Дедалі більше людство замислюється над культурою споживання їжі, а саме – корисних страв. І тут важливу роль має питання зберігання продуктів. Виявляється, щоб харчі якнайдовше залишалися свіжими, у пригоді може стати цікавий винахід – воскова серветка.
Така вощена обгортка – багаторазовий пакувальний матеріал, що зазвичай використовують для загортання продуктів замість харчової плівки. Її виготовляють на основі бавовняного полотна, яке просочують восковим розчином. До складу розчину входять бджолиний або рослинний віск, смоли та олія (жожоба або кокосова).
Воскові серветки можна зробити самостійно. Для цього шматок бавовняного полотна потрібно промастити розчином розплавленого воску, смоли та олії. За рахунок клейкості воску, що розм’якшується під впливом тепла рук, обгортка добре фіксується довкола продуктів чи контейнерів з їжею. У неї можна загорнути половинку овоча чи фрукта, що не згодився зараз. У такій серветці продукти зберігаються довше, бо у ній циркулює повітря. Структура імітує будову шкірки фруктів та овочів, відтак гарантує циркуляцію повітря навколо продукту і його довше збереження. Традиційна ж харчова плівка не пропускає його, тому продукти пріють і псуються швидше.
Втім, якщо у воскову серветку загортати сирі м’ясо та рибу, то її доведеться викинути. Адже, щоб знищити бактерії з обгортки після цих продуктів, потрібна термічна обробка. Але вощене покриття чутливе до температур і не може контактувати з будь-чим гарячим, зокрема водою. Також не бажано використовувати серветку для зберігання динь та інших фруктів чи овочів з високим вмістом води.
Обгортку можна використовувати багато разів. За правильного догляду – аж до одного року. Тривалість її ужиткового терміну залежить від того, наскільки часто її використовують та миють. Зазвичай серветку миють після кожного використання з мийним засобом або просто споліскують. Сохнути вощена обгортка має подалі від джерел тепла.
Коли серветка втратить свої властивості, її можна компостувати. Матеріал повністю розкладається впродовж 6-9 місяців. А також її можна використати як розпалювач для багаття.
До речі, використання тканини, просоченої воском, як обгортки для їжі, датується ще VII століттям. Тоді давні єгиптяни змогли вперше створити домашні пасіки, від яких отримували мед та віск. Одним із застосувань воску було просочення ним тканини для створення матеріалу, що зберігав би їжу.