Сьогодні все більшої популярності серед селян набуває вівчарство. Однак не усі господарі знають, як правильно доглядати за вівцями, а особливо – за малятами.
Коли у вівці починається окіт, її потрібно перевести у тепле приміщення. З’явилося ягня – очистіть йому рота, носа, вуха від слизу, обріжте пуповину, перев’яжіть ниткою і продезінфікуйте. А потім уже матка займеться своїм потомством. Треба тільки зістригти шерсть на її вимені, обмити теплою водою, протерти рушником і зцідити перші цівки молозива.
Вівці нерідко приводять трійні, і материнського молока може не вистачати на все потомство. Тоді одне ягнятко підсаджують до іншої матки. А щоб вона прийняла «чужака», його збризкують молоком годувальниці.
Після пологів матку поять невеликими порціями теплої води, дають корми, що легко засвоюються. Перші два-чотири дні матка з ягнятами перебуває в індивідуальній клітці, а потім їх переводять до кошари, де утримуються інші вівці з ягнятами.
Найцінніший продукт харчування ягнят – материнське молоко. Особливо велике його споживання припадає на першу половину підсисного періоду. На кілограм приросту ваги йде 5-6 літрів молока. Щоб вівця мала достатньо молока, її потрібно добре годувати. До раціону маток обов’язково слід включати молокогінні корми – силос (добова норма – до 5 кілограмів), цукрові буряки (до 1,5 кілограма) і зернобобові. Поять вівцематок двічі-тричі на день.
Новонароджені ягнята споживають молоко невеликими порціями, але смокчуть часто, до 60 разів на добу. За багатоплідного окоту малят підгодовують коров’ячим молоком або його замінником З 10-14-денного віку ягнят вже привчають до рослинних кормів (вівсянки дрібного помолу, млинових відходів, потім – до дрібностеблового сіна, силосу і віників), завдяки яким кишковий тип травлення у них перебудовується на шлунково-кишковий. Чим швидше це відбувається, тим краще розвивається приплід. З тритижневого віку ягнят випускають на прогулянку. Свіже повітря, моціон, сонячне проміння, помірна прохолода покращують їхнє здоров’я.
Анатолій ВІННІЧУК, зоотехнік.