Осінньо-зимовий період зазвичай характеризується зростанням захворюваності на грип, гострі респіраторно-вірусні інфекції (ГРВІ), а останніми роками й на ковід. І хоч ми усі нібито знаємо, що треба робити, а чого не можна, коли захворів, та як чинити для профілактики, все одно щороку виникає чимало запитань. До того ж методи лікування наших бабусь та їхніх нинішніх онуків значно відрізняються, й виникає такий собі конфлікт поколінь – чиї методи лікування і профілактики дієвіші. Щоб отримати відповіді на найпоширеніші запитання, ми звернулися до голови групи експертів обласного Департаменту охорони здоров’я із загальної практики – сімейної медицини та паліативної і хоспісної допомоги, лікарки загальної практики-сімейної лікарки Валентини Гесаль.
– Валентино Григорівно, для профілактики і лікування застуди ми часто застосовуємо народні методи. Розкажіть, наскільки дієві найпопулярніші з них: вживання лимона, часнику, цибулі, меду. При болю у горлі чи допоможе полоскання розчином соди?
– У світі існує понад 200 вірусів, котрі викликають симптоми гострих респіраторних захворювань. Для запобігання захворюванню на грип та ковід рекомендують щорічну вакцинацію. Це не гарантує, що ви не захворієте, але, як свідчить досвід, захворювання протікатиме легше, з меншими негативними наслідками та ускладненнями. Щодо профілактики і лікування народними методами, то доказової бази немає. Більше того, якщо у вас дуже подразнене горло, то не рекомендується вживати гостру, кислу їжу, газовані напої чи мед, бо це посилить симптоми. Щодо харчової соди, то в жодному разі не використовуйте її у вигляді інгаляцій, бо вона підсушує слизову дихальних шляхів, і віруси легко проникають в тканини. Лікарі рекомендують рясне лужне пиття.
– До грипу і ГРВІ тепер додався коронавірус. Як проявляється і протікає захворювання, чи увійшов Covid-19 до розряду звичайних ГРВІ?
– Covid-19 з різними його варіаціями протікає у кожної людини індивідуально, а ознаки має, як банальна респіраторна вірусна інфекція. Тому усім пацієнтам, котрі звертаються до нас з ознаками ГРВІ, ми виконуємо швидкі тести на Covid-19 або робимо ПЛР-тест. Зазначу, що зараз захворювання протікає легше, думаю, це завдяки вакцинації.
– Нагадайте, які перші ознаки ГРВІ, грипу та ковіду? Чи відрізняються вони?
– ГРВІ та Covid-19 мають схожі симптоми: нежить, дертя за грудиною, сухий кашель, сльозотеча, ломота у суглобах, підвищення температури. Для грипу більш характерні симптоми інтоксикації – кволість, головний біль, лихоманка.
– Зазвичай при перших ознаках застуди ми намагаємося лікуватися самостійно. Коли можна лікуватися вдома, коли необхідно звертатися до лікаря, а у яких випадках викликати «швидку»?
– У будь-якому разі раджу зв’язатися з сімейним лікарем чи медичною сестрою та отримати пораду. Хто ж, як не ваш сімейний лікар, знає ваші захворювання та можливі наслідки ГРВІ, грипу та ковіду для вашого здоров’я. Завдяки тестуванню можна підтвердити чи спростувати діагнози Covid-19 та грип. Головне – пам’ятати, що з усіх застудних захворювань лікувати самому можна тільки гострі респіраторні вірусні інфекції, що протікають неважко та без ускладнень. Якщо максимум на третій день не настає полегшення: ніс, як і раніше, забитий, температура уперто лізе до 40градусів, турбує сухий кашель, з’явилася задишка, заболіло серце або вуха – це означає, що у вас уже не ГРВІ, а дещо складніше. Що саме – ангіна, пневмонія, грип, дифтерія, отит – скаже тільки лікар. Якщо відчуваєте незначні симптоми застуди, то варто ізолюватися, вживати рясне лужне пиття, промивати ніс сольовими розчинами. Загрозливими для життя станами, котрі потребують госпіталізації, є сатурація кисню менше 92%, тривала, більше п’яти днів, лихоманка вище 39градусів, яка не піддається медикаментозній корекції, частота дихання більше 30 за хвилину.
– Часто лікарі радять не збивати температуру до 38 градусів. Зараз з’явилося чимало порад збивати будь-яку підвищену температуру. Яка Ваша думка щодо цього ?
– Я раджу знижувати лише температуру вище 38градусів, оскільки нижча навіть корисна. Підвищення температури відіграє позитивну роль для прискорення обмінних процесів в організмі. Прискорення обміну речовин на 15% вимагає підвищення температури тіла на 1 градус – це підсилює кровообіг і стимулює знищення патогенів, тобто вірусів і бактерій.
