За 5 мільйонів гривень для військових можна придбати щонайменше 15 вживаних пікапів або ж 5 броньованих спецавто. Їх постійно потребує фронт через коротке «життя» автомобілів під обстрілами. Однак в Одесі державна морська рятувально-пошукова служба, схоже, приховано витратила ці гроші на один позашляховик. При цьому її керівника судять за мільйонні переплати на транспорті.
Як з’ясував Nikcenter, служба купила новеньку Toyota Land Cruiser. На підприємстві запевняють, що саме такий автомобіль «попросив» у них місцевий військкомат.
Дорого і секретно: авто за 5,4 млн без тендеру
Незважаючи на війну, у 2022 році жителі Одеської області та місцеві компанії привезли з-за кордону чимало автівок, вартість яких перевищує мільйон гривень. Та їм далеко до підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» (МПРС), підпорядкованого Міністерству розвитку громад та інфраструктури.
Аналізуючи дані митних декларацій, журналісти Nikcenter виявили, що на Одещині саме морська служба купила за кордоном найдорожчий легковий автомобіль. За 5 млн 450 тис. грн підприємство придбало в Данії броньовану білу Toyota Land Cruiser 200, випущену в 2020 році.
«Ця модель є одним із найпотужніших і найбезпечніших позашляховиків у світі, що робить його дуже популярним. Броньований Toyota Land Cruiser серії 200 вміщує до восьми осіб і має найвищий рівень захисту від пострілів», – так описують позашляховик на сайтах з продажу елітних авто.
У відповіді на запит Мінрозвитку підтвердило, що Морська служба імпортувала цей транспорт за свій рахунок. Підприємство координує операції з пошуку і порятунку людей та суден, які зазнають лиха на морі. За це йому перераховують кошти у розмірі 10 відсотків від корабельного збору.
Видатки на придбання майна передбачали у фінансовому плані МПРС на 2022 рік. Щоправда, за 8 млн грн мали купити два автомобілі, каски, бронежилети та радіостанції, зокрема для потреб ЗСУ.
В розмові з журналістами працівники підприємства намагалися виставити придбання автівки як якусь секретну угоду.
«Ціну авто ніде не вказано, а ви її звідкись знаєте. Розкажіть, звідки у вас доступ до таких даних? Це ж закриті реєстри. І зараз воєнний стан. У нас в документації все зафіксовано, але дати ознайомитися не можемо», – сказала начальниця відділу правового забезпечення служби Ірина Поліщук.
Закупівля елітної Тойоти пройшла повз електронну систему Prozorro. При цьому Морська пошуково-рятувальна служба публікувала навіть найдрібніші свої закупівлі – чохли на кермо чи ремонт пікапу.
Для військкомів не шкода: куди поділося авто
Ми дізналися, що рятувальна служба придбала броньовану Тойоту у датської оборонної компанії Bellevuebugt ApS, уклавши угоду через неурядову Конфедерацію датської промисловості.
На наше прохання датські журналісти з незалежного видання Danwatch запитали у власника компанії Пітера Лаурітцена про умови угоди. Однак він лише сказав, що все було зроблено відповідно до правил. Компанія отримала необхідні дозволи на експорт від данської влади, а також декларацію кінцевого споживача – від української компанії.
Але джерела з Данії розкрили більше подробиць про покупку. Схоже, що броня цієї Тойоти має лише балістичний захист від кулеметних пострілів та осколків гранат. Тож придбаний автомобіль є цивільним, а не військовим транспортним засобом. Відтак приховувати цю закупівлю не було сенсу.
В одеській Морській пошуково-рятувальній службі запевняють, що позашляховик купували саме для того, щоб передати військовим. Працівниця підприємства Ірина Поліщук заявила, що авто вилучив територіальний центр комплектування та соціальної підтримки: «Ми 1 липня розмитнили авто, а вже 7-го у нас його вилучив військкомат. Під час воєнного стану будь-що, що може знадобитися військовим, цілком законно вилучати». У власності підприємства є ще відносно нові авто, сім пікапів, однак, за словами пані Ірини, вони не знадобилися військовим.
За даними Мінрозвитку, броньоване авто офіційно передали з балансу МПРС до Міноборони аж в квітні 2023 року. В цей період почав розгоратися скандал з корупцією в обласному ТЦК та незаконним збагаченням його очільника Євгена Борисова.
