Особливу цікавість викликають в Анатолія Юхимовича, який мешкає у Бершаді, декоративні дерева. На його невеличкій міській садибі знайшлося місце для екзотичного куточка. Тут ростуть туї, які, до речі, він сам вирощує, кипариси, ялина канадська голуба, сиза, альбіція, бересклет вічнозелений, сумах пухнастий (оцтове дерево), павловнія… На тлі цих дерев яскраво виділяється понцирус трилистий (тернистий дикий лимон).
«Саджанець цього дерева я придбав у Мукачеві на Закарпатті десять років тому, – розповідає садівник-аматор. – За цей час висота його досягла чотирьох метрів. Росте в Україні у відкритому ґрунті, приживається і в нашій місцевості, не вимерзає. Молоде деревце до п’яти років захищав від морозів – накривав мішком, укутував агроволокном. Коріння не утеплював, бо було багато снігу, тож тепла вистачало. Дерево чудово акліматизувалося до наших умов. Плодоносити почало через п’ять років. Якогось особливого догляду воно не потребує, росте майже як у дикій природі. Рослина сама бореться з хворобами і шкідниками. Висаджувати дерево бажано у затишному місці, а не на вітряних ділянках».
Анатолій Семеренко багато цікавого розповів про своє екзотичне дерево, найпоширеніша назва якого – понцирус трилистий. До речі, це єдиний листопадний представник роду цитрусових. Листя трійчасто розсічене, зелене, восени жовтіє й опадає. Витончене, компактне дерево з гарною кулястою кроною має сильний стовбур, на незвичайно вигнутих гілках – шипи довжиною до п’яти сантиметрів. За словами Анатолія Юхимовича, навесні дуже гарно цвіте білими квіточками. Влітку ж милують око яскраво-помаранчеві плоди на фоні зелені. А восени краси додає жовте листя.
«Плоди круглі, схожі на турецькі чи іспанські лимони, густо покриті оксамитовим пушком, на смак гіркувато-кислі, – стверджує садівник-аматор. – Усередині плодів багато кісточок (насінин). Люди в мене вже неодноразово брали плоди на насіння й пробують висаджувати з кісточок».
Плоди понцируса трилистого широко використовуються у кулінарії – з них виготовляють варення, мармелад, різні напої, а також у медицині.
Понцирус трилистий – неймовірна окраса будь-якого двору, садиби, парку, скверу. Це дерево можна висаджувати і в якості живоплоту вздовж паркану – його довгі шипи надійно захистять сад. А ще понцирус трилистий – найкраща підщепа для цитрусових, оскільки він морозостійкий.
Василь Вербецький.