Інсульт посідає друге місце у світовій статистиці смертності. Кожні чотири хвилини в Україні стається інсульт. Щороку ця кількість виливається у 100 000–110 000 інсультів, понад третина з них – у людей працездатного віку. 30-40 відсотків хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50 відсотків – протягом року від початку захворювання. І лише близько 10 відсотків повертаються до повноцінного життя. Понад 180 тисяч українців змушені жити з інвалідністю внаслідок інсультів.
Про власне інсульт, причини його виникнення, лікування й обов’язкову профілактику для всіх вікових груп читачам «Сімейної газети» розповіла сімейна лікарка Валентина Гой.
– Валентино Іллівно, що таке інсульт?
– Інсульт — це гострий стан, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку. Інсульт виникає, коли судина, якою кров переносить кисень і поживні речовини, блокується тромбом (бляшкою) або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати кисень та поживні речовини і, як наслідок, починається смерть його клітин. Існує два види інсультів: геморагічний, який виникає внаслідок розриву мозкової артерії, та ішемічний, при якому артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
– А що його провокує і хто у групі найбільшого ризику?
– Підвищують ризик виникнення інсульту: високий артеріальний тиск, високий рівень холестерину, порушення серцевого ритму, зайва вага, цукровий діабет, стреси, надмірне вживання алкоголю та куріння. Інсульт трапляється у всіх вікових групах, проте ризик захворювання збільшується у віці від 55 до 85. Гіпертонія призводить до збільшення ризику інсульту у віці до 80 років у 2-4 рази. Куріння подвоює ризик ішемічного інсульту та збільшує вірогідність геморагічного інсульту в 4 рази. Ішемічна хвороба серця, дефекти клапанів, фібриляція передсердь та збільшення однієї з камер серця можуть призвести до утворення тромбів, що можуть розірватися і закупорити судини в мозку. Діабет викликає деструктивні зміни в судинах у всьому тілі, зокрема у мозку. Якщо рівень глюкози у крові високий під час інсульту, тоді пошкодження мозку зазвичай є серйознішим, ніж коли глюкоза в крові в нормі. Коли холестерин накопичується в судинах, він призводить до атеросклерозу, який і є основною причиною звуження судин, що призводить як до інфаркту, так і до інсульту. До слова, ожиріння та малорухливість призводять до гіпертонії, діабету та серцевих захворювань.
– За якими ознаками можна запідозрити інсульт у себе чи у когось?
– Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово. Запам’ятати їх можна за абревіатурою МОЗОК-Час.
М (Мовлення) – попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.
О (Обличчя) – коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину усміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або усмішка буде несиметричною.
З (Запаморочення) – поява скарги на раптове запаморочення, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі.
О (Очі) – у людини раптово порушився зір на одному чи обидвох очах, наприклад, зʼявилось двоїння при погляді на предмети.
К (Кінцівки) – слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.
Час – якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте «швидку».
– А головний біль може свідчити про наближення інсульту?
– Так, інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати.. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають. Проте вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати.
– Що робити при підозрі на інсульт?
– Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримає допомогу лікарів упродовж перших 4,5 години, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути важких наслідків. Якщо ви підозрюєте, що у вас чи у когось іншого інсульт, негайно зателефонуйте за номером 103.
– Відомо, що найкращий спосіб лікування будь-якої недуги – профілактика. Як профілактується власне ця?
– Перевіряйте рівень холестерину. Контролювати цей показник важливо не рідше, ніж раз на 5 років. Якщо у вас високий рівень холестерину, зміна способу життя та консультація з лікарем допоможуть зменшити ризик інсульту. Контролюйте артеріальний тиск. Лікуйте діабет. Регулярно перевіряйте рівень цукру в крові. Лікуйте серцеві захворювання. Вчасно обстежуйтеся та дотримуйтеся призначеного лікування. Обирайте здорову їжу. Щоденний раціон обов’язково має містити свіжі овочі та фрукти. Вживайте їжу з низьким вмістом насичених жирів, трансжирів і холестерину. Важливо також обмежити споживання солі, що допоможе знизити артеріальний тиск. Будьте фізично активними. Це допоможе зберегти здорову вагу та знизити рівень холестерину. Відмовтеся від куріння та алкоголю. Надмірне споживання алкоголю може підвищити кров’яний тиск. Надважливим фактором є зниження рівня стресу. Якщо ви відчуваєте, що самостійно не здатні контролювати рівень стресу, необхідна допомога фахівця.
– Чи можливе повне відновлення, якщо напад таки трапився?
– Від наслідків після перенесеного інсульту нікуди не дітися. Важливим є те, що головний мозок має дивовижну здатність – відновлення зруйнованих зв’язків. Завдяки цьому деякі функції піддаються відродженню, але в різному ступені. Методи реабілітації після інсульту насамперед забезпечуються фізіотерапією. Рухливістю пацієнта важливо почати займатися якомога швидше. Відновлення мови після інсульту (афазії) можливе. Заняття з логопедом дасть свої плоди, головне – регулярність. Після того як хворий пройшов курс лікування у стаціонарі, його переводять в домашні умови. У рідних стінах важливо створити комфорт для потерпілого і продовжувати фізіотерапевтичні процедури, а в разі потреби і заняття з відновлення мови.