У кожного з нас був свій тривожний ранок наприкінці лютого 2022 року. І певне, ми вже ніколи не забудемо, як прокинулися від виття сирен, вибухів, гулу ракет та літаків над головами, жахливих новин. В історію України назавжди закарбується перший супротив рашистам на Київщині, Сумщині, Житомирщині, Харківщині, Херсонщині, Запоріжжі та буремному Донбасі. Навряд чи зможемо забути, як з жахом спостерігали за наближенням ворога до Запорізької АЕС, як йшли під воду наші міста і села після підриву Каховської греблі, як падала російська бомба на драмтеатр у Маріуполі, як горіла наша «Мрія»…
Поряд із цим українці дізнавалися і про своїх Героїв: матроса Віталія Скакуна, який підірвав Генічеський міст разом із собою, щоб зупинити ворога; льотчика Вадима Ворошилова «Karaya», який під час одного бою збив дві ракети окупантів та 5 іранських дронів і зміг відвести свій підбитий винищувач від Вінниці; командира Сергія Міщенка на позивний «Бугор», який знищив 35 одиниць техніки ворога, 7 із них, зокрема й 4 ворожі танки, ліквідував впродовж одного бою… Таких прикладів мужності, звитяги, патріотизму та жертовності заради України за час війни у нас чимало. На жаль, багато Героїв удостоєні найвищої нагороди посмертно…
Війна триває. Українські сили супротиву міцніли та осучаснювалися, освоювали зброю міжнародних союзників та розробляли власну, імпровізували та експериментували, приймали неординарні рішення. Звичайно, впродовж цих років на полі бою ми і наступаємо, і відступаємо, як на будь-якій війні. Проте у нас ніхто не може відібрати віру в Перемогу та бажання жити у своїй вільній країні.
На небі
Нині у наших Повітряних силах працюють кваліфіковані спеціалісти унікальних професій – військові льотчики, інженери, зенітники, зв’язківці, фахівці радіотехнічних військ та радіоелектронної боротьби і багато інших. На початку російського вторгнення саме на них ворог спрямував основний удар. Проте нам вдалося врятувати техніку і людей, вивести з-під удару і перемістити на запасні позиції та аеродроми якомога більше засобів та дати рішучу відсіч агресору. Вже за два місяці великої війни Повітряні сили очистили небо від ворожих літаків на підконтрольній території, налагодили систему протиповітряної оборони, сформували підрозділи мобільних вогневих груп.
У травні 2023 року Повітряні сили збили перший «Кинджал» над Києвом, а потім – десятки балістичних ракет. Українське небо вже захищали сучасні Ф-16, а десятки пілотів пройшли навчання за кордоном. У червні 2024 року в Україну разом з українськими пілотами на борту прибули французькі Mirage 2000.
Серед кількох десятків успішних операцій зі знищення російської авіації – збиття одразу п’яти бортів на Брянському напрямку, двох літаків дальнього радіолокаційного виявлення А-50, Іл-22, Ту-22М3 та інших. Наші пілоти відправили на дно чимало плавзасобів противника, розбили штаб Чорноморського флоту рф, завдали сотень ударів по ворожих об’єктах в тилу ворога.
На морі
Ще у квітні 2022 року, знищивши ворожий флагман «москва» у Чорному морі та провівши низку інших болючих для флоту рф операцій, наші Захисники примусили противника остаточно вивести з Криму до східної частини моря увесь бойовий склад надводних і підводних сил чорноморського флоту. Та наприкінці минулого року Україна вразила світ новими унікальними військовими операціями на морі. З 5 на 6 грудня Служба безпеки України, застосувавши безекіпажні надводні апарати, оснащені великокаліберними кулеметами, пошкодила вертольоти противника в районі Керченської протоки.
Українські Військово-Морські сили з 6 на 7 грудня вперше у світовій практиці здійснили комбінований удар з одночасним використанням щонайменше чотирьох різних типів повітряних та морських дронів та знищили об’єкти та живу силу противника на газодобувних платформах біля узбережжя Криму.
