Ще влітку дивувався: як садівнику-аматору Дмитру Шевчуку з Гайсинського району Вінниччини вдається протягом такого тривалого часу зберігати яблука свіжими, соковитими і смачними? Нещодавно трапилася нагода поспілкуватися з Дмитром Федоровичем, і ми детальніше поговорили про те, як зберігати зібраний урожай яблук.
Мабуть, і початківці добре знають, що на лежкість яблук (здатність зберігатися тривалий період часу без значних змін в якості і масі) дуже впливає час їх збору. Занадто рано зібрані, недоспілі плоди зберігаються погано – вони в’януть, їх смак погіршується. Зібрані пізно хоча й мають кращий смак, але зберігаються також погано, бо швидко перезрівають, м’якоть буріє… Тому дуже важливо визначити оптимальний час збору врожаю.
«Зривати яблука потрібно акуратно, обов’язково з плодоніжками, інакше будуть гнити, – радить садівник. – На зберігання варто відбирати плоди без вм’ятин та інших дефектів». Дуже важливий момент: природний наліт на поверхні яблук потрібно зберегти, стверджує чоловік, бо це захист від випаровування води і від пошкоджень мікроорганізмами.
Головне – забезпечити відповідні умови зберігання яблук. «До морозів я тримаю їх в ящиках у квартирі, на лоджії, а потім – у льоху, окремо від овочів, бо від такого сусідства яблука набувають неприємного присмаку, – пояснює Дмитро Шевчук. – Льох добротний, в ньому витримується температура два-п’ять градусів. У приміщенні прийнятна вологість, воно періодично провітрюється». Плоди довше зберігатимуть свіжість, якщо кожний загорнути в папір. Яблука також добре лежать, якщо їх перекласти тирсою чи дрібною стружкою.
Досвід Дмитра Шевчука свідчить: якщо дотримуватися певних правил, то яблука осінніх сортів не втратять свою соковитість щонайменше два місяці, зимові ж можуть зберігатися значно довше – до семи місяців.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.