Витяг з реєстру МВС показав, що 19 квітня авто зняли з обліку. Відтоді вартісне авто «закріпили» за військовою частиною – комендатурою охорони та забезпечення Одеси. Ця ж військова частина в червні замовляла послуги з техобслуговування та поточного ремонту автомобіля Toyota Land Cruiser 200. Зазначений в закупівлі VIN-код співпав з кодом авто, придбаного Морською службою.
Чи бувають на фронті легковики на кшталт броньованих Тойот за 5 млн грн? Nikcenter запитав про це у кількох військових, які несуть службу на «гарячих» східному і південному напрямках. Вони зазначили, що бачили такі авто лише в іноземних воєнних кореспондентів або закордонних делегацій в тилових містах. Натомість підрозділи ЗСУ постійно потребують хоч би звичайних пікапів.
Проєкти «Геройcar» та «Колеса Перемоги» купують вживаний транспорт за кордоном та модернізують його в Україні. Волонтери розповідають, що в середньому після ремонту вартість авто складає 350 тис. грн. Найчастіше військовим поставляють Nissan Navara, Mitsubishi L200, пікапи Ford та Toyota Hilux. Останнє авто – пікап Hilux – є у власності Морської служби з 2021 року.
Директор служби – любитель швидкості і переплат
З 2011 року казенне підприємство «Морська пошуково-рятувальна служба», за винятком кількох років, очолює Віктор Сударев. Він займає посаду попри те, що перебуває на лаві підсудних. У 2017 році оренда семи автомобілів Volkswagen на три роки обійшлася службі в більш ніж 16 млн грн. Тоді як ринкова вартість цього транспорту була вдвічі меншою.
Як встановило НАБУ, директор «Морської пошуково-рятувальної служби» особисто спілкувався з постачальниками авто ще до оголошення торгів. Через цей корупційний скандал посадовець пішов зі служби, однак вже за кілька місяців повернувся в директорське крісло. Спеціалізована антикорупційна прокуратура звинувачує його в зловживанні службовим становищем при проведенні тендеру. Судовий розгляд триває досі.
Однак родина Сударевих, мабуть, не надто через це страждає. Віктор Сударев та його дружина Валерія мешкають у маєтку на 1000 квадратних метрів на прибережжі Одеси. На подвір’ї площею в 40 соток розташовані басейн, зона відпочинку та сад. Якщо маєтком подружжя обзавелося ще у 2011 році, то свій автопарк воно змінює щорічно.
Винятком не став і перший рік повномасштабного вторгнення. Згідно з даними реєстру МВС, у власності Валерії Сударевої у 2022 році з’явився Mercedes-Benz S 400 орієнтовною вартістю близько 4 млн грн, а також мотоцикл Harley-Davidson FLHTK Cvo Ultra Limited приблизно за мільйон гривень. Їхня донька Вікторія Корінна пересіла за кермо Mercedes-Benz Gle 400 2021 року – вартість орієнтовно 3-4 млн грн. Крім цього, в автопарку Сударевих є кабріолет Jaguar, а також ще по одному Mercedes-Benz і Harley-Davidson.
Офіційно спонсором багатого життя Сударевих виступає дружина-підприємець Валерія. Вона зареєстрована як ФОП і нібито займається нерухомістю. В декларації за 2019 рік Віктор Сударев вказав, що вона заробила 5 млн грн, а він сам – майже вп’ятеро менше. Їхня донька Вікторія займається вихованням дитини та веде Інсаграм-блог. Її чоловік – зять посадовця – раніше працював у НАБУ.
Хоч директор морської служби фігурує лише в одній кримінальній справі, аудитори та медіа неодноразово знаходили переплати та порушення на закупівлях цього підприємства. Наприклад, на човнах та рятувальному спорядженні.
Поспілкуватися з Сударевим не вдалося. Журналіст Nikcenter направив йому запитання через морську службу, але директор підприємства не надав відповіді.
Корупція під час війни «прославила» головний військкомат Одещини та його очільника на всю Україну. І саме ТЦК у тиловому місті спочатку отримав від Морської служби дорогий броньований позашляховик.
На підприємстві переконують: корупційної складової у їхніх діях немає. Однак чомусь ця покупка була прихована. І невідомо, скільки ще таких закупівель невійськових товарів пройшло поза увагою громадськості.
Оксана Орсач, Центр журналістських розслідувань Nikcenter.