Щоб дізнатися відповідь на це запитання, ми звернулися до лікаря-терапевта з багаторічним стажем роботи в медичній царині Леоніда Коцюби.
– Найчастіше з подібною проблемою стикаються діти та спортсмени, – каже лікар. – І вона пов’язана з кровонаповненням печінки. Неприємні відчуття у правому підребер’ї виникають тому, що при сильному фізичному навантаженні больові рецептори в капсулах крові в печінці розтягуються. Виникає біль, який сигналізує, що час перепочити. До речі, люди похилого віку рідше страждають на такі болі, бо мають нижчий рівень активності.
– Зменшення фізичних навантажень допоможе розв’язати проблему?
– Саме так. Але якщо біль довго не проходить, можливо, у людини є певні захворювання, пов’язані з хребтом, м’язами або жовчнокам’яними протоками. У цьому разі слід обов’язково звернутися до лікаря.
– Що потрібно робити, щоб уникнути болю у правому підребер’ї?
– Печінка – це унікальна лабораторія, яка здатна все переробляти, очищувати, своєрідний центр інтоксикації. До того ж цей орган добре відновлюється. Але берегти печінку теж не буде зайвим. Вона не любить жирної і гострої їжі, алкоголю, переїдання… Перед тренуваннями та фізичною роботою – за 2-3 години – не слід наїдатися та занадто багато пити. Самі ж фізичні навантаження необхідно починати і проводити поступово.
До слова, болі в боці можуть трапитися при будь-яких заняттях спортом та з людьми із різним рівнем фізичної підготовки, включаючи добре тренованих спортсменів. За деякими даними, недостатня розминка або тренування в холодних умовах також можуть спровокувати біль у бічних ділянках живота.
Дослідження, в якому брали участь 965 спортсменів, показало, що біль у боці з’явився у 75% плавців, 69% бігунів, 52% учасників, які займались аеробікою, 47% баскетболістів та 32% велосипедистів.