Наша імунна система виконує функції охорони, мобілізації на боротьбу організму з бактеріями, вірусами та інфекціями, що постійно його атакують. Коли з імунітетом все гаразд, людина навіть не помічає цих атак. Але легковажне ставлення до свого здоров’я, шкідливі звички, ігнорування симптомів і больових сигналів, які подає нам організм при більшості захворювань, призводить до значного послаблення і збоїв у роботі імунної системи. Зрештою, алергію можна порівняти з пропущеним «голом у ворота» імунітету, а її прояви – зі штрафними санкціями «воротарю».
Як виявити алергію, чим вона відрізняється від інших сезонних захворювань та на інші важливі запитання відповів головний експерт з питань алергології Департаменту охорони здоров’я, лікар- алерголог вищої категорії, кандидат медичних наук Павло Чорнобровий.
– Павле Миколайовичу, чи можна людині зрозуміти, що у неї саме алергія, а не гостре респіраторне захворювання чи вірусна інфекція? Адже деякі симптоми доволі схожі.
– Алергічна реакція цьогоріч ідентична тій, яка була рік і більше тому. Тому якщо людина хворіє постійно в ті самі місяці, то очевидно, що це пов’язано з пилком саме в цю пору. Температура, горло болить – цього всього нема. Є нежить без температури, без болю. Є чхання, кон’юнктивіт.
– Які методи виявлення алергії?
– Є чимало способів з’ясувати, чи є в людини реакція на алергени. Перелік починається від проб на шкірі, які використовували ще 50 років тому. І навіть зараз вони достатньо ефективні. Сьогодні доволі розвинена й лабораторна діагностика, так звані респіраторні панелі, завдяки яким по крові визначають є алергія чи немає і на що: пилок рослини, шерсть тварин, спори грибів тощо…
– Чи існує чарівна пігулка, яка здатна цілком і повністю вилікувати алергію? Чи ця хвороба невиліковна?
– Алергія – це захворювання імунної системи. Тому ми не говоримо про повне одужання. Але якщо ми певними методами досягаємо стійкої ремісії впродовж 3-5-7-10 років, то це в якійсь мірі і є одужання. Але потім у когось може знову статися загострення. Знову лікуємо. Це стосується не лише алергії, але й більшості хвороб. Проте бувають і виключення: пролікувалася людина і більше не звертається зі скаргами. Тобто правильно підібране лікування, вчасне звернення до лікаря є шансом на повне одужання від алергії.
– До чого може призвести ігнорування симптомів цього захворювання та небажання відвідати лікаря?
– Якщо алергію не лікувати, то з часом ступінь алергічної реакції може ставати сильнішим. Відповідно, може збільшуватися кількість симптомів, які посилюватимуться. Якщо раніше, до прикладу, турбував просто нежить, до нього може доєднатися кашель, а далі – напади задухи, та врешті – перерости в бронхіальну астму. Не варто ігнорувати прояви алергії, бо, крім видимих симптомів, можуть з’явитися і симптоми, які людина зазвичай не буде трактувати як алергічні. Наприклад, є так звана перехресна алергія: тобто білок, який входить до складу пилку, може також входити до складу деяких харчових продуктів. Добре відомі такі випадки, коли, до прикладу, людина має алергію на березу, то вона може мати алергію на яблуко, персик, абрикос, моркву… У цьому разі, вживаючи моркву, при контакті цього овоча зі шлунком, у людини може виникнути гастрит. Але першооснова цього захворювання – алергія. Не знаючи про це, людина буде лікувати гастрит антибіотиками, а толку з цього не буде.