Анатолій Лисенко культивує сади понад тридцять років. Тривалий час він вирощував і доглядав за садовими рослинами у посушливому регіоні. Тож його багатий досвід, практичні поради, сподіваємося, зацікавлять читачів.
Передусім Анатолій Іванович акцентував: не рекомендується поливати сади в час, близький до знімання плодів. Це знижує накопичення цукру та інших поживних речовин у плодах і погіршує їхню лежкість. А ще надлишок вологи у другій половині літа затягує вегетацію і знижує зимостійкість. У перезволоженому ґрунті зменшується газообмін, уповільнюються мікробіологічні процеси, знижується температура у середовищі розміщення кореневої системи, що може призвести до її відмирання.
Найбільшу кількість води рослини споживають у першій половині вегетації пагонів, перед цвітінням, а також при зав’язуванні й зростанні плодів. Тож коли і як правильно поливати сад? Багаторічні спостереження свідчать: часті і невеликі поливи дерев користі не дають і навіть шкідливі, оскільки при цьому змочується тільки поверхневий шар ґрунту, вода не потрапляє на потрібну глибину, на поверхні утворюється щільна кірка, яка перешкоджає вільному повітрообміну.
«Поливати землю під деревами і кущами необхідно нечасто, але рясно й на глибину, де розміщена основна маса активних коренів плодових дерев і ягідників, – рекомендує Анатолій Лисенко. – При цьому потрібно забезпечити зволоження ґрунту на глибину щонайменше 70-80 сантиметрів для плодових дерев і 30-40 сантиметрів – для ягідних кущів. Зрозуміло, що під стовбур поливати не варто – треба відступити від нього на 25-30 сантиметрів. Я поливаю, як правило, по периметру крони дерева у лунках. Витрата води за разовий полив має становити для молодого дерева 3-5 відер, а старі дерева потрібно поливати рясніше».
Садівник звертає увагу на те, що частота поливу і норма витрат води залежать і від властивостей ґрунту. Скажімо, сад на піщаному ґрунті варто частіше поливати, але з меншою нормою витрати води. А от дерева на важкому глинистому ґрунті навпаки – треба поливати рідше, але рясніше.
«Залежно від властивостей ґрунту і кількості атмосферних опадів рекомендується поливати плодові дерева за сезон три-п’ять разів, – стверджує Анатолій Іванович. – Перший полив проводиться навесні, до моменту розпускання бруньок. У цей час рослини особливо потребують води, а у землі її буває недостатньо. Під час цвітіння і перед збором плодів поливати дерева не можна. Вдруге сад поливають через два-три тижні після цвітіння дерев. Наступним поливом забезпечують сприятливі умови для формування й розвитку плодів. Десь за три тижні до збору урожаю ще раз поливають. Дуже важливе значення має останній передзимовий вологозарядний полив, який проводять після опадання листя».
Стосовно особливостей поливу ягідних кущів Анатолій Лисенко зауважив: ягідні рослини доцільно забезпечувати вологою перед цвітінням, у період росту ягід, в момент дозрівання урожаю, одразу після збору урожаю і також обов’язково у кінці осені проводити вологозарядний передзимовий полив.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.