Про те, наскільки небезпечними можуть бути контакти з комарами, джмелями, осами, шершнями та іншими подібними, розповіла лікарка-алергологиня з Житомира Вікторія Липко.
– Реакція на укуси комах може виникнути у будь-якому віці. Комахи є різних видів: що жалять, кусають, п’ють кров. Тож алергія може бути при контакті з осами, бджолами, комарами, мошками, ґедзями, мухами, кліщами, мурахами й іншими комахами, які можуть завдати шкоди людині.
Лікарка Вікторія Липко зауважує, що реакції на укуси комах у людей можуть бути різні.
– Якою може бути реакція організму на укуси комах?
– Реакція місцевого характеру – це біль, почервоніння, набряк в місці укусу чи вжалення. Також можуть бути серйозніші реакції, які поширюються поза місцем ураження – кропив’янка, осиплість голосу, кашель, набряк Квінке. Ймовірна навіть надважка реакція у вигляді анафілактичного шоку. А він, своєю чергою, може супроводжуватися зниженням тиску, непритомністю, а відтак – необхідністю здійснення негайних реанімаційних заходів.
– Як зрозуміти, що без лікарської допомоги не обійтися?
– Якщо реакція на місці укусу досить виражена, а почервоніння і набряк розростаються на понад 10 сантиметрів у діаметрі, слід звернутися до сімейного лікаря або алерголога. А також у випадках інших важчих системних реакцій організму. Особливо потрібно звертати увагу та не нехтувати лікарською допомогою, коли укус або вжалення відбулося в ділянці язика, шиї. Бо може виникнути проблема з диханням.
– Яку домедичну допомогу можна надати постраждалій людині вдома, в лісі, на іншій локації?
– Якщо в рані залишилося жало, слід негайно його видалити. Добре прикласти лід до рани. Згодиться навіть морозиво. Не зайвим буде обробити місце укусу спиртом, бо комахи можуть переносити різні інфекції. Можна скористатися будь-яким кремом, у складі якого є гормон гідрокортизон або антигістамінні (протиалергічні) компоненти: феністил-гель, псило-бальзам. Якщо вони недоступні, підійде содовий розчин: чайну ложку соди розчинити у склянці води, нанести на бинт чи хустинку. Такі компреси слід класти на місце укусу на 15-20 хвилин. Це теж полегшить стан. Крім того, якщо є важка місцева реакція, потрібно прийняти антигістамінні препарати: лоратадин, дезлоратадин інші. Якщо реакція сильншіа, доцільно ввести гормони. Як правило, люди, які страждають від алергії, часто носять з собою шприц-ручки з адреналіном і знають, що робити, якщо виникне алергічна реакція.
– А що робити, якщо в людини стався анафілактичний шок?
– Цей стан здебільшого характеризується зниженням тиску. До приїзду медиків треба покласти людину в горизонтальне положення з піднятими вгору ногами. У разі необхідності розпочати серцево-легеневу реанімацію. Але зазвичай такі важкі реакції не виникають у разі першого контакту з комахою. Тому, якщо у вас була алергічна відповідь на укус комахи, потрібно бути готовими до подібних ситуацій і носити з собою відповідні медикаменти. Вони дозволяють стабілізувати стан до приїзду «швидкої».