Вже з 1 грудня кожному українцю обіцяють видати по тисячі гривень. Про старт відповідної програми оголосив Президент України. За планами, гроші зможе отримати кожен, зокрема і діти. Однак витратити їх можна буде не на все, що заманеться. Заступник міністра економіки Олексій Соболев пояснив, що ці кошти можна буде витратити на оплату комунальних послуг, ліки, транспорт, мобільний зв’язок, українські книги, благодійні внески, зокрема й донати на ЗСУ.
Звідки кошти
Найбільше питань у багатьох українців виникло з приводу того, що краще б ці гроші перерахували нашим Захисникам. Крім того, в країні не вистачає грошей, навіть планують підвищити податки – і тут раптом незрозуміла щедрість. У Мінекономіки пояснюють, що джерелом виплати коштів є залишки за деякими бюджетними програмами, які не встигають використати до кінця року. Через особливості бюджетної системи після закінчення бюджетного року ці невикористані залишки не можна використати на армію, і вони просто «згорають». Тому влада вирішила виплатити їх українцям. А вже кожен для себе вирішить, як їх витратити – купити ліки, заплатити за комуналку чи перерахувати Захисникам.
«Виникла ця ідея у зв’язку з тим, що ми не розраховували, але отримали закордонну допомогу нашому бюджету. У нас з’явилися кошти, які ми можемо розподілити серед населення», – поділилась народна депутатка Ольга Василевська-Смаглюк. За її словами, виокремлювати якусь певну категорію осіб для виплат не стали, оскільки це було б дуже складно адмініструвати.
Тобто посадовці пояснюють, що з коштів, які Україна отримує від іноземних партнерів, залишилися невикористані суми у певних бюджетних програмах. Міжнародну фінансову допомогу не можна витрачати на воєнні цілі.
Як отримати
Виплата коштів почнеться 1 грудня 2024 року, а використати їх можна буде протягом зими, тобто і в січні-лютому 2025 року. Однак поки що точного механізму виплати цієї допомоги немає. Урядовці кажуть, що розроблять його протягом листопада.
Насамперед слід розуміти, що оформити допомогу зможуть лише громадяни, які мешкають в Україні. Зробити це з-за кордону буде неможливо. Грошову допомогу переводитимуть виключно після верифікації місця перебування людини, і якщо це буде іноземна держава, гроші не перерахують.
Для отримання виплат потрібно мати спеціальну картку «Національний кешбек» та сучасний смартфон з встановленим застосунком «Дія». Тож поки що невідомо, як тисячу гривень отримають діти та пенсіонери, у яких немає банківських карток та сучасних телефонів. Щодо дітей, то передбачається, що один з батьків зможе оформити на свій рахунок фінансову допомогу для кожної дитини. Також Мінекономіки розробляє механізм отримання цих виплат через відділення Укрпошти для громадян без доступу до «Дії». Редакція «Сімейної газети» стежитиме за цим питанням і ми обов’язково розповімо деталі, тільки-но вони будуть відомі.
Подібні ініціативи вже були
Нагадаємо, подібні одноразові виплати вже видавалися українським урядом у різні періоди. У 2008 році тодішня прем’єрка Юлія Тимошенко започаткувала виплату тисячі гривень вкладникам «Ощадбанку» колишнього СРСР, які зберігали свої кошти ще з радянських часів. Програма, втім, була зупинена через нестачу коштів. У 2012 році теж ініціювали подібну програму, проте вона була припинена з тієї ж причини. У 2019 році тодішній президент Петро Порошенко виплачував по 2,5 тисячі гривень пенсіонерам із тривалим трудовим стажем і малими пенсіями. А нинішній президент Володимир Зеленський у 2020 році під час пандемії запровадив виплату тисячі гривень для заохочення вакцинації від Covid-19.
Що таке «Національний кешбек»
Поки що відомий єдиний спосіб отримання обіцяної тисячі — на картку «Національний кешбек». Що ж це таке? Програма підтримки вітчизняного виробника «Національний кешбек» діє в Україні вже два місяці. За цією програмою українцям повертається 10 відсотків від вартості зареєстрованих вітчизняних товарів, придбаних у супермаркетах та магазинах. На продуктові ринки програма не поширюється. Щоб отримати ці відсотки, потрібно відкрити спеціальну банківську картку у застосунку свого банку чи відділенні. Вона може бути як віртуальною, так і фізичною. Далі – визначити картки, з яких людина оплачуватиме товари. Але щоб вам зараховувалися відсотки від покупок (кешбек), потрібно мати сучасний смартфон, на який встановити застосунок «Дію». Після необхідних процедур у банку потрібно оновити «Дію», вибрати послугу «Національний кешбек» і доєднати картку до програми. Коли ви купуватимете товари, виробники яких приєдналися до цієї програми, і розраховуватиметеся банківською карткою, прив’язаною до картки «Національний кешбек», й нараховуватимуться вказані відсотки.
Цьогоріч на Нацкешбек закладена сума у 3 мільярди гривень. За словами міністерки економіки Юлії Свириденко, станом на 15 жовтня українцям, що приєдналися до програми, нараховано 90 мільйонів гривень кешбеку. До речі, на наступний рік на Нацкешбек передбачено 6 мільярдів гривень.
Мінімальна сума кешбеку на місяць — 2 гривні, максимальна — 3000 гривень. Нарахований кешбек можна перевірити на наступний день в застосунку «Дія», тобто він не з’явиться одразу на картці. А зараховуватиметься він раз на місяць – у 20-х числах наступного місяця. Кешбек, нарахований за поточний рік, можна використати до 31 січня 2025 року. Зняти ж готівку за кешбек неможливо.