В Україні дуже рідко виявляють кліщів, укуси яких можуть викликати енцефаліт. Проте фіксують випадки, коли від кліщів люди хворіють на бореліоз (інша назва – хвороба Лайма). Більшість випадків цієї інфекційної хвороби, яку переносять іксодові кліщі, фіксують з травня по листопад. Про небезпечну хворобу та методи її лікування розповіла завідувачка інфекційного відділення районної лікарні Світлана Прозорська.
Перші симптоми після укусу кліща – почервоніння і запалення місця укусу, – каже лікарка. – У медицині це називається еритема. Вона може свербіти, але не завжди. Самостійно відрізнити інфікованого кліща від неінфікованого неможливо. Тому при виявленні його на тілі бажано звернутися до лікаря – хірурга чи травматолога. Здати потрібні аналізи. Завдяки цьому можна з’ясувати, чи є потреба у подальшому лікуванні людини від хвороби Лайма.
На фото: Світлана Прозорська застерігає, що небезпечний токсин, який виділяє кліщ, може негативно вплинути на роботу нервової системи, викликати артрит, артроз та інші захворювання. Фото: з архіву лікарки.
– Світлано Володимирівно, до чого може призвести ігнорування цими порадами?
– Бореліоз розвивається дуже повільно. Почервоніння може зникнути, а через кілька тижнів і навіть місяців знову проявитися. За місяць після укусу може підвищитися температура, з’явитися головний біль, біль у м’язах, втома, шкірний висип, може бути аритмія та алергічні реакції. Тому не слід ігнорувати похід у лікарню. Адже інфікування здатне навіть з часом призвести до інвалідності. Небезпечний токсин, який виділяє кліщ, може негативно вплинути на роботу нервової системи, викликати артрит, артроз та інші захворювання.
– А як лікують цю хворобу?
– Метод лікування, відповідно до проведених аналізів і досліджень, визначає лікар-інфекціоніст. У разі потреби призначається хіміопрофілактика, яка в різних випадках може тривати від одного дня до трьох років. Велику роль має час, який кліщ провів на тілі людини. Чим довше він впускав свою отруту, тим більше шкоди міг завдати.
– Як часто до лікарні звертаються пацієнти з укусами кліщів?
– В сезон – мало не щодня. У близько третини з них підтверджується наявність інфекції.
– Чи існує профілактика захворювання?
– Найкраща профілактика – дотримуватися елементарних правил безпеки при походах в ліс, парк, інші місця, де є трава, кущі та дерева. Слід обирати одяг, який закриває більшу частину тіла. Також варто надівати головний убір – кепку, хустинку, щоб комахи не потрапили на голову. Не зайвим буде використання спеціальних засобів: спреїв, кремів, мазей… Після повернення додому треба струсити одяг, оглянути все тіло, чи немає ніде кліщів. Особлива увага місцям, де шкіра найтонша.
До речі, кліщі можуть переносити збудників понад 150 інфекційних і паразитарних хвороб. І, крім того, вони ще й є таким собі природним резервуаром їх у природі, оскільки вірус у цих членистоногих може зберігатися до дев’яти років. Самка кліща має властивість передавати все своє мікробне багатство потомству. Маленькі кліщики, які вилуплюються, не обов’язково повинні вкусити когось заразного, вони вже будуть наділяти людей чи тварин всім тим, що дала їм їхня мама.