Нинішнього року через погодні умови у багатьох регіонах України збір картоплі проводиться з випередженням стандартних термінів. Це означає, що між її копанням і оранкою буде дуже великий проміжок часу. За цей період, якщо випадатимуть дощі, бур’яни зійдуть, виростуть і дадуть насіння, яке встигне дозріти й завдасть господарям багато клопоту на довгі роки. «Щоб не мати таких неприємностей, пропоную дешевий і простий спосіб – посів гірчиці як сидерату, – радить Вячеслав Павлович. – Як це я роблю? Перед копанням картоплі по ділянці, яку вона займає, висіваю гірчицю із розрахунку 130-140 грамів на сотку. Вибираю картоплю, видаляю з ділянки великі рослинні рештки, граблями зарівнюю площу – от і весь посів. Гірчиця не потребує складного догляду – достатньо забезпечити їй вологу».
Дійсно, ґрунт після картоплі виснажений, потребує азоту, фосфору, калію і органіки, вражений хворобами і шкідниками. Для його оздоровлення і висівають сидерати.
«Гірчиця вважається хорошим сидератом після картоплі, – переконаний Вячеслав Шевчук. – По-перше, гірчиця не дасть бур’янам рости – вона їх заглушить. По-друге, у такий спосіб виправляється сівозміна, і наступного року можна садити картоплю по гірчиці, а не по картоплі. По-третє, своїми кореневими виділеннями гірчиця знищить збудників хвороб картоплі, а також дротяників. По-четверте, якщо хтось навесні використовував селітру для відновлення картоплі після заморозків і зараз у ґрунті є залишки цього добрива, то гірчиця забере зайвий азот на свій ріст, і ґрунт стане оптимальним».
Окрім того, гірчиця розпушує землю своїм корінням, що сприяє кращому проникненню повітря та води в ґрунт. А ще використання її як сидерату може знизити потребу в мінеральних добривах. «Оскільки гірчицю висівають раніше ніж зазвичай, її необхідно захистити від хрестоцвітної блішки або обробити протруйником, – настійливо радить фахівець. – Я, наприклад, обробляю протруйником. Коли гірчиця виросте, її можна використовувати як корм худобі. Восени, перед настанням холодів, гірчицю необхідно скосити або ж приорати, щоб вона перегнила та збагатила ґрунт поживними речовинами. Хто не визнає оранки – залишає гірчицю на зиму для снігозатримання, а навесні передисковує чи знищує її стебла в інший спосіб».
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.