«Гельмінти (глисти), які паразитують в організмі тварин, з’являються після споживання брудної води, неякісного корму, поїдання дощових хробаків, жуків, слимаків, мух, у тілі яких часто бувають личинки паразитів, які і можуть спричинити серйозні захворювання. Приміром, капіляріоз викликають ниткоподібні хробаки капілярії, через що птиця втрачає апетит, вагу, активність. У неї починається пронос, тремтіння. Аскаридоз розвивається через появу світло-жовтих аскарид, скупчення яких може призвести до затикання просвіту кишок та їх розриву. Пронос із домішками слизу та крові, скуйовджений вигляд, спрага є ознаками наявності в організмі цестодів – стрічкових черв’яків. А така хвороба як кокцидіоз у дорослої птиці може проходити приховано, а у курчат – у гострій формі. Птиця різко втрачає апетит, стає млявою, крила у неї опускаються, у посліді з’являється кров.
При виникненні інфекційних хвороб насамперед необхідно поліпшувати умови утримання, годівлі і догляду здорової птиці, а хворих особин лікувати лише препаратами, призначеними ветеринаром. Причому ліки слід давати всім птахам, а не тільки тим, які захворіли. Також варто подбати про профілактику. Для цього їжа й вода в годівницях завжди мають бути свіжими. Пташник потрібно регулярно чистити. Він повинен бути просторий, світлий і добре вентильований.
При підозрі на інфекційну хворобу необхідно ізолювати хворих і підозрілих птахів, встановити за ними постійний нагляд і суворий ветеринарний контроль».
Анатолій ВІННІЧУК, зоотехнік.