У повному затінку можуть рости тільки хрін і черемша. Але ж трапляються невеликі ділянки, які хоч затінені, але не увесь день. А для багатьох листових овочів достатньо 3-4 годин сонця на день, коренеплодам – 5-ти. Такі умови називають півтінню, і рости там можуть багато різних овочів. Яку городину посіяти в напівтіні, читайте в нашій статті.
Листова зелень є найбільш витривалою до затінку. Це стосується і гострого крес-салату, і руколи. При цьому листові овочі в напівзатінку нарощують набагато більшу зелену масу, хоч і, порівняно із зеленню на сонці, менше за розміром листя. Проте воно буде соковитішим і ніжнішим. Щавель, шпинат, мангольд, листова гірчиця, цикорій, огіркова трава (бораго) зацвітають у затінку значно пізніше, не гірчать і вимагають менше поливів.
Справжня королева напівтіні — капуста. Броколі й цвітна капуста не на повному сонці формують значно смачніші та ніжніші суцвіття. А після зрізання основного врожаю продовжують утворювати невеликі бічні головки в пазухах листя. Що стосується білокачанної, то найкраще посадити в напівтіні її ранні сорти.
Більшість коренеплодів також добре ростуть у напівтінистих місцях. Буряки, моркву, редиску можна сіяти не на повністю сонячних ділянках. Можливо, рекордного врожаю вони не дадуть, але будуть соковитішими і ніжнішими.
Цибуля дасть смачніші плоди не на яскравому сонці, а в неперегрітому ґрунті на розсіяному освітленні. У напівзатінку вона менше стрілкуватиметься, а зосередиться на зростанні підземної частини. А ось часник в таких умовах дасть менший врожай.
Ревінь погано росте в спекотних умовах. Ця рослина добре розвиватиметься в напівзатінку.
Селера росте довго, до 180 днів від посіву до збору врожаю, і ця рослина віддає перевагу прохолоднішій погоді. Тому добре росте і в невеликому затінку.
Горох, боби та квасоля – найкращі кандидати для напівтінистої локації. У напівзатінку можна вирощувати низькорослі, кущові сорти з-поміж сучасних невибагливих гібридів, які дадуть щедрий урожай і без повного сонця, майже не вимагаючи догляду.
Пряні трави, які ростуть у затінку, пізніше зацвітають, утворюють велику зелену масу ароматного листя впродовж тривалішого терміну.