Залишити дитину в автомобілі «буквально на хвильку», пристебнути її в автокріслі. Наче нічого страшного, нічого не трапиться, якщо швидко збігаєте до магазину, поки маля спить… І – так, у ідеальному світі авто не встигає нагрітись, і ви швидко повертаєтесь. Але в реальності – жодної гарантії безпеки немає. Навіть короткочасне перебування дитини в авто – це великий ризик.
У 2014 році в Миколаєві дворічна дитина загинула через те, що батьки залишили її саму закритою в машині на кілька годин. Лікарі засвідчили смерть маляти просто на автомобільній стоянці, куди їх викликали батьки. Медикам вони розповіли, що дитина захлинулася квасом. І лише після судмедекспертизи виявилося, що маля померло від теплового удару. З’ясувалося, що родина приїхала на базар. Поки скуповувалися, дворічну доньку залишили зачиненою в машині у тридцятиградусну спеку на кілька годин…
Торік у липні рівнянка побачила хлопчика, який понад 20 хвилин один перебував у зачиненій машині, та викликала патрульних. Вони через щілину у вікні автівки передали дитині воду. Дитина плакала, була червона, їй було спекотно. Патрульні змогли відчинити двері… Мама, яка прибігла згодом, сказала, що вона тільки недавно вийшла. Пояснила, що залишила дитину, бо та спала і вона не хотіла її будити…
Мозок дорослих нерідко перемикається в «режим автопілота» – і навіть найдбайливіші батьки можуть забути, що дитина залишилась в автівці.
Фахівці стверджують, що температура в зачиненій машині може сягнути аж 77 градусів вище нуля. Це може статись вже за десять хвилин навіть при 18-20 градусах надворі. І злегка відчинене вікно на 5 сантиметрів взагалі ніяк не впливає на температуру всередині машини.
Малята до чотирьох років – у найбільшій зоні ризику. Вони перегріваються в три-п’ять разів швидше, ніж дорослі. Система терморегуляції у дітей менш ефективна. Крім того, немовлята й маленькі діти піддаються більшим ризикам, оскільки не вміють розпізнавати симптоми перегріву, не можуть відчинити двері автомобіля, зняти зайвий одяг. Тепловий удар може призвести до пошкодження внутрішніх органів, непритомності, а може спричинити навіть смерть. Перебування в гарячому автомобілі без належної кількості води швидко призводить до зневоднення, що ще більше ускладнює ситуацію.
При тепловому ударі в дитини температура тіла підвищується до 40 градусів, наявні сплутана свідомість, виникає прискорене, поверхневе дихання, повна або часткова втрата свідомості, знижена розумова здатність, марення, судоми. При появі таких симптомів слід негайно звернутися до лікарів.
Без невідкладної допомоги такий стан дитини є смертельно небезпечним. Адже це не просто жар, як при застуді. За наявності навіть кількох із перерахованих симптомів необхідно якнайшвидше вивести дитину з розпеченого автомобіля і надати першу допомогу – насамперед дати випити води маленькими ковтками. А також треба перемістити дитину у затінок, забезпечити приплив свіжого повітря, покласти прохолодні компреси на чоло і потилицю.
Міжнародна статистика фіксує загальне збільшення кількості дитячих смертей саме у припаркованих авто.
Якщо ви побачили в припаркованому авто дитину: вона плаче, змокла, лежить у кріслі або на сидінні та «спить», можна діяти наступним чином:
* змусити спрацювати сигналізацію авто;
* розбити вікно, щоб дістати малюка;
* викликати швидку допомогу;
* викликати поліцейських;
* залучити персонал магазину або заправки…
Не забувайте: навіть короткий час перебування дитини в гарячій автівці може призвести до трагічних наслідків. Крім того, від високої температури всередині машини нерідко страждають і тварини, яких господарі також залишають «на кілька хвилин»… А виявляється, до біди – недалеко.