– Що робити, щоб швидше одужати? Чи варто приймати гарячі розчинні чаї?
– У кожного захворювання свій перебіг та тривалість. Орієнтуйтеся на те, що ГРВІ навіть без ускладнень виведе вас з ладу днів на п’ять, а то й всі сім. Велика частка комбінованих лікарських засобів (чаїв), що застосовується для симптоматичної терапії ГРВІ, містить у складі парацетамол, кофеїн, фенілефрину гідрохлорид, хлорфеніраміну малеат. Це слід знати людям з хронічними захворюваннями. Парацетамол – це анальгетик-антипіретик, який має жарознижувальні і знеболювальні властивості. Парацетамол метаболізується в печінці і виводиться переважно із сечею. Кофеїн безпосередньо стимулює дихальний і судинний центри головного мозку, поліпшує фізичний та емоційний стан, завдяки чому зменшуються прояви астенії при інфекційних захворюваннях. Він підсилює знеболювальний ефект парацетамолу. Фенілефрину гідрохлорид – засіб, який зменшує набряк і почервоніння у верхніх відділах дихальних шляхів, що сприяє поліпшенню носового дихання. Хлорфеніраміну малеат – антигістамінний засіб, який зменшує алергічний компонент інфекційного захворювання. Разом з тим ці засоби мають побічну дію. Це – алергічні реакції на шкірі, кропив’янка, свербіж, у важких випадках – анафілактичні реакції, набряк, сонливість, нудота, блювання, біль у животі, сухість у роті, збудження, тривожність, підвищення артеріального тиску, тахікардія, тромбоцитопенія. У пацієнтів літнього віку можливі закрепи і затримка сечовипускання. Серед протипоказів – підвищена чутливість до будь-якого компонента препарату, важкі захворювання печінки, нирок і крові, артеріальна гіпертензія, тиреотоксикоз. А також – дитячий вік до 12 років, вагітність і лактація. Про передозування свідчать такі симптоми: нудота, блювання, сухість у роті, носі та горлі, біль у ділянці шлунка або печінки, пітливість, порушення дихання, сплутаність свідомості, брадикардія, артеріальна гіпертензія, тахікардія, аритмія, почервоніння обличчя. У важких випадках розвивається печінкова недостатність і кома. Під час прийому цих лікарських засобів слід додержуватися обережності при керуванні транспортними засобами і роботі з потенційно небезпечними механізмами через можливість зниження швидкості реакцій. Не можна приймати ці засоби одночасно з іншими препаратами, що містять парацетамол, та з нестероїдними протизапальними препаратами, антидепресантами.
– Багато різних думок щодо антибіотиків. Деякі лікарі за перших симптомів ГРВІ їх призначають, щоб уникнути ускладнень. Інші радять їх лише в окремих випадках.
– У 90% випадків причиною гострих респіраторних захворювань та бронхітів є вірусна інфекція. Жоден антибактеріальний препарат не запобігає уникненню ускладнень ГРВІ. Починати лікування ГРВІ саме з антибіотиків нерозумно, тому що на віруси вони не діють. Тільки лікар може призначити антибіотики, якщо в них з’явиться необхідність, керуючись протоколом надання медичної допомоги при грипі та ГРВІ.
– Що порадите робити для профілактики?
– На жаль, ефективного заслону захворюванню на грип поки немає. Лише профілактичні щеплення допоможуть якоюсь мірою впоратися з ним. Вакцини запобігають захворюванню на грип, але не ГРВІ, майже на 80% у здорових людей, а з хронічними захворюваннями ефект знижується до 50-60%. Щоправда, при цьому зменшується кількість ускладнень та смертність. Тож рекомендую вакцинуватися від грипу та ковіду. Найпростіша та доступна профілактика – дотримуватися санітарно-гігієнічних норм: частіше мити руки, не торкатися слизових брудними руками, провітрювати приміщення та проводити вологе прибирання, дотримуватися культури кашлю і чхання, уникати контактів з хворими на респіраторні інфекції, а хворим носити захисну маску.
– Що потрібно восени додати до свого раціону?
– В період епідемії пийте більше натуральних соків. Зелений чай і трав’яні чаї зі звіробою, м’яти, безсмертника, календули, оману, лепехи, споришу, шипшини допоможуть протистояти застудам. Варто збільшити вживання меду і медопродуктів, лимонів, моркви, волоських горіхів, цибулі, часнику, грейпфрутів, фісташок, смородини, обліпихи, кропу, петрушки, журавлини.