Весняно-літній період – чудова нагода більше часу проводити на природі, поратися на присадибній ділянці. Але разом з приємними моментами з’являються і певні небезпеки – зокрема укуси різноманітних комах. Тому важливо знати, що робити при укусі комахи та як запобігти неприємним наслідкам. Про це ми попросили розповісти лікарку-терапевтку Дар’ю Носатову.
– Дар’є Олександрівно, розкажіть, що потрібно зробити, якщо вкусила комаха?

– Місце укусу характеризується свербежем, почервонінням, набряком, який може сягати і до десяти сантиметрів. Одразу після укусу потрібно промити ушкоджену ділянку проточною водою, обробити антисептиком. Після цього рекомендується наносити протиалергічні мазі – Феністил, Псило-бальзам. Вони знімають почервоніння, набряк, зменшують дискомфорт. Якщо ці маніпуляції не призводять до покращення, потрібно прийняти антигістамінний (протиалергічний) препарат. Такі засоби мають бути у кожного в домашній аптечці чи в аптечці для подорожей.
– Укуси яких комах найнебезпечніші?
– Найнебезпечнішими для людей є перетинчастокрилі. До них належать бджоли, оси, шершні. Їхні укуси викликають найважчі алергічні реакції. При укусі цих комах найперше, що потрібно зробити, — це обережно, з допомогою пінцету видалити жало. А місце укусу обробити проточною водою або антисептиком. До місця укусу рекомендується прикласти холод хоча б хвилин на 10. Після цього теж застосовувати протиалергічні мазі. Якщо стан не покращується, потрібно прийняти таблетований протиалергічний препарат.
– А якщо вже раніше була серйозна алергічна реакція на укус комах?
– Таким людям потрібно бути вкрай обережними. Про серйозну алергічну реакцію свідчать такі симптоми: утруднене дихання, задишка, свербіж по усьому тілу, зниження тиску, запаморочення аж до втрати свідомості. Так проявляється алергічна реакція за типом анафілактичного шоку на укус перетинчастокрилих. У таких випадках потрібно не зволікати і викликати швидку. І якщо у людини вже була така реакція, у домашній аптечці чи аптечці для подорожей мають бути спеціальні препарати. Для цього потрібно звернутися до свого сімейного лікаря і отримати рецепти на такі препарати. Це зокрема адреналін, який запобігає розвитку анафілактичного шоку, а також стероїдні або гормональні препарати за типом дексаметазону і преднізолону. Ці препарати потрібно прийняти у перші хвилини після укусу комахи. Якщо вони не покращують стан, потрібно викликати екстрену медичну допомогу. Якщо ж вкусила не одна оса чи бджола, а ви натрапили на рій, потрібно не зволікати і одразу звертатися по медичну допомогу.
– Чи можна якось вберегтися від таких небажаних укусів?
– Можна використовувати репеленти у вигляді гелів, спреїв, кремів. Це речовини, які відлякують комах. Їх потрібно використовувати з певною періодичністю 2-2,5 години. Якщо тривалий час перебуваєте надворі, працюєте на городі, в садку чи дачі, вдягайте закритий одяг. Щоб захиститися від укусів комарів, можна використовувати фумігатори – спеціальні прилади для знищення комарів.
– Досить актуальною є проблема кліщів, майже кожен, хто тривалий час перебуває на природі, стикається з цією проблемою.
– Справді, зараз трапляється дуже багато інфікованих кліщів, які зокрема можуть викликати хворобу Лайма. Якщо ви помітили кліща на тілі, його потрібно чимшвидше дістати, а місце укусу обробити антисептиком. Діставати комаху слід дуже обережно, найкраще – з допомогою пінцета. Це потрібно для того, щоб запобігти всмоктуванню токсинів у кров. Якщо витягнути комаху не вдається, можна звернутися у травмпункт. Кліща бажано зберегти живим і за можливості віднести у лабораторний центр на дослідження. Тоді лікар-лаборант скаже, чи був кліщ інфікований. Якщо так, людині призначають антибіотикопрофілактику.
– А якщо кліща на віддали на дослідження?
– Після видалення кліща потрібно протягом тижня контролювати температуру тіла, бути особливо уважним до свого самопочуття: чи немає слабкості, ломоти у тілі. Якщо почуваєтеся не дуже добре, зверніться до сімейного лікаря або лікаря-інфекціоніста. Лікар призначить низку лабораторних досліджень, які покажуть, чи є інфекція в організмі. Якщо так – то лікар призначить препарати для пригнічення росту борелій в організмі.
– Є рекомендації приймати антибіотик для профілактики одразу після укусу кліща, не очікуючи на результати аналізів?
– Такі рекомендації насправді є. Це якщо ви більш ніж впевнені, що кліщ був інфікований або якщо кліщ був прикріплений до шкіри більш як добу. У будь-якому разі слід звернутися до свого сімейного лікаря, і він порадить, що потрібно зробити.
– Деколи при видаленні кліща не вдається його повністю дістати, і частинка голівки комахи залишається під шкірою.
– Потрібно звернутися у травмпункт, щоб залишки кліща видалив лікар. У тілі ці частинки залишати не можна, бо таким чином продовжує надходити інфекція у кров.