Фейк про зупинення українців на кордоні з Німеччиною
У мережі поширюють відео з польсько-німецького кордону, на якому видно, як чоловіки у жовтих куртках із написом німецькою «Polizei» контролюють рух транспорту. У відеоролику зазначається, що вони перевіряють паспорти на наявність штампа в’їзду в ЄС, пише видання «Вокс Чек». У підводці до дописів російські пропагандисти натякають на те, що пропускний пункт облаштований для того, щоб розвертати українців назад до Польщі та України. Проте це — неправда. Німеччина посилила контроль на кордоні для боротьби з контрабандою та напливом нелегальних мігрантів.
Фактчекери з’ясували, що відеоролик розповсюдила користувачка Тік-току. В описі її акаунту зазначається, що сторінка розповідає про життя українців у Німеччині. Утім, ні в підписі до відео, ні в коментарях до нього авторка допису не згадує, що поліція перевіряє лише українців і тим більше затримує їх для повернення назад до Польщі. У коментарях до посту користувачі діляться власним досвідом перетину кордону, зауважуючи, що останнім часом правоохоронці дійсно перевіряють документи людей, які в’їжджають до Німеччини. Однак ніхто з них не зазначає, що був свідком розвертання транспортних засобів українців назад до Польщі та України.
Про запровадження нового прикордонного контролю на кордонах з Польщею та Чехією ще восени 2023 року заявила міністерка внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер. Відповідні безпекові заходи впроваджуються у співпраці з Польщею та Чехією, які посилили перевірки на своїх кордонах зі Словаччиною. «Ці заходи необхідні для ефективної боротьби з групами контрабандистів і нелегальною міграцією», — обґрунтував нововведення очільник МВС Чехії Віт Ракушан. Речник польського уряду Пьотр Мюллер пояснив, що рішення про посилення прикордонного контролю спричинене сплеском активності на «балканському маршруті» міграції.
Нововведення стали реакцією на повідомлення німецьких правоохоронців про зростання кількості незаконних перетинів кордону з Німеччиною в серпні 2023 року — їх було зафіксовано на 66% більше, ніж у такий же період 2022 року. Збільшення кількості несанкціонованих в’їздів мігрантів спостерігали з таких країн як Сирія, Афганістан та Туреччина.
Німеччина продовжує приймати біженців з України. Усі особи, які до 24 лютого 2022 року перебували в Україні, можуть в’їжджати до Німеччини без візи та біометричного паспорта й перебувати на території ФРН щонайбільше протягом 90 днів після першого в’їзду. Якщо українці хочуть залишитися на довше, вони повинні подати заяву на отримання дозволу на перебування з метою тимчасового захисту.
Дезінформація в Німеччині
Центр протидії дезінформації РНБО проаналізував інформаційний простір Німеччини і виявив російські кампанії інформаційного впливу та ключові деструктивні наративи, які поширює серед громадян Німеччини російська пропаганда.
Так, мета російської пропаганди в Німеччині – дискредитація України, її вищого політичного керівництва, намагання зупинити військову допомогу нашій країні та виправдати російську агресію.
Для досягнення своєї мети рф використовує низку німецьких медіа, соцмережі, неурядові організації, журналістів та блогерів, застосовує технології та різні методи маніпулювання свідомістю. Одним із важливих майданчиків для розповсюдження роспропаганди в Німеччині є телеканал ZDF. Він регулярно проводить включення з росії та тимчасово окупованої території України, поширюючи ворожі наративи. У 2024 році журналіст Армін Кьорпер неодноразово виходив в ефір з тимчасово окупованого Маріуполя. Кьорпер розповідав про буцімто активну відбудову міста росіянами, переконував, що Маріуполь не є «містом-привидом», поширював тезу про нібито заборону «до приходу росіян» грати вистави російською в драмтеатрі в Маріуполі, що був знищений російськими військами.
У березні 2024 року сайт ZDF опублікував статтю «Стабільна економіка в росії підтримує путіна», де поширюються наративи про «неефективність західних санкцій» та «потужний поштовх економіці», який надала рф війна проти України. ZDF регулярно цитують російські медіа, зокрема RT.
Протидія пропаганді у Німеччині
Депутатка Європейського парламенту Віола фон Крамон-Таубадель визнала, що у Німеччині є проблеми з комунікацією. Наразі уряд вже «прокинувся» й починає боротися з ворожою російською пропагандою, але урядовці побоюються, що може бути запізно, пише 24 канал. Євродепутатка додала, що деякі люди вірять у вкиди російських пропагандистів. Тому вона закликає популяризувати медіаграмотність у Німеччині, адже в Україні, Польщі чи Чехії не вірять у заяви російської пропаганди. Водночас близько 50 відсотків населення Словаччини та частина Східної Німеччини вірять в абсурді вкиди, наприклад, про бомбардування німецьких мостів. «Вони хочуть дестабілізувати наше суспільство за допомогою дезінформаційної кампанії. І роблять це дуже професійно. І навіть якщо ви скажете, що це неправда, це брехня, наш мозок працює так, що принаймні деякі речі будуть, так би мовити, збережені у пам’яті. Тож нам потрібно знайти стратегію, як розвінчати всі ці пропагандистські наративи негайно. Тут потрібна краща стратегічна комунікація. І тут ми дуже слабкі», – резюмувала депутатка.
Павло НОВИК.