За статистикою, близько 50 відсотків людей старших 50 років мають вузли в щитоподібній залозі. Часто люди не знають про них, а виявляють вже під час профілактичних оглядів. На щастя, близько 90 відсотків таких вузликів є доброякісними. Про те, чому у щитоподібній залозі утворюються вузли, наскільки вони небезпечні для здоров’я та як їх лікують, ми попросили розповістилікарку-ендокринологиню з Тернополя Галину Кобюк.
– Пані Галино, що таке вузли щитоподібної залози і чому вони утворюються?
– Щитоподібна залоза — це невеликий орган, розташований біля основи шиї, що складається з двох часток, з’єднаних перешийком. Він відповідає за синтез і виділення двох гормонів – трийодтироніну (Т3) і тироксину (Т4), які регулюють діяльність більшості тканин організму, впливаючи на обмін речовин і теплопродукцію. Вузол щитоподібної залози – це утвір, який діагностується при пальпації або за допомогою ультразвукового обстеження. Вузли щитоподібної залози бувають солідні (заповнені клітинами) або кістозні (заповнені рідиною). Чому вони утворюються? Чітка причина виникнення вузлів щитоподібної залози невідома. Ось кілька з них: дефіцит йоду в раціоні (у 1980-х роках був дефіцит йоду, що стало причиною частої появи вузлів щитоподібної залози і вузлового зобу), генетична схильність, аутоімунні захворювання щитоподібної залози.
– Наскільки це поширена патологія ?
– При ультразвуковому дослідженні вузлова патологія виявляється у понад 50 відсотків населення. Частіше її мають жінки (у співвідношенні 5:1). Частота вузлової патології щитоподібної залози збільшується з віком. Рак залози виявляється у 7-15 відсотках випадків та залежить від віку, статі, сімейної історії, опромінення в минулому та інших факторів.
– Які ознаки вказують на вузли? Чи помітні вони візуально?
– Як правило, симптоми вузлів можна розділити на місцеві (пов’язані з їх розміром) і ті, що пов’язані з порушенням утворення гормонів щитоподібної залози. Коли вузли невеликих розмірів, жодних симптомів немає. За наявності великих розмірів вузла людину можуть турбувати задишка (при стисненні трахеї), важкість при ковтанні (при стисненні стравоходу), зрідка – біль у ділянці щитоподібної залози, захриплість. Якщо вузли маленького розміру або розташовані по задній поверхні щитоподібної залози, то вони візуально непомітні. У деяких пацієнтів вузли починають виробляти надмірну кількість гормонів, що призводить до появи симптомів гіпертиреозу – схуднення, дратівливості, пітливості, тахікардії, м’язової слабкості.
– Що потрібно для діагностики?
– Для діагностики вузлових утворень використовується ультразвукове дослідження (УЗД), завдяки якому вдається оцінити структуру залози, а також проводяться лабораторні аналізи на гормони щитоподібної залози – щоб оцінити її функцію. За потреби роблять додаткові лабораторні дослідження. При проведенні УЗД усі вузлові утворення оцінюються за категорією Tirads – від I до VI, залежно від локалізації, розмірів, форми та інших чинників. Тіrads I-II – це доброякісні вузлики. При Tirads III-VI для дообстеження в певних випадках може бути рекомендована пункційна біопсія вузла.
– Що вказує на те, що вузол недоброякісний?
– Ознаки, які можуть вказувати на злоякісність вузла: вертикальна орієнтація новоутворення, нерівномірні та нечіткі його кордони, знижена ехогенність (щільність тканини) вузла, наявність мікрокальцифікації, великий розмір вузла (більше 2 сантиметрів). Остаточно встановити, чи доброякісний, чи злоякісний утвір, можна з допомогою тонкоголкової аспіраційної пункційної біопсії (ТАПБ). Суть цієї діагностичної процедури полягає в отриманні клітин з підозрілого вузлика та виконання їх мікроскопічного дослідження. Якщо при ультразвуковій діагностиці виявили вузол, а функція щитоподібної залози не порушена, рекомендується прийом йодованої солі (4-6 грамів на добу, це приблизно чайна ложка). Також може бути рекомендовано оперативне лікування. Зауважу, що ультразвукове дослідження дозволяє лише запідозрити, що вузол злоякісний. Підтвердити чи спростувати це можна лише завдяки пункційній біопсії. Здебільшого 85-90 відсотків вузлів є доброякісними, і лише 7-15 відсотків — злоякісними.
— Які методи лікування застосовуються?
— За доброякісними вузлами зазвичай лише спостерігають. Якщо вони розміром у 2-3 міліметри, то прийом йодованої солі може позитивно вплинути, і новоутворення зникнуть. Якщо ж за допомогою біопсії виявлений злоякісний вузол, то показане оперативне втручання. Щоб цього не допустити, потрібно щороку проходити діагностику.
— Як запобігти утворенню вузлів щитоподібної залози?
– Насамперед, потрібно вживати йодовану сіль — чайну ложку на добу. Також включити до свого раціону морепродукти (мідії, кальмари, креветки, ікру), білу рибу (минтай, хек, тріску), морську капусту. Їсти більше овочів та зелені (картоплю, редиску, часник, буряк, томати, баклажани, спаржу, зелену цибулю, щавель, шпинат), фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси, хурму), яйця, молоко, яловичину, волоські горіхи.