Молодою картоплею вважається та, яку збирають, як правило, через два тижні після закінчення її цвітіння і до повного дозрівання. Відрізнити таку картоплю від старої досить легко. У молодих бульб шкірка тоненька, напівпрозора. Вона з чудово відстає навіть від натискання на неї пальцями.
Молода картопля багата на біофлавоноїди, а це найсильніші антиоксиданти, які подовжують молодість, перешкоджають розвитку пухлин, захищають судини і зміцнюють стінки клітин. У ній містяться вітаміни A, B1, B2, B5, B6, C, E, K, ніацин, холін, фолієва кислота. А вітаміну С втричі більше, ніж у тій, що пережила зиму. У молодій картоплі мало простих цукрів, практично немає жирів і зовсім немає холестерину, зате є корисні для травлення органічні кислоти і клітковина. Крім того, цей овоч корисний завдяки низці мінеральних речовин, таких як калій, кальцій, магній, натрій, фосфор, йод і сірка. Магній корисний для кісток, нормалізує тиск, регулює рівень цукру у крові, дає приплив енергії. Крім того, полегшує дихання хворим на астму, зміцнює зубну емаль, запобігає відкладенню кальцію, каменів у жовчному міхурі і нирках.
Сто грамів картоплі забезпечує майже половину денної норми вітаміну С, необхідного для нормальної роботи нервової і ендокринної систем, засвоєння заліза, тонусу судин. Також вітамін С необхідний для синтезу колагену, недарма його називають вітаміном молодості. Це також захист імунної системи, профілактика інсульту, інфаркту, діабету. А ще вітамін С заряджає енергією і бадьорістю. Молода картопля здатна нормалізувати роботу шлунково-кишкового тракту, головного мозку, поліпшити обмін речовин в організмі і підвищити настрій людини.
Картоплю рекомендують хворим на гастрит і виразку зі зниженою кислотністю, з недугами серця і нирок, набряками. Крохмаль, що міститься у картоплі, знижує рівень поганого холестерину в печінці та сироватці крові. Калій сприяє виведенню зайвої рідини з організму, що робить її корисною людям, схильним до набряків, з підвищеним тиском і проблеми зі серцево-судинною системою.
Молоду картоплю варто обмежити при метеоризмі, цукровому діабеті, сечокам’яній хворобі, ентериті, ентероколіті і коліті у стадії загострення, підвищеній кислотності шлунка.
Як готувати та з чим поєднувати молоду картоплю
Якщо запікаєте, вибирайте дрібну молоду картоплю. Вона швидко готується та красиво виглядає при подачі.
Молода картопля добре поєднується з різними видами перцю, куркумою, прованськими та італійськими травами, розмарином, чебрецем, лавровим листом, паприкою й копченої паприкою.
Якщо молоду картоплю очистили від шкірки, її потрібно одразу готувати, бо коли полежить у воді, то потемніє. А при варінні розвариться зовні, а всередині залишиться сирою.
Молоду картоплю можна смажити, але не варто її часто перемішувати, інакше отримаєте пюре. І краще смажити на середньому вогні.
Якщо варите картоплю, кидайте її в підсолений окріп.