Нерідко доводиться бачити, як люди і в селах, і в містах прикрашають двори відпрацьованими автомобільними шинами. Однак екологи наголошують, що такі прикраси негативно впливають на навколишнє середовище та здоров’я. Вони стверджують, що відпрацьовані шини належать до четвертого класу небезпеки відходів. Навіть у такому «спокійному» стані автопокришки здатні виділяти до 100 небезпечних речовин (наприклад, бензопірен), які дуже шкодять, зокрема й ґрунтам. Автомобільні шини мають досить складний хімічний склад, де присутній синтетичний і натуральний каучук, сталь, графіт, полістирол, а також синтетичні олії, нейлон і клей. За словами еколога Олега Гелети, часто у складі шин є і технічний свинець. Токсини, багато з яких є сильними канцерогенами, які звільняються при розкладанні шин, навмисному спалюванні або випадкових пожежах, дуже забруднюють воду, повітря і ґрунт.
Для декору шини інколи фарбують. Під впливом високих температур фарба тріскається, і тоді в атмосферне повітря вивільняються різні шкідливі речовини. Тому в жодному разі не слід використовувати відпрацьовані шини для прикрас дворових
територій.
Випари від шин справді завдають здоров’ю не меншої шкоди, ніж вихлопні гази автівок, свідчать дослідження. А якщо говорити про онкологічні захворювання, то навіть більшої. Адже на них припадає 70 відсотків обсягу всіх викидів канцерогенів, які може виділяти автомобіль. За статистикою, кількість хворих на рак серед людей, які мешкають в містах і селищах поблизу жвавих автотрас, перевищує норму вдвічі-втричі.
До речі, в Європі щорічно накопичується близько 2 мільйонів тонн використаних автомобільних шин. Загальний
обсяг їх переробки не перевищує 30 відсотків. Обсяги переробки таких шин в Японії – 87 відсотків, США – 20-30, в Німеччині – 50,5 відсотка. В Україні ж щорічно утворюється 150 тисяч тонн зношених автопокришок, і тільки 8 відсотків з них йде на утилізацію. Решту викидають на звалища та використовують деінде. Тобто замість того, щоб використовувати цю сировину з користю, ми масово її складаємо, захаращуючи навколишній простір та провокуючи виділення токсинів і виникнення небезпечних пожеж.
Цікаві факти
Шини являють собою цінну полімерну сировину: в тонні цієї продукції міститься 700 кілограмів гуми, яку можна повторно використовувати для виробництва гумотехнічних виробів і матеріалів будівельного призначення.
На виготовлення одного колеса потрібно 35 літрів нафти.
На місці спалювання шин десять років нічого не буде рости.
При спалюванні тонни зношених шин в атмосферу виділяється 270 кілограмів сажі і 450 кілограмів токсичних речовин.