У дієвості та нешкідливості цей метод захисту рослин може позмагатися хіба з побілкою дерев та кущів. Ним користуються ті, хто прагне мінімізувати використання хімічних засобів у догляді за садом. Ошпарювання кущів – це і їхнє лікування, і профілактика від шкідників. Адже здатне оздоровити кущі, які хворіли попереднього року, і захистити здорові рослини від шкідників та збудників грибкових хвороб. За допомогою ошпарювання попереджають ураження попелицею, кліщами (в першу чергу бруньковим), захищають рослини від мурах. Але основною метою є стимулювати захист рослини, зміцнити її імунітет та стійкість до зовнішніх негативних факторів.
Все ж цей спосіб, незважаючи на свою простоту й доступність, має кілька недоліків, з якими варто ознайомитись, перш ніж приймати рішення користуватися таким методом чи ні. Отож серед мінусів цього способу те, що існує ризик пошкодити рослини окропом, зокрема мова про бруньки. Але це лише в тому разі, якщо час для обробки обраний неправильно. А також без контролю температури води зусилля можуть бути даремними, і рослині, хоч не буде шкоди, але й користі також.
Отож у цій справі дуже важливі терміни – коли ж обробляти кущі окропом. Досвідчені садівники запевняють, що найкраще це робити у пізньозимову чи передсезонну пору, в останні дні зими, на початку сходження снігу.
Щоб окроплювання гарячою водою принесло рослині користь, а не шкоду, варто уважно придивитися до стану рослини: вона ще не має прокинутися, бруньки ще не повинні почати наливатися соком. Слід вловити момент, максимально близький до настання біологічної весни, та все ж встигнути до безпосереднього початку вегетації. Орієнтовний термін обробки – друга половина березня, проте в останні роки зі зміною клімату і теплими зимами доводиться діяти раніше.
Ошпарити кущі окропом – це умовно. Вода має бути 70-80°С, і контролювати її варто за допомогою термометра, щоб не завдати рослинам шкоди. Водночас, якщо температура води знизиться до 60°С, то бажаного ефекту процедура не принесе. Також важливо, що вода для обробки ягідних кущів має бути чистою і м’якою.
Для цього знадобиться металева лійка з насадкою, що розпилює воду. Пластикові ємності краще не використовувати через ймовірність їхньої деформації під дією гарячої води. Поливати кущі з відер чи інших ємностей недоречно, як і поливати лійкою без розпилювача, адже тоді не буде забезпечена рівномірність обробки, від якої залежить ефективність методу.
Власне процес ошпарювання рослин простий. Воду, яка щойно закипіла, слід перелити в лійку та донести до рослин. Кущі треба обробляти ретельно, швидко і рівномірно, зверху вниз, утримуючи лійку в 5-10 см над гіллям, поливаючи всю крону протягом 5-10 секунд і намагаючись не затримуватись на одній ділянці довше 3 секунд. Для дезінфекції можна поливати і ґрунт навколо кущів. Зазвичай одного відра води вистачає на 2-3 дорослі кущі.