На фоні перекриття кордону з Україною польськими фермерами відносини між двома країнами погіршуються. Докладає руку до поширення негативу і російська пропаганда. Тому зараз медійникам обох країн важливо приділяти увагу перевірці фактів під час публікації матеріалів.
«У Варшаві на очах у перехожих жорстоко зґвалтували 20-річну українку» – «Злочин був, але не проти громадянки України», – пише видання «По той бік новин».
Низка українських медіа та телеграм-каналів опублікували недостовірну новину про зґвалтовану українку в Польщі з посиланням на видання fakt.pl. Насправді, якщо вірити тому ж сайту fakt.pl, постраждала 25-річна громадянка Білорусі. «Спочатку ми припустили, що помилилися українські журналісти, — може неуважно прочитали текст, помилилися з перекладом чи скопіювали вже спотворений матеріал у колег. Однак про українку дійсно написали польські журналісти з fakt.pl. Допоміг нам це з’ясувати веб-архів», – зазначають фактчекери.
Спочатку польське видання написало: «Драматична подія сталася з неділі на понеділок у центрі Варшави. 20-річна українка вранці поверталася до своєї квартири». Потім текст виправили: «Драматична подія сталася в ніч з 24 на 25 лютого в центрі Варшави. 25-річна жінка, громадянка Білорусі, вранці поверталася до своєї квартири». Як бачимо, редактор змінив і дату події — сталася вона вже не з неділі на понеділок, а з суботи на неділю — й дані про постраждалу. Підтверджують цю новину й на сайті польської поліції. Щоправда, громадянство постраждалої не уточнюють.
«Такі теми вкрай чутливо резонують в останній час, тому варто обережно поводитися з подібною інформацію, ретельно перевіряти її», – підкреслюють фактчекери.
Фейкова обкладинка із Залужним
Пропагандисти продовжують створювати фейки з ексголовнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним та дискредитувати українських військових за кордоном.
Так, у США пропагандисти поширюють фото нібито з обкладинкою німецького сатиричного журналу Titanic, де зображено Валерія Залужного поряд з тілами загиблих військових. Однак це — фейк, пише «Детектор медіа».
Фактчекери з’ясували, що на офіційному сайті видання Titanic є архів усіх обкладинок журналу, і там немає згадуваної карикатури. Це підтверджується тим, що жоден з офіційних облікових записів журналу в соціальних мережах не опублікував зазначену обкладинку.
Наприклад, на фейковій обкладинці вказано, що це випуск за лютий 2024 року, проте випуску з такою обкладинкою на сайті журналу немає. Номер за лютий 2024 року з’явився там 26 січня і має іншу обкладинку.
Павло НОВИК.