На Бершадщині Вінницької області Валерія Христича знають не лише як досвідченого птахівника, який вже багато років розводить декоративних пернатих, а й як успішного кролівника. Перший досвід з кролівництва він отримав ще у підлітковому віці, коли йому подарували два кролі породи Білий велетень. А дядько, який був столяром, змайстрував для них клітку. Ніхто з його родини кролями не займався, тож хлопчина ціле літо сам їздив на велосипеді на луки, рвав траву для тваринок, годував зерном. Відтоді й утримує вуханів. Серйозно займається цією справою вже понад два десятиліття.
«Порід кролів дуже багато, – розповідає Валерій Володимирович. – Я останнім часом утримую кролів м’ясної породи – Полтавський срібний, Білий панон, Шиншила, Французький баран, Німецький строкатий велетень. На них завжди є попит. Раніше їздили з товаришами на виставки-ярмарки на Закарпаття, де дуже активно займаються кролівництвом, і там купували кролів кращих порід».
Валерій Христич утримує тварин в основному у приміщенні. Надвір виносить лише на короткий період. Усі клітки робив сам, окрім маточної, – купив промислового виготовлення.
Чоловік не прихильник ущільненого окролу. Він вважає оптимальним у середньому 4-5 окролів на рік. Самки, як правило, приводять 10-12 кроленят. Годує кролів він порційно двічі на день гранулами власного виробництва, інколи додатково окремо ще й сіном. Обов’язково дає воду. «Років десять тому я придбав гранулятор і відтоді сам роблю гранули, – розповідає Валерій Володимирович. – Основні компоненти – сіно, ячмінь, соя, макуха, кукурудза, висівки пшеничні, а для молодих кролів ще й премікси. Сіно з люцерни заготовляю на своєму городі, зерно маю з паю, макуху, сою докупляю, бо не вирощую».
Раніше кролі менше хворіли, нині ж без щеплень не обійтися. Буває, початківці, а також ті, хто стихійно займається кролівництвом, тримають тваринок з весни до осені, а потім кролі хворіють і помирають. Це розчаровує, відбиває охоту до справи. Тож головне – вчасно зробити щеплення. «В Україні, й у нашому регіоні зокрема, поширені кокцидіоз – шлункове захворювання, особливо небезпечне для молодих кроленят віком до трьох місяців, міксоматоз і геморагічна хвороба кролів, – каже досвідчений кролівник. – Коли щеплюю проти кокцидіозу, тоді в гранули і воду додаю кокциодістатик. Протягом 3-4 дні випоюю кроленят, яким 21-30 днів. Випоювання потрібно проводити і тоді, коли кроленят відлучають від самок, адже вони отримують стрес, у них ослаблюється імунітет. Щеплення проти міксоматозу оптимально проводити на 30-35-й день, а проти геморагічної хвороби – через два тижні після цього».
Валерій Христич за освітою радіомеханік, працював на заводі, потім на станції обслуговування, нині – водій газового господарства. Він самотужки опановував справу, яка йому до душі: читав спеціальну літературу, багато передплачував фахової періодики, а нині до послуг ще й інтернет.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.