У родзинках концентрується уся накопичена виноградом користь і смакота. Вони багаті на натуральні цукри, клітковину, вітаміни та мінерали. Родзинки є чудовим джерелом калію, магнію, міді, кальцію, марганцю, бору, вітаміну C. Регулярне вживання родзинок очищає організм, зміцнює імунітет, допомагає при багатьох хворобах. Калій, який міститься в них, допомагає виводити токсичні речовини з організму і таким чином позитивно впливає на роботу нирок та стан шкіри. Завдяки високому вмісту мінеральних речовин відвар на основі родзинок допомагає відновити водно-сольовий баланс в організмі. Калій та магній, які містяться у родзинках, помічні при серцевих захворюваннях, а залізо активізує вироблення гемоглобіну, нормалізує процес кровотворення і зміцнює судини. Крім того, родзинки володіють заспокійливим ефектом. Це пояснюється вмістом у них нікотинової кислоти та вітамінів В1, В2 та В5. Велика кількість клітковини робить їх корисними для роботи шлунково-кишкового тракту.
Родзинки легко приготувати самостійно. Для цього згодяться будь-які сорти винограду, головне – щоб він був солодким. Світлі родзинки отримують із зелених сортів, а рожеві або червоні – із темних. Безкісточкові сорти краще використовувати у випічці, а з кісточками згодяться для компоту.
Найпоширеніший спосіб приготування родзинок – сушіння на повітрі. Достиглі грона можна розвісити на горищі чи під накриттями, де висока температура повітря й куди не проникнуть дощі. Згодиться для приготування родзинок і духовка. Її слід нагріти до 60-70 градусів, викласти виноград в один шар на деко, застелене пергаментом, і поставити в духовку. Періодично відчиняти дверцята духовки, щоб виходила зайва волога. Сушіння займає від 4 до 8 годин залежно від розміру ягід. Також можна скористатися електросушаркою. Залежно від розміру ягід родзинки можна отримати вже за один чи два дні, якщо сушити їх за температури у 55-65 градусів.
Якщо грона винограду розміщені високо над землею, чисті ягоди можна не мити. Якщо ж вони забруднені, злегка промити їх і підсушити. Найкраще використовувати для родзинок виноград сорту Киш-миш. Але можна брати й інші сорти, з кісточками. Якщо бажаєте мати родзинки без кісточок, потрібно розрізати виноградини навпіл і чайною ложкою вийняти кісточки. Після сушіння в домашніх умовах виноградини, можливо, не матимуть ідеального кольору, проте збережуть неперевершений смак й корисні властивості.
Після сушіння родзинкам слід дати охолонути до кімнатної температури. Зберігати їх краще у скляних банках, щільно закритих капроновими кришками, щоб туди не потрапляла волога. Так ласощі можуть зберігатися впродовж кількох років.