тиреоїдних гормонів; адренокортикотропний гормон (АКТГ), він контролює вивільнення кортизолу з надниркових залоз, що допомагає організму реагувати на стрес; фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) і лютеїнізуючий гормон (ЛГ), які регулюють роботу репродуктивної системи, впливаючи на яйники та яєчка;
пролактин стимулює вироблення грудного молока; гонадотропіни, що контролюють функцію статевих залоз (яєчників і яєчок). Задня частка відповідає за зберігання та вивільнення гормонів, що виробляються гіпоталамусом, основні гормони, які виділяє: окситоцин, який стимулює скорочення матки під час пологів і відіграє важливу роль у виділенні молока під час грудного вигодовування, та вазопресин (антидіуретичний гормон, АДГ), що регулює водний баланс, допомагаючи підтримувати артеріальний тиск і запобігаючи зневодненню.
– Як ця залоза впливає на інші органи і залози ?
– Оскільки гіпофіз виробляє різні гормони, його вплив на організм є дуже різноманітним і залежить від конкретного гормону. Наведу деякі приклади впливу гіпофіза на інші органи та залози.
Щитоподібна залоза. Гіпофіз виробляє тиреотропний гормон (ТТГ), який стимулює щитоподібну залозу для вироблення її гормонів (тироксину і трийодтироніну). Ці гормони впливають на обмін речовин, ріст, розвиток та функцію багатьох органів і тканин.
Надниркові залози. Гіпофіз виробляє адренокортикотропний гормон (ACTH), який стимулює кору надниркових залоз для вироблення гормонів кортикостероїдів, таких як кортизол. Ці гормони впливають на реакцію на стрес, обмін речовин, імунну відповідь та багато інших функцій організму.
Статеві залози (яйники та яєчка). Гіпофіз виробляє фолікулостимулюючий гормон (FSH) та лутеїнізуючий гормон (LH), які стимулюють розвиток фолікулів у яйниках у жінок та сперматогенез у яєчках у чоловіків.
Молочні залози. Пролактин, вироблений передньою часткою гіпофіза, стимулює розвиток молочних залоз у жінок та продукцію молока.
Залози нирок. Гіпофіз впливає на реабсорбцію (всмоктування) води в нирках через виробництво вазопресину та впливає на контроль кількості електролітів в організмі.
Це лише кілька прикладів взаємодії гіпофіза з іншими органами та залозами в організмі. Вплив гіпофіза на організм є дуже різноманітним і складним і забезпечує нормальне функціонування багатьох систем організму.
– Які стани та розлади пов’язні з гіпофізом?
– Найперше – це новоутворення(аденоми) – доброякісні пухлини, які розвиваються в гіпофізі. Їх можна класифікувати за розміром і гормонами, які вони виділяють. Найпоширеніші:
аролактинома – ця пухлини виділяє гормон пролактин в надмірній кількості, який відповідає за вироблення грудного молока;
акромегалія – ці пухлини виробляють надлишок гормону росту, що призводить до аномального росту тканин і органів;
хвороба Кушинга – такі пухлини стимулюють надниркові залози виробляти надлишок кортизолу;
нефункціонуюча аденома – такі пухлини не виділяють гормони, але їх зростання може призвести до тиску на сусідні структури. Таким чином вони можуть викликати гіпопітуїтаризм – стан, при якому гіпофіз не виробляє належним чином один або кілька гормонів; нецукровий діабет – при цьому гіпофіз не виділяє достатньо антидіуретичного гормону (АДГ), що призводить до надмірного сечовипускання та сильної спраги; апоплексії гіпофіза — це рідкісний, але серйозний стан, коли кровопостачання гіпофіза раптово порушується, часто через крововилив у пухлину.
– Що вказує на проблеми з гіпофізом? Які симптоми мають змусити людину звернутись до лікаря?
– Залежно від патології гіпофіза можуть спостерігатися нестача або надлишок кількості синтезованих гормонів. Гіперфункція гіпофіза частіше спостерігається за аденоми, клінічні прояви якої залежать від її розміру і від того, які саме гормони вона виробляє. Аденома може посилювати синтез одних гормонів і пригнічувати утворення інших, що призводить до гормонального дисбалансу в організмі. Симптоми аденоми гіпофіза, залежно від того, які гормони виробляються у надлишку: порушення менструального циклу, збільшення кистей, стоп, лицьового черепа (носа, вух, губ), підвищене потовиділення болі в суглобах, пришвидшення пульсу, схуднення, нервозність і дратівливість, ожиріння, м’язева слабкість, підвищення артеріального тиску, психічні порушення. Збільшений гіпофіз може здавлювати сусідні структури мозку, зорові нерви, тим самим провокувати погіршення зору, головні болі, нудоту і блювоту. Зниження роботи гіпофіза характеризується недостатнім виділенням гормонів і зниженням активності ендокринних органів. Зниження роботи щитоподібної залози проявляється сонливістю вдень і безсонням вночі, ожирінням, одутлістю обличчя. Дисфункція гіпофіза також може призвести до хвороби надниркових залоз яка характеризується втомлюваністю, слабкістю, втратою ваги, нудотою. Дисбаланс гормонів може викликати затримку росту, розвиток нецукрового діабету.
– Яка діагностика?
– Відповідно до скарг пацієнта ми проводимо аналіз крові на гормональне обстеження (тиреотропний гормон, пролактин, адренокортикотропний гормон) для оцінки гормональних порушень. За допомогою МРТ головного мозку перевіряють розміри та форму гіпофіза.Тактика лікування порушень у роботі гіпофіза залежить від виду патології, терапія спрямована на нормалізацію гормонального фону, зменшення симптоматики.
– Як лікують порушення роботи і чи може людина жити без гіпофіза?
– Ні, люди не можуть жити без гіпофіза. Адже він виробляє ключові гормони, які регулюють багато важливих функцій організму – таких як ріст, розвиток, репродуктивна функція, обмін речовин. Без цих гормонів організм не може нормально функціонувати. У випадках, коли гіпофіз або частково видаляється або уражається хворобою чи травмою, може розвинутися гіпофізарна недостатність. Це стан, за якого гіпофіз не може виробляти достатню кількість гормонів для підтримки нормального функціонування організму. Без лікування ця недостатність може призвести до серйозних проблем і навіть смерті.