Головне управління розвідки Міністерства оборони України 31 грудня вперше у світі застосувало ракети з безекіпажних надводних апаратів та знищило два і пошкодило один вертоліт противника поблизу мису Тарханкут на західному узбережжі Криму. Цими роботизованими операціями Сили оборони України засвідчили власну перевагу над противником та можливість знищення будь-яких його сил, що розгортатимуться у морі. Фактично спроможності ворога залишаються дуже обмеженими. Швидше за все, ворог не вестиме активних дій на морі у 2025 році, каже воєнний експерт, капітан 1 рангу у відставці, кандидат військових наук, доцент Степан Яким’як.
Успіхи України у діях на морі є важливою складовою майбутньої перемоги над ворогом. Адже росіянам практично нічого протиставити Силам оборони України у війні на морі.
На землі
Путін наказав своїй окупаційній армії повністю захопити Донецьку, Луганську, Херсонську і Запорізьку області до кінця 2025 року. Така ненажерливість, вочевидь, після того, як у 2023 році рашисти змогли перехопити стратегічну ініціативу на полі бою і далі продовжують її утримувати.
Проте станом на лютий 2025 року Курська операція, яка розпочалася пів року тому, залишається одним із пріоритетів української армії, заявляє головком ЗСУ Олександр Сирський. Серед її завдань він називає відволікання російських сил від інших напрямків і піднесення морального духу українського війська і нації. Зараз під контролем ЗСУ залишаються близько 500 квадратних кілометрів Курської області, зокрема райцентр Суджа.
Ця операція принесла Україні низку здобутків: відбулася часткова зміна характеру військових дій; вони вперше і на тривалий час були перенесені на територію ворога, що стало повною несподіванкою для влади і населення рф, а також для міжнародної спільноти; ця операція зруйнувала міф про «червону лінію» на кордоні між рф і Україною, перетинання якої може викликати вкрай негативні наслідки для України і Заходу, зокрема використання росією ядерної зброї або масштабну ескалацію нинішньої війни; Курська операція пожвавила інформаційний простір і відчутно підвищила світовий інтерес до перебігу російсько-української війни, а також переконливо продемонструвала всю слабкість військово-політичного керівництва росії.
У тилу
Більшість українців (71%) з початку повномасштабного вторгнення росії долучалися до волонтерської допомоги армії, тимчасово переміщеним особам або людям, які постраждали від війни. Це засвідчило дослідження Центру Разумкова торік: 34% допомагали фінансово, 15% надавали посильну фізичну допомогу і ще 22% допомагали і фізично, і грошима. Лише 17% людей не допомагали і не планують цього робити.
Водночас обсяг пожертв має тенденцію до зниження. Трохи менш як половина (47%) тих, хто робить пожертви з 2022 року, роблять це у тих самих обсягах, що й рік тому, тоді як для 34% респондентів обсяги їхніх донатів стали меншими. При цьому 9% із тих, хто надавав фінансову допомогу після вторгнення, наразі жертвують більше, ніж рік тому. Лише 7% тих, хто раніше робив пожертви, перестали це робити протягом останнього року.
Підтримка світу
Дуже важливою для України є допомога союзників.
«Близько 80 держав підтримують Україну в її намаганні вистояти в протистоянні з нацистською росією», – зазначив дипломат Вадим Трюхан. Серед найбільших донорів допомоги Україні у війні проти росії є США, Європейський Союз та інші західні країни. А також Австралія, Південна Корея, Туреччина, Норвегія, Нова Зеландія, Швейцарія, Китай, Тайвань, Індія та Ісландія.
До речі, Польща надала Україні найбільше допомоги серед країн у співвідношенні до ВВП. Також вона прийняла величезну кількість українських біженців. Загальна допомога Польщі становить 4,91% від ВВП країни, з яких 0,71% спрямовано на військову підтримку України, а 4,2% – на допомогу біженцям. Так, Польща надала Україні військову допомогу на суму 3,23 мільярда євро.
Перспективи
На думку експертів, перша половина 2025 року, ймовірно, буде зосереджена навколо спроб розпочати переговорний процес, який ініціюватимуть, зокрема, Сполучені Штати. Для України переговори – це не лише про можливі домовленості з росією, але й складна дипломатична гра з союзниками, які можуть переслідувати власні інтереси. Експерти наголошують, що у 2025 році Україні слід бути готовою до нових викликів, адже ситуація на фронті залишається складною, а геополітична ситуація, де задіяні найближчі партнери, заплутується. Тому реагувати потрібно швидко та рішуче, діючи на випередження.