Після початку повномасштабного вторгнення ринок праці в Україні зазнав значних змін – зокрема демографічних. За даними Нацбанку України, якщо у 1991 році частка людей віком старше 65 років становила 12 відсотків, то у 2024 році — 22 відсотки. А 75 відсотків роботодавців відчувають нестачу кадрів. Кількість працездатного населення з 2021 року зменшилася на 40 відсотків.
Тому роботодавці у пошуках заміни мобілізованим та жінкам, які, рятуючись від війни, виїхали з дітьми за кордон, звернули увагу на старших колег, які вийшли на пенсію, але ще не освоїлись у новій ролі. Такі люди ще не розгубили набутий роками професійний досвід, не відстали від нових технологій і ще мають досить здоров’я, щоб знову приступити до роботи.
І якщо ще років п’ять тому українці, старші 45-50 років, відчували дискримінацію з боку роботодавців, то нині все більше вакансій не лише для 40-50-річних, а й для пенсіонерів.
«Бізнес усе частіше відкриває вакансії для людей старшого віку, а самі пенсіонери дедалі охочіше відгукуються на пропозиції. У 2024 році кількість таких вакансій зросла на 33 відсотки, а середня пропонована зарплата сягнула 20 тисяч гривень і є співставною із середньою зарплатою по Україні для всіх категорій (21 500 гривень)», – зазначила керівниця «OLX Робота» Марія Абдулліна в інтерв’ю агенції УНІАН.
За даними Державної служби зайнятості, протягом минулого року кількість вакансій з параметром «підходить особам пенсійного віку» зросла на третину. За перший квартал цього року було понад 20 тисяч нових пропозицій. Найбільше – в Київській, Дніпропетровській, Львівській, Одеській та Харківській областях. Цікаво, що більше схильні наймати осіб пенсійного віку невеликі бізнеси: 29 відсотків компаній у такий спосіб вирішують проблему нестачі кадрів в умовах війни (проти 13 відсотків великих компаній).
За даними сайту з пошуку роботи Work.ua, найбільше вакансій для людей старшого віку у сфері робітничих спеціальностей та виробництва: шукають комплектувальників товарів, слюсарів, електромеханіків, фасувальників, збиральників меблів, електриків, пекарів. Друга за кількістю пропозицій для пенсіонерів – сфера обслуговування. Потрібні прибиральники, посудомийники, санітарки, паркувальники, вихователі дошкільних закладів, швачки. Третя у рейтингу з кількості вакансій – сфера транспорту та автобізнесу. Зараз потрібні водії таксі, міжнародних перевезень, водії-експедитори, далекобійники, автослюсарі. Також багато пропозицій у сферах логістики, зовнішньоекономічної діяльності, будівництва та архітектури, роздрібної торгівлі, медицини та фармацевтики, бухгалтерії та аудиту.
Про працевлаштування пенсіонер має повідомити у Пенсійний фонд
Слід зауважити, що якщо пенсіонер вирішив вийти на роботу, про це потрібно повідомити в органи Пенсійного фонду України. Це передбачено у Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Після встановлення факту роботи, про який пенсіонер не повідомив своєчасно, його розмір пенсії визначають, зважаючи на нові дані. Пенсіонери, які продовжують працювати, отримують вищі виплати. За даними Пенсійного фонду України, середній розмір пенсій становить 5 789,05 гривні, а у тих, хто працює, — 6 302,76 гривні.
Допоможе служба зайнятості
Сьогодення змушує багатьох людей пенсійного віку шукати роботу. По-перше – через невеликий розмір пенсії. По-друге – багато пенсіонерів ще досить активні і не бажають сидіти без діла. Нині існує чимало засобів для пошуку роботи. Насамперед – це сайти з пошуку роботи, соцмережі. Разом з тим пенсіонери можуть звертатися по допомогу у центри зайнятості. Частиною 5 статті 6 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що громадяни, які після оформлення пенсії продовжують працювати, у разі звернення до Державної служби зайнятості мають право на соціальні послуги щодо пошуку підходящої роботи, а також на інформаційні та консультаційні послуги, пов’язані з працевлаштуванням. Але потрібно враховувати, що статус безробітного таким громадянам не надається, статусу безробітного може набути особа працездатного віку.
Право на працю, незалежно від віку, гарантує держава
Відповідно до частини 2 статті 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. У статті 11 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» йдеться: «Громадяни похилого віку мають право на працю нарівні з іншими громадянами, яке додатково гарантується державними цільовими програмами зайнятості населення. Забороняється відмова у прийнятті на роботу і звільнення працівника за ініціативою власника або уповноваженого ним органу з мотивів досягнення пенсійного віку. Переведення працівника похилого віку і працівника передпенсійного віку з одного робочого місця на інше не допускається без його згоди, якщо при цьому змінюються істотні умови праці».
Серед пенсіонерів, які працюють, 48 відсотків планують працювати далі. Основна причина – низькі пенсії, що змушують людей шукати додаткові джерела доходу.
А у Мінсоцполітики готують зміни до законодавства, які заохочували би роботодавців як залишати на роботі пенсіонерів, так і брати громадян, старших 60 років, на вакантні місця. Найперше, що слід зробити, – подолати пересторогу молодих роботодавців щодо працевлаштування літніх людей. Адже ейджизм ще міцно сидить у головах багатьох наших співвітчизників. І хоча законом заборонена дискримінація за віком, усе ж багато роботодавців відсіюють потенційних працівників передпенсійного чи пенсійного віку.
«Зацікавити роботодавців, щоб це був для них вигідний ресурс, щоб вони були зацікавлені залишати людей літнього віку на роботі й щоб тільки фактор віку не був впливом і підставою для звільнення, – каже міністерка соцполітики Оксана Жолнович.— Ми розглядаємо як варіант зменшення податкового навантаження за такого працівника, тому що вони вже певний вік відпрацювали, і якщо та людина піде на пенсію, то вона взагалі не продукує податків. Тому, залишаючи частину єдиного соціального внеску (ЄСВ) і зменшуючи податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), ми залишаємо цю людину на ринку, вона створює прибуток, генерує його для економіки та суспільства, ділиться своїм досвідом, а також залишається в активному довголітті».