В усіх, хто має дачну ділянку або хоча б кілька грядок біля будинку, виникає проблема: як захистити свої рослини від згубного впливу літнього сонця. Влітку перепад температури у верхньому шарі ґрунту коливається від 25 до 40 градусів вдень і від 13 до 16 вночі. Такі стрибки критично позначаються майже на всіх рослинах. Існує думка, що на кожен градус середньої плюсової температури потрібно 2 міліметри дощових опадів. Таким чином, при середній температурі в 25 градусів це 50 міліметрів опадів, або 0,5 літра води на кожен квадратний дециметр. У наших природних умовах такий баланс буває рідко. Листя овочевих культур жовтіє і облітає, а плоди отримують опіки. Фотосинтез у спекотний світловий день відбувається не постійно, а лише вранці та ввечері, коли температура мінімальна. В результаті глюкоза, яка сформувалася в листках, вживається рослиною для дихання і випаровування вологи. Це знижує врожайність культур, позначається на кількості глюкози в плоді. Знесилені спекою культури стають легкою здобиччю для шкідників і різних захворювань (фітофтороз, пероноспороз, бактеріоз або ж вірусна борошниста роса).
Затінювання та мульчування. Традиційним методом захисту рослин є організація на ділянці штучної тіні шляхом висаджування дерев із густою й широкою кроною. Висаджувати їх слід з боку сонця з урахуванням того, що тінь буде падати на культури й не буде перекривати їм світло. Цей прийом широко використовується в країнах з тропічним кліматом. Низькорослі й вологолюбні культури там ростуть між рядами високої кукурудзи, причому ряди розташовані поперечно до сонця — орієнтуватися зі сходу на захід. Саме так вирощують каву. Ще наші предки будували поперек городу спеціальні тини, сплетені з лози чи очерету. У їхній тіні добре росли кабачки та гарбузи. Також можна застосувати штучне затінення. До прикладу, на городі можна рядами або ж гніздовим способом розмістити кілки, а на них прикріпити пучки сіна, очерету або натягнути між цими кілками тканину. Затінювати рослини можна за допомогою спеціальної сітки, яка створює розсіяну тінь. Її потрібно закріпити на висоті 1,5-2 метри над рівнем ґрунту.
З температурним перепадом на городі можна боротися за допомогою мульчування. Для цього використовувати шар мульчі завтовшки 5-6 сантиметрів. Це дозволить утримувати перепади температури в ґрунті на рівні 15-20 градусів на добу й знизить ступінь випаровування вологи з поверхневого шару землі.
Традиційний полив. Що ж стосується традиційного поливу грядок, то тут існує головне правило: в спекотні дні необхідно проводити його лише ввечері або вранці, щоб волога не випаровувалася.