Онкологія посідає одне з чільних місць серед причин смертності українців, а рівень онкологічної захворюваності зростає. Разом з тим, рак вже давно не є вироком. Про причини захворюваності, сучасні методі діагностики та лікування розмовляємо з директором обласного протипухлинного центру, заслуженим лікарем України, кандидатом медичних наук, хірургом-онкологом В’ячеславом Морозом.
– В’ячеславе Анатолійовичу, яка на сьогодні ситуація із захворюваністю на онкологію?
– У 2023 році в області відзначається значне зростання рівня онкологічної захворюваності. Зокрема, вперше виявлених випадків на 12,5 відсотка більше порівняно з 2022 роком. Це найвищий показник за останні 15 років.
– Розкажіть, що таке рак і чому він виникає? Чи сприяє цьому стрес, у якому зараз перебуває більшість українців?
– Рак – це хвороба, що проявляється аномальним ростом клітин. Зазвичай клітини організму ростуть і діляться контрольовано. Коли нормальні клітини пошкоджуються або старіють, вони гинуть, а на їхнє місце приходять здорові. У разі раку сигнальна система, що контролює ріст клітин, не функціонує належним чином. Ракові клітини продовжують рости та розмножуватися, коли їм слід зупинитися. Іншими словами, ракові клітини не дотримуються правил, яким слідують здорові клітини. Третина усіх смертей від раку трапляються, коли наявні чотири основні фактори ризику: куріння, неправильне харчування та ожиріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність. Попередні дослідження вже виявляли докази того, що хронічне стресове навантаження сприяє виникненню недуги. Проте залишалося нез’ясованим, чи все зводиться лише до стресу, чи до зумовленого ним способу життя, зокрема йдеться про посилене куріння, незначну рухливість і нездорове харчування. Як з’ясувалося, два види раку – пухлини кишківника та стравоходу – суттєво пов’язані з пережитим стресом. Крім того, рак легень частіше розвивається у людей, які зазнавали суттєвого стресу. Цей взаємозв’язок зберігається навіть тоді, коли відкинути інші чинники ризику, зокрема куріння, надлишкову вагу, спосіб життя.
– Які види раку діагностуються найчастіше?
– У жінок найчастіше діагностуємо рак молочної залози, новоутворення жіночих статевих органів, рак шлунково-кишкового тракту, меланому шкіри, рак щитоподібної залози. У чоловіків – рак шлунково-кишкового тракту, легень, передміхурової залози, сечових органів, глотки, меланому шкіри.
– Відомо, що на початкових стадіях рак можна вилікувати. На які симптоми слід звернути увагу?
– Рак – це ціла група хвороб, які не показують симптомів на ранніх стадіях, саме тому вчасне виявлення проблеми є ключовим для виживання. Для цього і є скринінги – обстеження, які дають можливість виявити хворобу на перших стадіях. Методів ранньої діагностики раку, які довели свою ефективність, небагато. Першопричина цього – найчастіше їх розробляють для розповсюджених видів раку. Американська асоціація раку радить бути уважним до деяких основних ознак. Це – незрозуміла втрата ваги: якщо ви втратили понад чотири кілограми, але об’єктивних причин для цього не було. Також сильна втома, яка не минає після відпочинку. Першими «дзвіночками» захворювання можуть бути і порушення роботи кишківника та сечового міхура, виразки, що не загоюються. Білі плями у роті або на язиці можуть свідчити про оейкоплакію – передраковий стан ротової порожнини, який часто виникає у курців. Тож будь-яка незрозуміла та стійка втома, втрата життєвих сил без очевидних на це причини – привід звернутись до лікаря.
– Які існують методи лікування раку?
– Їх є кілька: хірургічний метод, променева терапія, хіміотерапія, гормональна терапія, імунотерапія, таргетна терапія. Операція – це радикальний метод лікування багатьох видів раку. Іноді його застосовують як єдиний спосіб, але в більшості випадків використовують у комплексі з іншими. У низці випадків, залежно від розміру пухлини та ступеня ризику рецидиву, лікарі проводять операції з видалення ураженого органу, наприклад, молочної залози або яйників. Однак хірурги намагаються виконувати органозберігаючі втручання завжди, коли це можливо. Також широко застосовується малотравматична лапароскопічна методика — без великих розрізів. Хіміотерапія – спосіб лікування шляхом прийому спеціальних протипухлинних препаратів (пігулок, капсул чи внутрішньовенних ін’єкцій). Може проводитися перед операцією, після операції, а також як паліативна терапія. Перед операцією проводиться, щоб зупинити ріст пухлини та перевести її в операбельний стан. Хіміотерапію після операції призначають для знищення ракових клітин, що циркулюють в організмі. Променева терапія — метод лікування раку, при якому злоякісні клітини руйнуються іонізуючим випромінюванням. Її застосовують для знищення пухлини, запобігання рецидиву або зменшення симптомів хвороби. Ми використовуємо дистанційну променеву терапію – спеціальний апарат, лінійний прискорювач, що формує пучок іонізуючих променів, які впливають на пухлину. Гормональне лікування є ефективним для видів раку, чутливих до впливу гормонів. Часто цей тип терапії пацієнти одержують у комплексі з іншими видами лікування. Імунотерапія – цей інноваційний метод діє у двох напрямках: перше — за допомогою спеціальних ліків імунна система знаходить ракові клітини; друге — атакує їх, не дозволяючи далі розмножуватися. Тобто спеціальні препарати допомагають імунній системі працювати інтенсивніше та полегшують їй пошук та позбавлення від ракових клітин. Таргетна терапія – збірна назва для різних видів протиракових препаратів, які не належать ні до класичної хіміотерапії, ні до гормональної терапії, проте певним чином «націлені» саме на пухлинні клітини. Тобто таргетні (цільові) препарати можуть блокувати або відключати сигнали, що змушують ракові клітини зростати, або «дати команду» на самознищення. Ці сильні антибіотики викликають менше побічних ефектів, ніж хіміотерапія, оскільки безпосередньо впливають на злоякісні клітини і більше зберігають нормальні тканини.
