Ще з 2014-го їх об’єднало бажання допомагати нашим Захисникам та ненависть до російського окупанта. Небайдужі жителі міста Дубно, що на Рівненщині, уже тоді збирались для плетіння сіток. Щоправда, лише по неділях. Повномасштабне вторгнення на нашу землю неадекватного сусіда, ще більше згуртувало, змотивувало, заохотило докладати максимум зусиль для наближення Перемоги. Дружного волонтерського гурту прибуло.
«Від ранку —і до Перемоги», – вирішили ми тоді, зібравшись на волонтерці, розповідає Наталія Грабажей-Гунт, представниця громадської організації “Ветеранський центр “Основа”. – Зараз в кожного українця, в кожній сім’ї є хтось на фронті. У нашій волонтерській родині теж є воїни. І кожен з нас частинкою своїх часу, можливостей, вчинків, умінь, слів, молитов, щирості та відданості долучається до допомоги нашим Захисникам».
За що тільки не беруться небайдужі серця й умілі руки основівців. «У нашій команді за виготовлення якісних маскувальних сіток відповідальність взяв дуже талановитий та творчий чоловік, якого ми усі поважаємо та любимо, – Богдан Петрович Бардецький, – пишається Наталія. – Ми безмежно вдячні усім, хто долучається до нашого проєкту «Маскувальний оберіг»: колективам Дубенських дошкільних закладів №5 та №6, учням 9-А класу на чолі з класною керівницею Галиною Бардецькою із Дубенського ліцею №8, колективу та учням Повчанського ліцею; пані Олені та Надії – представницям громадської організації «Відродження ВПО»; усім небайдужим містянам».
Чималу користь на фронті приносять дубенські буржуйки. «Виготовляють їх, великі і малі, для окопних свічок наші майстри В’ячеслав Кривцов та Володимир Василевич, – констатує співрозмовниця. – Дякуємо керівництву підприємства «Захід Сталь Продукт» за безкоштовно наданий листовий метал для виготовлення труб та колін до буржуйок, які безкоштовно виготовляє майстер Валерій Гунт». До слова, для створення окопних свічок та багаторазових хімічних грілок для зігрівання рук активно долучаються релігійні громади, коли жертвують для їх створення залишки церковних свічок, а небайдужі земляки допомагають воском, збирають та передають металеві бляшанки.
В’ячеслав Кривцов майструє й розкладні ліжка для Захисників. Олена Можеровська, не втомлюючись, закриває всі швейні потреби: від медичних аптечок, виробів та екоторбинок для ярмарок до покриття для розкладних ліжок. Надія Горячева, Любов Лебідь, Любов Молчанова й інші рукодільниці плетуть шкарпетки для бійців.
Днями справжні патріоти відкрили другий сезон благодійного проєкту «Сяйво різдвяної зірки». Охочих придбати ексклюзивні речі гостинно чекає благодійна крамничка виробів ручної роботи творчих і талановитих Наталі Кривцової, Наталки Грабажей-Гунт, Тамари Бондарчук, Марії та Наталки Шестакових. Серед авторських виробів є різноманітні підсвічники, різдвяно-новорічні віночки на вхідні двері, святкові композиції, ялинкові іграшки та сувеніри. Всі виручені від продажу кошти у повному обсязі спрямовуються на потреби ЗСУ.
Втілила у життя команда й зініційований Василем Марчуком екопроєкт зі збору та здачі на переробку вторинної сировини. «Збираємо пластик, скло, картон, папір. Сортуємо та здаємо, – ділиться Наталка Грабажей-Гунт. – Тут роботи вистачає нам усім, але найбільша відповідальність лежить на Дмитру Єлістратову. Виручені кошти від здачі вторсировини використовуємо для закупівлі матеріалів для виготовлення маскувальних сіток та інших потреб наших Захисників».
Постійно проводить волонтерський центр благодійні ярмарки, інші заходи. Це і благодійні творчі вечори «Біля старого фонтану», які організовують в центрі міста, і ярмарки на релігійні свята біля храмів ПЦУ міста та району, і благодійні заходи при освітніх закладах та будинках культури в різних громадах краю. А у соцмережах проводять благодійні лотереї. Також виготовляють дуже корисні та смачні енергетичні батончики, які вже так полюбили наші воїни.
«Були у нас, – веде далі пані Наталя, – й інші проєкти. Як-от «Каштани Перемоги». Це – збір та здача каштанів, до якого активно долучаються вихованці садочків та їхні вихователі, школярі з вчителями та батьками, і самі волонтери, і мешканці громади. У 2023 році, коли ми вперше розпочали цей проєкт, нам вдалось зібрати 30 тисяч гривень, які стали початковим капіталом для придбання дрона Mavic 3T для 68-ї окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша. У цьому році таким чином зібрали 22 098 гривень, які долучили до збору на автомобільний РЕБ, а сама наша ідея зі збору каштанів стала популярнішою, і її перейняли й інші волонтерські організації». Найважче зараз, не приховують волонтери, власне збір коштів на потреби Захисників. Адже найбільше бояться не встигнути. «Є добродії, які з початку повномасштабної війни постійно беруть участь у всіх наших проєктах», – каже жінка.
Найбільшою ж нагородою за свою працю невтомні активісти вважають подарунки з передової. Чільне місце уже зайняли стяги підрозділів, грамоти, сувеніри з передової. Найбільшим щастям є приймати на волонтерці найдорожчих гостей – наших Захисників. «Наближаємо Перемогу разом» – це не просто слова, а в першу чергу дії, що відображають нашу вдячність та підтримку тим, хто захищає нашу країну, нас з вами, – переконані члени громадської організації «Волонтерський центр Основа». – Дякуємо усім благодійникам, які підтримують наші волонтерські проєкти. Дякуємо, Гуманітарна Нова Пошта, за надані промокоди на безкоштовну доставку посилок у прифронтові зони. Це велика підмога для волонтерів та військових. Безмежно вдячні нашим сміливим та нескореним Захисникам та Захисницям за захист і оборону нашої незалежності. Низький уклін рідним та близьким загиблих Героїв. Ви віддали найдорожче, найрідніше за наші життя, ми молимось, щоб Бог підтримав вас у вашій скорботі та дарував вам сили, надію та непохитну віру».
«Важливо розуміти, що кожен невеликий внесок має велике значення і може врятувати або покращити умови боротьби наших воїнів. Це наш спільний фронт, де кожен може і зобов’язаний зробити свій внесок», – переконані у громадській організації «Волонтерський центр Основа».