Хто б не завітав у гості до Анатолія Семеренка, який мешкає на Гайсинщині Вінницької області, неодмінно звертає увагу на екзотичний куточок на його подвір’ї. Це, по суті, такий собі невеличкий дендропарк. Тут око милують канадські ялини, туї, кипариси, понцирус трилистий, бересклет, сумах пухнастий (оцтове дерево), павловнія… На тлі цих дерев яскраво виділяється альбіція іранська, або ж шовкова акація, яку ще називають перською мімозою. Ця надзвичайно гарна декоративна рослина поширена не лише у тропіках і субтропіках, а й у районах із помірним теплим кліматом: у Європі, Середземномор’ї, Криму, на Чорноморському узбережжі Кавказу та у південних регіонах України.
«Альбіція – розкішне дерево із розлогою зонтикоподібною кроною, – розповідає садівник-аматор. – Її листя ажурне, як у пальми, на ніч закривається для збереження тепла, а вранці розкривається. Дивишся на дерево увечері, а воно ніби «лягає спати». За цим дуже цікаво спостерігати. В альбіції пишні квітки, які мають яскраво виражений аромат. Це дерево дивовижне у період цвітіння, яке триває майже до середини осені. Листя залишається зеленим аж до опадання. Плоди – у вигляді стручків, всередині яких пласкі боби».
Анатолій Юхимович нині пенсіонер, а у період трудової діяльності часто бував у різних куточках України. Тож насіння альбіції садівник-аматор, який активно цікавиться рідкісними рослинами, привіз із Миколаєва. Посадив у сонячному, захищеному місці. Стверджує: це дерево примхливе, важко приживається. Рослина дуже теплолюбна, потребує надійного захисту від холодних вітрів і протягів, своєчасного зволоження, дотримання основних правил агротехніки. Альбіція боїться морозу, тож молоді рослини потрібно накривати, захищати від холоду.
Анатолію Семеренку дуже подобається альбіція. Він планує посадити її й в інших куточках садиби. А загалом своїм дивовижним цвітінням і унікальним ароматом це дерево прикрасить будь-яку ділянку.
Розмножувати альбіцію можна живцями, насінням та щепленням. Анатолій Юхимович вирощує її з насіння уже кілька років. Ефектна ця рослина в одиночних посадках, алейних насадженнях, саме тому її культивують у багатьох містах з метою озеленення. У ландшафтному дизайні альбіція успішно використовується для створення декоративних композицій. Останнім часом вона з’являється і на присадибних ділянках садоводів-аматорів.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.