Вранці 6 серпня 2024 року Збройні сили України перетнули російсько-український кордон поблизу російського міста Суджа. З того часу українські війська почали просування вглиб території росії та за кілька днів контролювали кілька сотень квадратних кілометрів. Це була перша українська загальновійськова операція на прикордонній території росії з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Наша влада вперше підтвердила участь ЗСУ в наступі 12 серпня, а вже через два дні сказала, що українські війська сформували «буферну санітарну зону» для самооборони. На кінець серпня українські війська вже контролювали близько 1 100 квадратних кілометрів Курської області.
На шостий день операції президент Зеленський зазначив, що катастрофа підводного човна «Курськ» 24 роки тому символізувала початок правління путіна, а тепер стає символом його кінця. Він наголосив, що росія, яка принесла війну іншим, тепер відчуває її наслідки на власній території.
Мета
Ця операція поділила українське суспільство на її прихильників та противників. Останні навіть називали її зрадою, бо на Курщину відправили найбільш дієздатні та підготовлені війська, багато сучасної техніки, отриманої від західних союзників. Крім того, значні ресурси були зняті з Покровського напрямку, де росіяни почали стрімко захоплювати територію. Проте багато хто називав і продовжує вважати Курську операцію однією з найуспішніших. Вона відволікла увагу російських сил, які потенційно могли застосувати на інших ділянках фронту, зокрема на сході. Також вона підняла бойовий дух українських військ. Крім того, смертоносні бомби і снаряди тривалий час падали на територію рф, а не на українські міста і села. Як зазначив речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий, Україна не зацікавлена «забирати» територію в Курській області, а хоче захистити життя своїх людей. Він також нагадав, що зокрема з Курської області тільки від початку минулого літа і тільки по районах Сумської області війська рф завдали більше двох тисяч ударів…
Підготовка
До прориву в Курську область Україна готувалася надзвичайно секретно. Техніку ховали у лісах біля кордону, українські військові ночували в покинутих будинках у селах, а пересування військ маскували показовими військовими навчаннями. Про плани наступу на Курську область знало лише обмежене коло військових: офіцерський склад дізнався за три дні до початку операції, а рядові військовослужбовці – за день до наступу.
Успіхи
Серед них – сотні полонених та ліквідованих військових рф, знищена та захоплена ворожа техніка. ЗСУ прорвали дві лінії фортифікації на Курщині, які коштували росії 15 мільярдів рублів. Також безпілотниками атакували аеродром Липецьк-2, що межує з Курською областю. За даними України, там зберігалося 700 керованих авіабомб та російські військові літаки. ЗСУ розбили колону російських військ у районі селища Октябрського Рильського району ударом HIMARS. За оцінками незалежного білоруського видання NEXTA, кожна з 15 знищених вантажівок може перевозити до 35 повністю екіпірованих військовослужбовців, тож втрати можливі до 500 солдатів, що може бути однією з найбільших масових втрат російської армії з початку повномасштабної війни.
Бойові дії відбувалися за десятки кілометрів від Курської АЕС. Місцева влада заблокувала всі під’їзди до атомної станції, будівельники покинули територію, а обладнання станції знеструмили.
У Суджі ЗСУ захопили склади боєприпасів, що могли призначатися для наступу російських військ на Сумську область.
Стабілізувалася лінія фронту 11 серпня. Українські та російські війська почали окопуватися. 15 серпня 2024-го українська влада створила першу військову комендатуру на підконтрольних українським військовим територіях Курської області.
До 19 серпня ЗСУ зруйнували всі три мости через річку Сейм та кілька понтонних мостів росіян. ЗСУ вперше показали офіційну карту територій, які контролюють українські війська у Курській області. Йшлося про 1 263 квадратних кілометри й 93 населені пункти.
російський контрнаступ
12 вересня міністерство оборони рф заявило про звільнення 10 населених пунктів Курщини. Ближче до середини жовтня головнокомандувач ЗСУ Сирський повідомив, що росіяни перекинули близько 50 тисяч військових на курський напрямок та продавили лівий фланг Курського угруповання українських військ в районі Новоіванівки. А 23 жовтня на Курщину прибули перші підрозділи військ КНДР для участі у боях. Південна Корея та США повідомляли, що КНДР відправила щонайменше 3 000 солдатів, а південнокорейська розвідка зазначала, що до грудня 2024 року це число має вирости до 10 000. Вперше вони взяли участь у боях 14 грудня.
Згодом російська армія провела провальний штурм у Курській області і зазнала великих втрат. Тож на Курщину перекинули 76-ту десантно-штурмову дивізію для поновлення наступальних штурмових дій.
На кінець 2024 року українські війська контролювали близько 460 квадратних кілометрів території Курщини.
З Суджі українські війська вийшли 15 березня 2025 року. За інформацією Генштабу ЗСУ, для «зайняття вигідніших позицій біля східного кордону України».
Реакції та висновки
За даними міжнародного видання Bloomberg, російське військове командування знало про підготовку атаки на Курську область, але не інформувало про це путіна. Натомість той жадав звільнення «ісконно руських» земель у найкоротші строки. Він не міг допустити, щоб Україна контролювала їх та мала «козирну карту» на ймовірних перемовинах щодо встановлення миру.
У Державному департаменті США заявили, що керівництво Штатів не було проінформоване про військову операцію України, заявивши, що вона є суверенним рішенням України. А тодішній координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що владімір путін може припинити війну проти України, якщо його так непокоїть ситуація в Курській області…
Днями Володимир Зеленський та Олександр Сирський заявили, що наші військові продовжують виконувати завдання на Курському напрямку. Водночас експерти прогнозують, що незабаром операцію можуть завершити.
Сирський наголосив, що головне завдання командування – зберегти максимум життів наших військових. За його словами, росіяни намагаються витіснити ЗСУ з території Курщини та перенести бойові дії до Сумської та Харківської областей.
Рішення про повний вихід з Курської області поки немає, лише про скорочення плацдарму. Останніми днями частину підрозділів вивели на територію України, залишилося в Курській області 2-5 тисяч українських військових.
Попри те, що в результаті Курської операції було знищено чимало особового та технічного складу ворога, втім, політологи сходяться у думці, що стратегічно вона не змінила хід війни. Проте вона однозначно увійде в підручники з історії цієї війни як унікальна.
«Те, що зробив Сирський і його бойові побратими, увійде в історію України, Збройних сил України як вдалий крок військовий, військово-політичний», – сказав Петро Недзельський, полковник військової розвідки, учасник бойових дій.