Чимало хто відчував раптовий біль у попереку – при фізичному навантаженні, піднятті чогось важкого чи просто невдалому рухові. У народі цей біль називають прострілом. У медичній термінології – люмбаго. Цей синдром має чимало причин, а деколи причину болю встановити не вдається. Про причини болю, першу допомогу та лікування ми попросили розповісти лікаря-невролога вищої категорії, кандидата медичних наук, доцента кафедри неврології та нейрохірургії факультету післядипломної освіти Вінницького національного медичного університету ім. M.l. Пирогова. Руслана Свістільніка.
– Люмбаго — це синдром гострого болю в попереку, — пояснює Руслан Вікторович. — Виникає найчастіше при фізичному навантаженні — піднятті чогось важкого, при різкому рухові, навіть нахилі, повороті тіла. Больовий синдром може тривати від кількох хвилин до кількох діб. Максимум — до восьми днів.
– Що спричиняє цей біль?
– Причини можуть бути дуже різні: травма або розтягнення м’язів спини, сухожилля, вроджена слабка сполучна тканина. Також це може бути першим проявом кили попереково-крижового відділу і навіть першою ознакою острого радикуліту. Тобто любмаго – це симптом, а лікар має визначити причину болю і призначити лікування.
– Яка перша допомога? Що потрібно робити — прикладати холдоне чи навпаки — гріти?
– Оскільки невідома причина болю, гріти не потрібно, бо це може посилити больові відчуття. Найкраще при такому болю — дати спокій ділянці, тобто лягти, щоб м’язи розслабилися. Перші день-два слід утриматися від фізичних навантажень, не робити різких рухів. Якщо біль дошкуляє, можна прийняти знеболювальний препарат. Якщо ж біль не минає або він сильний і не зникає при прийомі знеболювального, потрібно звернутися до лікаря.
– Що потрібно для того, щоб визначити причину болю в попереку?
– Потрібні діагностичні процедури призначить лікар. За підозри кили (грижі) диска потрібні комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія. Адже на рентгенографії килу не видно. Якщо підозр на проблеми з хребтом немає, то якихось додаткових обстежень не потрібно. Симптоми зменшуються протягом тижня. При цьому призначається місцеве лікування на кшталт знеболювальних протизапальних мазей чи гелів. Також можна використовувати пластирі, які містять протизапальні, охолоджувальні і знеболювальні речовини.
– Часто при таких симптомах люди шукають фахівця, щоб «вправив» хребці.
– Я не раджу такого робити. Особливо якщо таким «вправлянням» займається людина без медичної освіти. Адже причина болю невідома. У народі кажуть, що це повилітали диски. Насправді такого не буває. Адже диск — це не щось тверде на кшталт монети, яка може вилетіти. Це — сполучна тканина, зв’язка яка добре врощена в хребці. Основна її функція — амортизаційна. Кила – це розрив фіброзного кільця диску. При цьому внутрішня частина диску виходить назовні і може стискати нервовий корінець, що призводить до болю, обмеження руху, напруження м’язів. Вправити килу практично неможливо. При невеликих килах призначається протизапальна, протинабрякова терапія, яка зменшує больові відчутті. При цьому кила потроху зменшується у розмірах, у деяких випадках може навіть розсмоктуватися Якщо ж кила велика і чинить сильну компресію на нервові корінці, викликає радикуліт зі стійкими больовими проявами (можуть навіть виникати порушення чутливості кінцівок і навіть функцій тазових органів). Тоді потрібне хірургічне втручання.
– А чи помічний масаж?
– У гострий період масаж робити небажано, він може погіршити стан. А у реабілітаційний період можна застосовувати і масаж, але варто проконсультуватися з лікарем. Адже до цієї процедури теж існують протипокази — великі кили, зміщення хребців тощо. Й важливо звертатися до фахівця з масажу, який розуміється на фізіології й анатомії.
– Що слід робити для здоров’я хребта?
– Зміцнювати м’язи спини, не піднімати важкого, не перевантажувати хребет. Корисні лікувальна фізкультура, плавання.