Цілком і повністю запобігти алергії, яку можуть спровокувати сонячні промені, складно, але можна вжити заходів, щоб зменшити ризик виникнення алергічних реакцій на сонячне світло. Про те, як це зробити, розпитали у лікаря-алерголога з Житомира Вікторії Липко.
– Алергія на сонце – це окремий вид алергії, яку викликають сонячні промені. Проте це захворювання швидше належить до фотодерматозу, або фотодерматиту. Такою патологією займається лікар-алерголог або дерматолог, – пояснює лікарка.
– Така алергія буває лише в до-рослих?
– На неї люди можуть хворіти у будь-якому віці. Навіть діти. Але, як правило, особлива група ризику – це жінки від 15 до 35 років.
Лікар-алерголог Вікторія Липко радить користуватися сонцезахисними кремами лише з фільтром вищим за 50.
– А які ознаки цієї хвороби? Як дізнатися, що в людини алергія саме на сонце?
– Захворювання може проявлятися епізодично: тобто може мати гострий перебіг або хронічну форму і може проявлятися з року в рік. Якщо говорити про легку форму, то це почервоніння шкіри. Складніша форма – висипи на шкірі типу кропив’янки. А от при досить важких реакціях можливе утворення пухирів. Як правило, в людей страждають відкриті ділянки тіла: обличчя, руки, зона декольте у жінок. У людей із дуже чутливою шкірою навіть одяг з довгими рукавами із нещільної тканини не може захистити від сонячних опіків. Такі люди мають бути на контролі в сімейного лікаря, алерголога чи дерматолога. До речі, таке системне важке захворювання як вовчанка (системний червоний вовчак) може починатися у вигляді фотодерматозу на обличчі. Ми маємо виключити важкі захворювання, а не просто фотодерматит. Бо, до прикладу, певні ураження печінки можуть проявлятися так само. Маємо зрозуміти, чи це є дійсно ізольований фотодерматит, чи до такої реакції призвів вплив якихось чинників, до прикладу, прийом медикаментів. Деякі види антибіотиків збільшують чутливість шкіри до сонця. У жінок це можуть бути оральні контрацептиви. На це теж треба звертати увагу. Навіть прийом нестероїдних препаратів, таких як ібупрофен або парацетамол, теж можуть збільшувати ризик виникнення фотодерматиту. Інколи навіть косметичні або сонцезахисні засоби, до складу яких входять бензофенони або певні ароматизатори (мускус, амбра, сандалове дерево), теж збільшують чутливість шкіри до сонця. Як і нанесені на шкіру парфуми.
– В Україні все більше територій «освоює» дуже небезпечний бор-щівник…
– Так. І це досить серйозна проблема. Рослина містить фітокумарини, які при контакті ураженої шкіри з сонцем викликають складні сонячні опіки. Їх вже лікують за протоколом звичайних опіків. Це важка реакція шкіри людини на сонце.
– Чи складно лікувати алергію, що викликають сонячні промені? Як запобігти цій проблемі?
– Люди, схильні до цього захворювання, які знають про свою проблему, мають носити сонцезахисні окуляри, крислатий капелюх, максимально закривати від сонця всі відкриті ділянки тіла. А також наносити сонцезахисні креми з фільтрами вище за 50. Але використовувати лікувальну серію, бо звичайні захисні креми з маркетів інколи й самі провокують прояв фотодерматиту. Якщо є почервоніння або виражений свербіж, обов’язково призначають протиалергійні засоби другого покоління: дезлоратадин, левоцетиризин. Хворим з особливо чутливою шкірою інколи доречно приймати певні засоби весь сезон (тривалий час). Якщо не лікувати і нехтувати застереженнями лікарів, продовжувати й далі перебувати на сонці, це може призвести до ще складніших уражень шкіри. На місці почервоніння можуть з’явитися пухирі. І тоді вже лікування буде за протоколом опіків. Інколи алергічні симптоми можуть проходити самостійно. Можливо, навіть людина забуде про них на якийсь час. Але згодом хвороба може перейти у хронічну форму і щороку, особливо з раннім сонцем, викликати появу фотодерматозу вже з сильнішими ознаками. І з кожним роком цей прояв може бути ще важчим.