– А що скажете про народні методи лікування, застосування зборів лікарських трав? Чи справді у лікуванні раку помічний полин?
– Рак і досі оповитий певною таємницею. Цим часто користуються знахарі, які обіцяють вилікувати, а в результаті наближають смерть. Доказова ж медицина напрацьована важкими зусиллями багатьох науковців і медиків, її методи застосовували не один десяток років. Проте хворі й досі піддають себе таким експериментам, які дуже часто призводять до дуже негативних наслідків. Адже якщо на перших стадіях хворобу можна пролікувати і жити, то після так званого «лікування» у знахарів хвороба переходить у запущену стадію, і тоді справжнім спеціалістам вже важко допомогти, а у деяких випадках – неможливо. Дуже багато препаратів, які застосовуються в хіміотерапії, – рослинного походження, тому треба досліджувати, доводити лікувальний вплив, виділяти активні молекули, які впливають на ракові клітини. Але лікуватися «настоянками» у жодному разі не рекомендую, оскільки є доказова медицина, яка, в першу чергу, безпечна. А щодо полину, то американські онкологи заявили, що артемізинін, який міститься в рослині, здатний знищувати до 98 відсотків ракових клітин. Розробка таких ліків перебуває на стадії клінічних випробувань, тому ще рано говорити щодо ефективності в кінцевому результаті.
– Коли йдеться про онкологію, у багатьох одразу виникає питання про гроші. Вважається, що лікуватися – це дуже дорого. Чи забезпечує держава онкохворих ліками, чи покриває витрати на операцію?
– Під час війни Програма медичних гарантій продовжує працювати, а пацієнти з онкологією можуть безоплатно отримувати лікування, яке забезпечує держава. Програма медичних гарантій покриває всі найважливіші види медичної допомоги на кожному етапі лікування: діагностика, хіміотерапевтичне та радіологічне лікування, супровід в амбулаторних або стаціонарних умовах, хірургія, реабілітація, паліативна допомога. Отримати медичну допомогу безоплатно пацієнт може за скеруванням лікаря. Якщо встановлений діагноз, то до лікуючого лікаря він звертається без скерування.
Безоплатно пацієнт може отримати:
* діагностику: лабораторні аналізи та інструментальні дослідження в амбулаторних і стаціонарних умовах (МРТ і КТ, УЗД, рентгенологічні й ендоскопічні дослідження, сцинтіографію тощо);
* хіміотерапію: пацієнт із підтвердженим діагнозом злоякісного новоутворення має право на інтенсивну терапію, кисневу підтримку, знеболення. Медзаклади також мають забезпечити пацієнту всі медичні вироби, витратні матеріали та лікарські засоби;
* радіологічне лікування: пацієнт з підтвердженим діагнозом злоякісного новоутворення має право на проведення променевої терапії, супровідну медикаментозну терапію, інтенсивну терапію, кисневу підтримку, знеболення, забезпечення медичними виробами витратними матеріалами для проведення радіотерапії. Якщо у медзакладі є лінійний прискорювач, гамма-ніж або кіберніж, проведення променевої терапії на цьому обладнанні також безоплатне;
* лікування гематологічних та онкогематологічних захворювань;
* хірургію: у безоплатний перелік послуг входять хірургічні операції зі знеболенням на всіх етапах діагностики та лікування, післяопераційне відновлення. На кожному з етапів лікування пацієнт має право на супровід, необхідні лабораторні та інструментальні дослідження;
* ліки: пацієнти з онкологією можуть безоплатно отримувати у медичному закладі дороговартісні препарати, які закуповує держава. Перелік таких препаратів є на сайті МОЗ, також можна перевірити їх наявність у закладі. Перелік наявних ліків медзаклади мають публікувати на своїх сайтах та інформаційних стендах у приміщенні лікарні. Надати інформацію, в яких закладах і які ліки наявні, можуть в обласних департаментах охорони здоров’я;
* інші медичні послуги: коли пацієнт з онкологією досягає ремісії, його подальший супровід також безоплатний за Програмою медичних гарантій. Якщо пацієнт потребує паліативної допомоги, він може отримати її за пакетом стаціонарної або мобільної паліативної допомоги за скеруванням лікаря.