Солодкий смак пряженого молока нагадує дитинство і викликає найтепліші спогади. Таке молоко корисне малечі, адже багате на кальцій і залізо, містить велику кількість вітамінів А та Е, необхідних для повноцінного розвитку дитячого організму. А молочний білок у пряженому молоці легше засвоюється.
Цікаво, що саме такий спосіб приготування молочного продукту притаманний лише слов’янським народам. Аналогів пряженому молоку немає практично в жодній країні світу. Така його унікальність спричинена особливостями приготування. Здавна молоко в глиняних горщиках тривалий час мліло у печі, набуваючи ніжного кремового кольору й специфічного насиченого смаку. Нині пряжене молоко є на полицях магазинів. Проте можна й самотужки його приготувати, навіть без традиційної печі.
Спряжити його можна кількома способами: у глиняних горщиках у духовці, в термосі, в каструлі на відкритому вогні, а також в мультиварці.
У духовці процес спряження молока максимально наближений до приготування в печі. Незбиране коров’яче молоко в глиняних горщиках треба поставити у розігріту до 180°С духовку, довести до кипіння та зменшити температуру до 100°С. Протягом години на поверхні молока має сформуватися золотава шкірочка. Після того слід накрити горщики кришками і знизити температуру до 70°С. У таких умовах молоко треба залишити на 6-7 годин. Продукт має спряжитися і стати світло-коричневого кольору з карамельним смаком.
Також можна спряжити молоко у термосі. Приготовлене таким способом, воно набуде світлішого забарвлення, аніж у духовці, проте смаком не поступатиметься. Слід довести молоко до кипіння й залити в прогрітий окропом термос. Щільно закритий термос треба залишити на 5-6 годин або на ніч. Зранку молоко буде готове.
Найшвидшим, але й найклопітнішим є процес спряження молока в каструлі. Щоб воно не пригоріло, варто готувати страву в алюмінієвій каструлі. Молоко слід довести до кипіння у відкритій посудині, зменшити вогонь до мінімуму і залишити мліти на 3-4 години, періодично помішуючи. Плівку, котра буде утворюватися на молоці, треба знімати. Пряжене молоко готове, коли набуде насиченого кремового кольору.
Якщо вдома є мультиварка, то в ній також можна приготувати корисний молочний напій. Для цього в приладу має бути спеціальна програма. Проте підійде й режим «Тушкування». Молоко в цьому режимі слід потримати у мультиварці протягом шести годин, а потім увімкнути режиму «Підігрів» на три години.
Пряженим молоком можна скористатися і як основою для приготування ряжанки та кондитерських виробів.
Смачною є й кава з пряженим молоком. Зокрема в Італії така кава називається кортадо. Щоб її приготувати, слід у зварену з дрібкою ванілі в турці каву додати пряжене молоко. Його має бути половина від об’єму кави. Молоко слід розігріти і тонкою цівкою влити в каву, а не навпаки.