Мережа пропагандистских сайтів у Європі
«Центр протидії дезінформації» виявив мережу з 24 вебсайтів із загальною назвою «Pravda», які росіяни створили для поширення своєї пропаганди на країни Європи. На сайтах і Телеграм-каналах, що входять до цієї мережі, публікуються матеріали щодо подій, які будь-яким чином стосуються України, зокрема російсько-української війни. Ці медіаресурси містять значну кількість дискредитаційних, маніпулятивних та фейкових дописів щодо військово-політичного керівництва України та країн-партнерів нашої держави. Мережа також поширює переклади російської пропаганди мовами держав Європи та новини на основі матеріалів іноземних медіа, маючи на меті створення негативного контексту довкола України.
Всі виявлені вебсайти зареєстровані у росії. Сайти та закріплені за ними Телеграм-канали почали активно публікувати контент наприкінці березня 2024 року. І ось кілька прикладів. В Іспанії публікації мають ознаки автоматичної генерації контенту – більшість з них є перекладом новин з великих пропагандистських сайтів та Телеграм-каналів росії. У закріпленому за сайтом Телеграм-каналі більшість публікацій – репости з найпопулярніших іспаномовних рупорів російської пропаганди. Зокрема, міститься велика кількість публікацій про буцімто причетність України до теракту у «Крокусі» та маніпуляції щодо можливої відправки військ країн Європи, зокрема Іспанії, в Україну.
«Просуваються наративи про Україну як державу-терориста. Ресурс дискредитує керівництво України, критикує надання Україні військової допомоги, публікує фейки про ситуацію на фронті, а також демонізує «колективний Захід», – зазначають фактчекери. В Німеччині ресурс просуває тези про «військову міць» рф та її загрозу для НАТО.
Крім того, значна частина матеріалів має на меті персональну дискредитацію низки європейських політиків, а також українських посадовців, впізнаваних у Німеччині. Також пропагандисти намагаються підкреслити «погану репутацію» українських біженців у Німеччині. Мета – налаштувати населення Німеччини проти України та переконати у необхідності політики «умиротворення» рф та відмови від військової допомоги Україні на тлі погроз путіна ракетними ударами по Європі.
В Польщі просувається наратив, що у разі прямого військового зіткнення країна не зможе захиститися. Для «підкріплення» тези наводиться відсутність реакції на порушення її повітряного простору ракетою рф. Поширюються маніпуляції про «катастрофічну» ситуацію на фронті в Україні.
Фейк про придбання Зеленським вілли у британського короля
Російські пропагандисти продовжують легалізовувати свої фейки через сайти, замасковані під західні медіа. Раніше просували фейк про нібито купівлю Президентом України Володимиром Зеленським вілли Йозефа Геббельса вартістю вісім мільйонів євро. І ось схожа історія. У мережі масово поширюють новину про те, що британська газета «The Lоndon Crier» нібито повідомила, що президент України Володимир Зеленський придбав у короля Великої Британії Чарльза III резиденцію «Highgrove House» за 20 мільйонів фунтів.
Видання «По той бік новин» зазначає, що це фейк. По-перше, ніякої британської газети «The Lоndon Crier» не існує. Сайт із такою назвою створили 26 березня 2024 року. Його одразу ж наповнили перекладеними на англійську матеріалами російських пропагандистів. Щоправда, в одній з публікацій пропагандисти себе викрили — на нібито британському сайті чомусь опинився текст російською мовою.
По-друге, ресурс повністю анонімний. Під жодним матеріалом не вказано авторство. Що стосується тексту про «маєток Зеленського», то в ньому є посилання на Ютуб. Але канал, на якому розмістили про це інформацію, так само створений за пару днів до публікації.
В «Центрі протидії дезінформації» також повіомили, що ця новина фейкова. Зокрема, посилання на соцмережі видання веде на магазин з продажу шаблонів сайту.
Фейк про жінок-саперів за канадські гроші
У соціальних мережах і на російських сайтах поширюють інформацію про те, що Україна нібито відправить своїх жінок на розмінування «серед перших на особливо небезпечні території», а Канада профінансує це.
Видання «Стоп фейк» зазначає, що це дезінформація. «У новому пакеті допомоги від Канади під «гендерно-інклюзивним розмінуванням» мається на увазі надання жінкам особливого права переваги у розмінуванні та їх відправки «серед перших» на особливо небезпечні території», — пишуть користувачі соцмереж. Як доказ своїх слів вони демонструють скриншот із офіційного сайту прем’єр-міністра Канади, де нібито про це йдеться.
Насправді у пресрелізі на сайті канадського прем’єр-міністра немає жодної згадки про те, що українських жінок відправлятимуть на розмінування особливо забруднених територій. Британський проєкт HALO Trust, згаданий у документі, допомагає жінкам з усього світу здобути відповідну освіту та навички саперів, парамедиків, механіків, перекладачів тощо. Це не означає, однак, що українські жінки, які здобули відповідну освіту, будуть серед перших вирушати на розмінування небезпечних територій. На офіційному сайті прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо справді з’явилася інформація про надання Україні додаткового пакету військової допомоги якраз у другу річницю початку повномасштабної війни росії проти України — 24 лютого 2024 року. У переліку проєктів для фінансування серед інших є пункт «Гендерно-інклюзивне розмінування для сталого майбутнього в Україні», для реалізації якого Канада надає 4 мільйони доларів. Однак інформація на офіційному сайті відрізняється від того скриншота, який публікують у соцмережах. На останньому є твердження про те, що «жінок відправлятимуть серед перших для розмінування особливо небезпечних територій», проте на канадському сайті таких слів немає. Таким чином у першоджерелі немає жодного згадування про те, що жінок першими відправлятимуть на розмінування особливо забруднених територій.
Павло НОВИК.